
5 серпня відзначають Міжнародний день світлофора.
Зараз без цього винаходу складно уявити дороги великого міста і не тільки. Коли він вимикається, стається справжній дорожній колапс. Gazeta.ua розповість, коли з'явився перший світлофор і чому на ньому саме червоний, жовтий та зелений кольори.
У 1914 році 5 серпня з'явився перший світлофор у місті Клівленд, США. Він мав лише два кольори – червоний та зелений. А при їх перемиканні видавав звуковий сигнал.
За шість років у 1920-му році перший триколірний світлофор з'явився у Детройті штату Мічіган, США та Нью-Йорку. Він мав червоний, зелений та жовтий кольори.
Хто вигадав світлофор
Світлофор із жовтим сигналом винайшли американські поліцейські Джон Харріс і Вільям Поттс. Ці світлофори встановили у Нью-Йорку та Детройті в 1920 році. У Європі світлофори вперше з'явилися в Парижі і Гамбурзі в 1922 році. В Україні же з'явився перший світлофор у місті Харків у 1936 році.
Деякі країни замість жовтого кольору у світлофорі використовують помаранчевий. Сигнали світлофора розміщують і вертикально, і горизонтально. Світлофори бувають для автомобілів, пішоходів, велосипедистів, трамваїв, для залізничного і річкового транспорту.
Чому саме такі кольори
Червоний
Червоний колір завжди означав небезпеку. Цей колір світлофора вибрали для застереження. Вважають, він має найдовшу довжину хвилі. Тобто його добре видно здалеку. Це гарантує максимальну видимість навіть в умовах туману або дощу. Зверніть увагу на колір сигналів, які встановлені на автомобілях. Інженери теж використовують виключно червоні і помаранчеві варіанти. Все з тієї ж причини — їх видно найкраще. Це дуже важливо для безпеки.
Жовтий
Жовтий колір використовується для попередження водіїв. Цей колір має більш коротку хвилю, ніж червоний. Але не такий короткий, як зелений. Жовтий колір забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів "Увага, приготуйся до руху". Цей сигнал видно з максимально великої відстані.
Зелений
Зелений колір сприймається спокійно. Саме тому цей колір зазвичай і позначає можливість рухатися вперед.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві стане більше наземних переходів
Раніше до появи світлофорів використовували світлові сигнали. Вони допомагали руху поїздів. На них було три кольори: червоний означав, що потрібно зупинитися, зелений — "продовжувати рухатися, але обережно", а білий — можна вільно рухатися. Однак останній колір постійно спричиняв проблеми. Машиністи часто сприймали його за щось інше. Згодом затвердили три кольори - червоний, жовтий та зелений.
Цього року головне державне свято України - День Незалежності припадає на четвер, 24 серпня. Чи зроблять його вихідним, поки невідомо. Зараз воєнний стан триває до 18 серпня. Якщо ж його продовжать ще на 90 днів, то вихідного на 24 серпня не буде.
Серед найважливіших свят серпня - Міжнародний день світлофора.
Коментарі