На саміті у Вільнюсі замість "Плану дій щодо членства в НАТО", ПДЧ, Україна отримала "адаптовані річні національні плани", РНП, що по-суті те саме. Тож невідомо, чи, в підсумку, матимемо пришвидшений вступ до Альянсу.
Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.
"Тут є певне непорозуміння. Нам говорять про скасування ПДЧ, яке й не було нам надане. Неможливо скасувати те, чого не було. Шлях України до НАТО буде начебто скорочено без виконання цього етапу. Але замість цього, не до кінця зрозуміло, яким буде шлях. Нам сказали, що замість ПДЧ Україна буде виконувати так звані РНП. ПДЧ якраз складається з таких РНП. Це основна складова. Оцінювати виконання РНП будуть міністри закордонних справ країн-членів НАТО. Фактично, вони б теж оцінювали виконання ПДЧ. В принципі, замінили слово, а суть, швидше за все, буде тою ж. Й часу займе стільки ж, скільки шлях через ПДЧ", ‒ каже аналітик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Захід посилюватиме нашу обороноздатність" - Володимир Горбач про саміт НАТО
"Для тих держав, які успішно виконали ПДЧ і вступили в НАТО, це зайняло 3-5 років. Для тих, хто не вкладався в такі терміни, могло минути і 16. Як приклад, Північна Македонія, яка виконувала ПДЧ більше 10 років. Хоча в неї були свої причини – спір із Грецією щодо назви держави", ‒ додає він.
На саміті у Литві Україна здолала психологічний бар'єр. Абсолютно очевидно, що її вже реально бачать членом блоку. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що загалом задоволений результатами саміту у Вільнюсі. Тепер запрошення для нашої країни ближче, ніж здається.
Коментарі