субота, 22 серпня 2020 19:00

Із ще однієї церкви зроблять мечеть

Із ще однієї церкви зроблять мечеть
Храм Христа Спасителя в Стамбулі / AFP

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вирішив перетворити на мечеть церкву Христа Спасителя в Стамбулі. У цьому візантійському храмі з 1948 року діє музей. Це друге такого типу рішення турецького лідера за останній час. У першій половині липня перетворив у мечеть собор святої Софії. З 1934 року пам'ятка Стамбула була музеєм, відповідно до заповітів засновника світської Турецької держави Мустафи Кемаля Ататюрка.

Грецьке МЗС назвало рішення щодо храму Христа Спасителя черговою релігійною провокацією турецької влади. Греки вважають себе спадкоємцями візантійської культури. Про це пише Rzeczpospolita.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від жалю до скорботних дзвонів. Як світ відреагував на перетворення собору Софії на мечеть

У мечетях заборонені будь-які зображення. У соборі святої Софії їх закрили шторами. У храмі Христа Спасителя, відреставровані в середині ХХ століття, візантійські мозаїки і фрески. Чи тепер їх замалюють вапном, чи теж закриють шторами – наразі невідомо.

На думку опозиційного турецького депутата Каро Пайлана перетворення давніх візантійських храмів на мечеті в ХХІ столітті, – сором для Туреччини.

Церква Христа Спасителя збудована в ХІ столітті. Коли Константинополь захопили османи в XVI столітті, місто отримало назву Стамбул, а храм перетворили на мечеть. Після поразки Османської імперії в І світовій війні, генерал Ататюрк в 1919 році очолив боротьбу турків проти військ Антанти, які окупували його батьківщину. У 1923-му він проголосив Турецьку республіку. Прагнув європеїзувати і модернізувати країну. Серед реформ була відмова від провідної ролі релігії в житті держави.

Зараз ви читаєте новину «Із ще однієї церкви зроблять мечеть». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути