Підсумки виступу у групі, реакція на жеребкування стикових матчів Євро-2016, оцінка ігрових можливостей колективу - у розмові з головним тренером збірної України Михайлом Фоменком.
- Михайло Івановичу, ви залишилися задоволені результатами жеребкування плей-оф?
- Важко відповідати на це питання зараз. Думаю, після другої гри зі Словенією ви й самі зрозумієте, задоволений я чи ні...
Я вже говорив, що слабкий суперник попастися нам не міг - там їх просто не було. Так що збираємо інформацію, аналізуємо. Працюємо.
- Але з урахуванням деяких ігрових особливостей, футбольних стилів і культур у вас були якісь уподобання перед жеребкуванням? Скажімо, ви не хотіли грати проти скандинавів або британців...
- Відповідь на це питання дав останній Кубок світу в Бразилії, де було доведено, що футбол зараз один, і характеризується він одним словом - сучасний. У кого виходить його демонструвати, той і перебуває на певному рівні. Так що всі стилі вже давно змішалися.
Зараз футбол націлений тільки на одне - на результат. Намагаючись його досягти, ми завжди відштовхуємося від своїх можливостей. Який сенс ставити гравцям завдання, які вони не зможуть вирішити?
- А ми з боку часто намагаємося їх поставити...
- Потрібно враховувати наш менталітет - він у нас поки далеко не європейський. Та й футбольна освіта у більшості українських виконавців інша.
- Виходить, журналісти часом переоцінюють можливості збірної України?
- Не часом, а весь час.
- Тоді виникає питання - чи реально нам пройти Словенію?
- Звичайно, але тут все буде залежати від маси факторів. Наприклад, від того, чи зможемо ми виставити ідеальний склад на ці матчі.
- Ви вже бачили поєдинки за участю нашого суперника?
- Звичайно. Ось буквально перед нашою зустріччю я подивився перший тайм матчу Швейцарія - Словенія.
- І які ваші перші враження?
- Нас чекає зустріч з міцною європейською командою, в якій зібрані рослі футболісти. У словенців є певні принципи побудови гри, і мені здалося, що виконавці намагаються чітко їх дотримуватися на полі. Плюс присутня максимальна віддача, тому ми чекаємо дуже складних поєдинків. Легко не буде.
- Наскільки всі наші спогади про провали в плей-офф тиснуть на вас - і наскільки вони можуть тиснути на футболістів?
- Це все історія, а ми живемо сьогоднішнім днем і намагаємося думати про майбутнє...
- Домашній матч збірна України проведе у Львові. Чия це була ініціатива?
- Виконком запропонував такий варіант, а я дав свою згоду. Нам комфортно виступати у всіх містах країни, але таке рішення було прийнято, по всій видимості, виходячи з того, що результати збірної в Києві та у Львові трохи різняться.
- В "Арени Львів" справді якась особлива аура?
- Підтримка там, звичайно ж, вражає.
- Наставник збірної Білорусії Олександр Хацкевич сказав, що коли львівський стадіон заспівав гімн України, його футболісти стали кольору форми. У Києві суперники не бліднуть?
- Обидва домашніх матчі, які проводилися в цьому відборі на "Олімпійському", ми програли, тому, напевно, там ніхто не бліднув...
- Забобони для вас багато означають?
- Тренер повинен думати зовсім про інше. Зараз всі наші думки про те, щоб потрапити на чемпіонат Європи, тому просто ніколи забивати собі голову дурницями.
- Останнім часом стало модно запрошувати в команду психологів, астрологів і навіть шаманів. Ви не вдаєтеся до послуг таких фахівців?
- Ні, і ніколи цього не робив.
- Тоді чим, окрім відсутності везіння, можна пояснити незадовільний результат у домашньому поєдинку з Іспанією?
- Відсутністю холоднокровності в завершальній стадії атаки. Напевно, хлопці дуже сильно хотіли забити, а коли надто сильно хочеш, бажання заважає в реалізації своїх можливостей.
- Значить, переналаштувалися?
- Можливо.
- Як цього уникнути?
- Ми отримали досвід, і я не думаю, що надалі таке може трапитися ще ..
- Як ви вважаєте, в який момент ми втратили те саме друге місце, до якого прагнули? Де головним чином недобрали очки?
- Мабуть, назву нашу домашню зустріч зі словаками. Мабуть, в ній все і вирішилося. Хоча ми не повинні були програвати цей поєдинок.
- Так ми б і не поступилися, якби арбітр зарахував гол Андрія П'ятова!
- Ви ж знаєте, що умовний спосіб - це не до мене. Завжди був, є і буду реалістом.
- Добре, але гол - чистий?
- З моєї точки зору, порушення правил не було. Здивувало інше. Матч обслуговував рефері з Шотландії, де свистіти такі зіткнення якось не прийнято.
- В іншому на суддівство нам було гріх скаржитися. Ви згодні?
- Тему роботи арбітрів я ніколи не обговорював, а футболістам завжди говорив: "Потрібно займатися своєю справою і не давати можливості рефері реалізувати свої плани".
- Тему суддівства не так давно підняв колишній тренер збірної України Йожеф Сабо, який не хотів бачити в суперниках Словенію, стверджуючи, що балканські команди вміють заручитися симпатією арбітрів...
- У мене такої інформації немає. Може, Йожеф Йожефович більше знає.
- Михайло Іванович, у поточному відбірковому циклі наша збірна пропустила дуже мало голів. Вас це не може не тішити...
- Радіти потрібно насамперед переможним матчам. У нас вони були, але не в тій кількості, якої вистачило б для другого місця ...
Так, оборона відпрацювала на стабільному рівні - зауважте, не захисники, а вся оборона. Були помилки, але хлопці один одного виручали, добре працювали на підстрахуванні.
- Одним з найкращих гравців відбору у нашій команді за всіма цифровими викладками став голкіпер Андрій П'ятов, який в клубі не завжди показує такий впевнений футбол, як у збірній. У чому секрет?
- Так це в нього потрібно запитати. Зі свого боку можу сказати, що претензій до цього воротаря у нас немає. Дай Бог, щоб так було й надалі.
- Ми відзначаємо впевнену гру в обороні, але не забуваймо, що дисципліна деколи кульгала. Так, за кількістю жовтих карток наша збірна входить до п'ятірки лідерів всієї кваліфікації. Як з цим боротися?
- Необов'язкових попереджень, звичайно, вистачало, але ми вже говорили з вами з приводу менталітету, освіти і так далі. Ми і з хлопцями говоримо на цю тему, Пояснюємо, що емоції повинні допомагати, а не руйнувати. За робочі картки ми і слова нікому не скажемо, але бувають такі "гірчичники" ...
- У вас були в кар'єрі неробочі картки?
- Тоді попереджень взагалі було мало, а ми чітко знали одне: арбітр свиснув, значить, потрібно або оборонятися, або атакувати.
- Ви як колишній захисник можете пояснити, чому в сучасному футболі так активно використовуються удари ліктями?
- Думаю, це пов'язано з провокаціями. Ось їх справді стало більше. Раніше вони вважалися рідкістю, а тепер - робочим моментом. Часом здається, що в штабах окремих команд працюють тренери у цій справі!
- У вас такого фахівця немає?
- Ні - і не буде.
- Лінія захисту є у вас найстабільнішою ланкою. Якщо в центрі ще були якісь варіанти, то на флангах конкуренція взагалі не проглядалася. Це добре чи погано?
- Ви ж, по суті, самі відповіли на своє запитання. Добре, що була стабільність, але погано, що немає конкуренції.
- Невже в Україні не можна знайти тямущих захисників? З представниками цього амплуа у нас ніколи не було проблем!
- Хто шукає, той завжди знайде - всьому свій час. Значить, не підійшла ще плеяда гравців. У футболі багато чого залежить від того, яке підійшло покоління і які у нього цінності.
Згадайте, як було колись у Голландії, подивіться, що зараз відбувається в Ісландії. Підійшла група гравців, роз'їхалася по Європі, досягла свого піку - і отримаєте результат.
- Яке, по-вашому, зараз покоління у нашій збірній?
