
Головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков написав у своїй конференції на MatchDay про можливі шляхи порятунку харківського "Металіста".
"У "Металіста", який зараз переживає дійсно трагічний час, є власник - Сергій Курченко. Він перебуває за межами України (наскільки мені відомо, в Москві). Я не збираюся оцінювати його діяльність як у бізнесі, так і в футболі, зараз це не важливо.
Важливо інше: ніякого бажання продати клуб він публічно не виявляв - раз. Відібрати клуб також начебто ніхто зі спроможних зробити це (Україна з відома УЄФА і ФІФА - потенційно, хоча я не знайомий з прецедентами і перебуваю в деяких сумнівах з цього приводу) не заявляв - два. І головне - будь-які зустрічі, дискусії, "круглі столи" з проблеми залишаться не більше ніж балаканиною, якщо в них не буде брати участь і виявляти готовність до співпраці сам Курченко.
А також, вкрай бажано, потенційний інвестор з правом в'їзду в наші палестини, тому що подібне дистанційне керування з усією очевидністю ні до чого доброго не веде. Імовірність? Правильно, нульова. Які нинішні можливості Курченка? Без поняття. У кожному разі, вони ніяк не спрямовані на "Металіст", адже протягом сезону гроші з клубу виключно вилучалися, і недавня зміна генерального директора - той ще симптом.
Чого очікують від Павелка, провокуючи йому імітацію бурхливої діяльності по "Металісту"? Зрозуміло, що колізія навколо харківського клубу не може надихати його як людину, яка ратує за порядок і славу футболу України. Тим більше вона, колізія ця, для нинішнього стану справ в нашому футболі досить типова - просто яскравіше виражена.
Але що в даній ситуації повинен зробити персонально президент ФФУ? Поспівчувати? Обов'язково, скільки завгодно. Знайти гроші? Навіть якщо він це і зробить, то абсолютно незрозуміло, куди їх заносити - віддати футболістам, яким заборгував "Металіст"?! Дурниці. У клуб - так вони ж миттєво зникнуть.
Змусити, умовити Курченка відмовитися від клубу? Не зрозуміло, яким чином. Ось абсолютно не знаю, як. Більше того, і близько не уявляю логіку дій власника "Металіста", навіщо йому зараз клуб, чому він не веде жодних переговорів, з кожним днем, заганяючи злощасних харків'ян у ще глибшу прірву за всіма статтями.
Є абсолютно законна процедура, для якої абсолютно не потрібно безпосереднє втручання особи №1 - атестація. Її проходять всі. Якщо діяльність клубу не відповідає фінансовому критерію (у тому числі не повинно бути боргів із зарплат), він просто не отримує ліцензію на наступний сезон.
Поблажливість допустима, але в певних рамках, за які харківська ситуація давно вихлюпнулася. Другий шлях: палата з вирішення спорів при ФФУ, знову-таки причому тут президент. Футболісти, які мають до клубу претензії, мають можливість звернутися в неї (або відразу в аналогічну палату при ФІФА), а та вже прийме заходи по відношенню до злісного порушника контрактів. Попередження, очкові санкції і т.д.
До речі, трохи напружує видима відсутність активності в цьому напрямку. Все-таки думають домовитися - чи то по 8, чи то по 16, чи то ще якось?! Зрозуміло, що народ любить дива - чарівників у блакитних вертольотах, раптових спонсорів, перетворення буквально за два дні. Цього не буде, цьому нізвідки взятися, і я вже починаю подумувати, що варіант з реєстрацією нового ФК під умовною назвою "Металіст Харків" і підйомом через другу лігу (це питання навіть не грошей, а часу) виглядає найперспективнішим.
Але знову-таки залишається питання - хто цим займеться. Олександр Ярославський? Можливо, але, як кажуть, є нюанси. Що буде з нинішнім "Металістом"? Привид банкрутства вже починає набувати матеріальних рис. Нічого, "Фіорентина" і "Наполі" через це пройшли, навіть з викупом у кредиторів власних назви та емблеми, а зараз у чвертьфіналі ЛЄ грають, як харків'яни якихось три роки тому.
Інше питання, що катастрофічно не вистачає Де Лаурентіса і Делла Валле! До речі, італійський приклад — це досить чітка відповідь на питання "а як у них". Не хочеш потонути - вчися плавати, бажано - заздалегідь. Ось зараз "Пармі" соратники (Не Федеркальчо!) Навіть підкинули чогось на хлібець, але вирішувати основні проблеми клубу можуть тільки власники, господарі.
Ми вже багато років говоримо про фінансові гарантії з боку власників клубів. Віз і нині там, самі глави клубів категорично в цьому не зацікавлені і тому не можуть виробити форму цих самих гарантій. Забороняти комусь купувати футбольні клуби? Ну от і придумайте, на якій підставі можна було б зірвати операцію з продажу "Металіста" наприкінці 2012-го, а також чи входило це в компетенцію ФФУ!" - написав Франков.
Коментарі