Сьогодні, 4 лютого, 45 років відзначає Олег Протасов - срібний призер Євро-88, володар "Срібної бутси-85" за друге місце серед бомбардирів національної першості (35 голів за чемпіонат) і найуспішніший український тренер в Західній Європі. Під його керівництвом в 2003-му "Олімпіакос" став чемпіоном Греції.
У Елладі безробітний нині Протасов, який останнім часом тренував "Дніпро" і "Кубань", і зустрічає свій ювілей. "Я зараз в Афінах, - сказав Олег Валерійович. - Як відзначу день народження? Вийдемо з друзями в ресторан, спокійно поїмо. Великих бенкетів не буде. Я їх не дуже люблю".
Протасов не зізнався, яких подарунків чекає, але дав зрозуміти, що від його друзів можна чекати що завгодно. "Якось вони мені подарували відкидне крісло, на якому я і зараз люблю полежати, - говорить Протасов. - Незвично було, коли мені додому затягнули величезне крісло".
До свого віку Протасов відноситься з повагою. "45 - звучить дуже переконливо. Найкумедніше, що не відчуваю себе на ці роки, хочеться спортом займатися. Все-таки тіло трішки попереду від мозку і менталітету, випереджає старіння. Не скажу, що відчуваю себе 18-річним. Дав би собі 35, - сказав Протасов. - Зараз продовжую грати у футбол, але більше, поки є час, в теніс. Мало не щодня. У нас тут в околиці є декілька клубів. Над бекхендом мені ще треба попрацювати, але в цілому, думаю, граю я непогано".
ТОП-5 фактів про гравця
Особистий ворог Сімоняна
Олег Протасов - найкращий бомбардир за всю історію чемпіонатів СРСР. Його 35 голів, забиті за дніпропетровське "Дніпро" в 1985 році, перекреслили досягнення, яке до цього протрималося в Союзі 35 років і належало спартаківцю Микиті Сімоняну. 82-річний Сімонян досі не може пробачити Протасову таку результативність і звинувачує його в шахрайстві, стверджуючи, що 21-річного Олега до рекорду тягнули, що називається, за вуха.
Сам же Протасов визнає, що набив таку силу-силенну голів завдяки партнерам по команді, які грали на нього. А ось якусь змова з боку "Дніпра" геть заперечує. Те досягнення ледь не принесло Протасову ще і звання найкращого бомбардира Європи, але його на один м"яч випередив голландець Марко ван Бастен, який і отримав "Золоту бутсу", Олегу дісталася "Срібна".
Дружина за листуванням
З майбутньою дружиною Наталією Протасов познайомився за листуванням. Дочка відомого футбольного тренера Євгена Лемешко (свого часу він очолював харківський "Металіст"), побачивши статтю про Олега в якійсь з газет (це був якраз зірковий для нього 1985 рік), відправила йому лист за адресою дніпропетровського стадіону "Метеор". Відповіді від Олега довелося чекати 4 місяці - у той час він проходив курс лікування в Москві. І коли батьки нарешті передали Олегу послання, написав на нього відповідь, запропонувавши Наташі зустрітися в Москві.
Вже на п"ятий день знайомства Олег зробив Наталії пропозицію, а через рік вони одружилися.
Вічний іноземець
Олег Протасов неодноразово зіззнавався, що скрізь відчуває себе іноземцем, в Україні зокрема. Ще б - з 1990-го він практично постійно живе за кордоном. Спочатку Протасов як гравець відправився в грецький "Олімпіакос", пізніше відлетів грати до Японії, потім працював тренером в Греції і Румунії.
За кордоном народилися обидва сини Протасова - Микита та Ілля, в обох - грецьке громадянство. Навіть в той час, коли Протасов очолював дніпропетровське "Дніпро", його дружина і діти продовжували жити в Греції - в околицях Афін у Протасова будинок на березі моря. До України сім"я тренера приїжджає украй рідко.
Цар
Коли в Греції працював Олег Блохін, тамтешні уболівальники прозвали його Царем. Пізніше, коли туди ж перебрався Олег Протасов, це "звання" перейшло до нього. Хоча сам Протасов до такої честі відноситься достатньо скептично: "У Греції хто російський, той і цар", - жартує Олег Валерійович. У футболці збірної СРСР Протасов відіграв 68 матчів і забив 29 голів.
50 тисяч євро румунським дітям
Коли Протасова, який очолював "Стяуа", покликали очолити українське "Дніпро", контракт з румунським клубом довелося розірвати достроково, і Олег Валерійович повинен був виплатити румунам - 150 тисяч євро, але власник клубу від грошей відмовився. Тоді Протасов частину з них - 50 тисяч євро - вирішив відправити на добродійні програми в допомогу дітям, чим викликав масу позитивних відгуків в румунській пресі.
До речі, та ж румунська преса періодично не втомлюється сватати Протасова назад на тренерську роботу до Румунії. За минулий рік чутка кілька разів відправляла його на тренерський місток "Клужа", але контракт з командою Олег Валерійович так і не підписав. Отже він і до цього дня залишається в "творчій відпустці".
Олег Протасов народився 4 лютого 1964 року в Дніпропетровську. Ігрове амплуа - нападаючий. Виступав за команди: "Дніпро" (Дніпропетровськ) (1981-1987), "Динамо" (Київ) (1988-1990), "Олімпіакос" (Пірей, Греція) (1990-1994), "Гамба" (Осака, Японія) (1994-1995), "Верія" (Греція) (1996-1998), "Продефтіки" (Пірей, Греція) (1998-1999), "Панелефсініакос" (Елефсина, Греція) (1999).
Ігрові досягнення - віце-чемпіон Європи-1988 року, чемпіон СРСР (1983, 1990), срібний призер чемпіонату СРСР (1987, 1988), бронзовий призер чемпіонату СРСР (1984, 1985 і 1989), срібний призер чемпіонату Греції (1991), бронзовий призер чемпіонату Греції (1992), володар Кубка СРСР (1990), володар Кубка Греції (1992). Найкращий бомбардир чемпіонату СРСР (1985, 1987, 1990), володар "Срібної бутси" (1985). Найкращий бомбардир всіх чемпіонатів СРСР (35 м"ячів), член клубу Григорія Федотова (236 м"ячів), найкращий футболіст СРСР (1987).
З 1999-го на тренерській роботі. Працював головним тренером в командах "Олімпіакос" (Пірей, Греція), АЄЛ (Лімассол, Кіпр), "Стяуа" (Бухарест, Румунія), "Дніпро" (Дніпропетровськ), "Кубань" (Краснодар). Тренерські досягнення: чемпіон Греції (2003), фіналіст Кубка Греції (2004).
За матеріалами sport.segodnya, КП в Україні
Коментарі