- Все визначає результат. Вийдемо на чемпіонат Європи, тоді ваше питання відпаде саме по собі.
- Покажи мені свій півзахист - і я скажу, що в тебе за команда. Так говорили, ще коли ви грали у футбол. Сьогодні це актуально?
- Зрозуміло. Ми вже згадували гру в обороні - тут все більш-менш стабільно. В атаці, звичайно, проблеми були, але ми їх по можливості усуваємо.
- У трійці лідерів збірної за ударами по воротам немає жодного центрального півзахисника. Третє місце там взагалі займає захисник Ярослав Ракицький!
- Так це ж добре, коли гравець вривається з глибини поля. Ефект несподіванки! У нас колективні принципи побудови гри, тому всі повинні брати участь у всьому.
- Часом здається, що обороняється у вас дійсно вся команда, а ось атакують одиниці. Чому так?
- Фтбольна освіта, про яку ми вже не раз говорили, не дозволяє всім виконавцям реалізовувати себе на полі в повній мірі.
- У нашої команди є два безперечних козиря - Андрій Ярмоленко та Євген Коноплянка. Проте в деяких матчах, коли їх нейтралізовували, це закінчувалося для нас плачевно. Чому у нас не було інших аргументів в атаці?
- Отже, потрібно урізноманітнити свою гру. Коли їх закривають? Коли вони з м'ячем. Значить, треба більше працювати без м'яча, пропонувати себе не до лінії оборони суперника, а за нею. Думаю, хлопці це добре розуміють.
- Після відходу зі збірної Андрія Шевченка за три роки наші форварди забили тільки 13 м'ячів, сім з яких влетіло у ворота Сан-Марино. Де шукати нападників?
- Я вже не раз говорив про те, що зараз у нападника дещо специфічна роль. Там, де він грає, все наглухо закрито, але своїм обсягом, своєю роботою він повинен створювати зони для групи виконавців, які вириваються з глибини. Так що одними голами гру форвардів міряти не варто. Звичайно, в останні роки нам не дуже приємно дивитися на таблиці бомбардирів чемпіонату України, оскільки там вгорі або нападники-легіонери, або півзахисники...
- Михайло Івановичу, у вас були такі моменти, коли ви не вгадували з основним складом?
- Зрозуміло. Нічого ідеального не буває, це природний процес. Всі люди різні, і особливості їх стану прорахувати складно. Сьогодні ти один, а завтра раптом стаєш зовсім іншим.
- Як ви ставитеся до того, що нині ваші заміни обговорюють навіть домогосподарки? Вас це дратує?
- Я займаюся своєю справою, і мені ніколи реагувати на висловлювання тих людей, які в нашій справі не орієнтуються.
- Приймаючи рішення з приводу замін, Ви радитесь зі своїми помічниками?
- А як же! У нас з цим немає жодних проблем, у штабі працюють всі футбольні люди.
- Торік вашим головним джокером значився Роман Безус. Зараз вам не вистачає такого виконавця?
- Можливо. Але ми чекаємо, що півзахисник "Дніпра" набере форму і стане тим Безусом, про який ви зараз згадували.
- Не так давно один з ваших асистентів, Олександр Заваров, виступив з різкою критикою на адресу Андрія Ярмоленка, який швидко вирішив конфліктну ситуацію з Тарасом Степаненком...
- Я думаю, що питання дійсно вичерпано, але якщо знадобиться, то після приїзду у збірну ми поговоримо з хлопцями на цю тему і все забудемо. Ви не забувайте, що у нас конфлікти деколи роздуваються вашим братом свідомо.
- Так, але чи доцільно тренеру національної команди так різко засуджувати вчинки своїх футболістів публічно? Чи педагогічно це?
- Без коментарів.
- Якихось закулісних моментів у нас справді останнім часом вистачає, і один з них стосується вашого контракту. Як ви збираєтеся виступати в плей-офф без відповідної угоди?
- А хто вам сказав, що в мене її немає? Мій контракт з ФФУ розрахований до 30 листопада, і я не знаю, звідки беруться різні чутки. Ми працюємо, серйозно готуємося і сподіваємося, що потрапимо на чемпіонат Європи.
Коментарі