Ексклюзиви
Пʼятниця, 19 грудня 2008 17:21

Найбільші наукові відкриття 2008 року

Найбільші наукові відкриття 2008 року

Створення методу повернення зрілих клітин в "дитячий стан" - перетворення їх в стовбурові клітини - стало головним науковим проривом 2008 року. У десятку видатних досягнень учених, складену журналом Science, увійшли також відкриття нового класу надпровідників, спостереження за екзопланетами, а також швидкий і дешевий спосіб розшифрування генома.

Список десяти видатних наукових досягнень публікується авторитетним виданням щороку. "Коли оглядачі і редактори Science вибирають найбільше досягнення року, вони шукають дослідження, яке відповідає на головні питання про структуру Всесвіту і відкриває шлях для нових відкриттів", - пояснив представник журналу Роберт Кунц. Перепрограмування клітин, зокрема, відкриває нове поле досліджень в біології і дає надію на розвиток найважливіших медичних технологій.

1. Перепрограмування клітин

Стовбурові клітини, з яких на початковій стадії складається ембріон, здатні перетворюватися на клітини багатьох тканин. Таким чином, із стовбурових клітин можна вирощувати органи, ідеально відповідні для трансплантації, їх можна використовувати для відновлення нервової тканини спинного мозку і лікувати паралічі, боротися з низкою спадкових хвороб.

Проте раніше для отримання стовбурових клітин доводилося вбивати ембріони, що створювало нерозв"язну етичну проблему - адже із зародка може вирости повноцінна людина. Багато країн обмежили експерименти із стовбуровими клітинами, а Ватикан вимагав заборонити їх застосування.

Важливий прорив був зроблений в 2006 році, коли японським вченим вдалося за допомогою вірусу вбудувати чотири гени в зрілі клітини, перетворивши їх на "індуковані стовбурові клітини", клітини, які виглядали і поводилися як стовбурові. Недоліком методу було те, що для перепрограмування використовувався генетичний матеріал ретровірусу, здатного викликати ракові зміни в клітинах.

Цього року ученим вдалося спростити метод і отримати стовбурові клітини з тканин людей, хворих маловивченими захворюваннями, що відкриває нові можливості для вивчення цих хвороб. Ще одна група вчених за допомогою цієї технології змогла безпосередньо перетворити один з типів клітин підшлункової залози миші на інший.

2. Планети інших сонць

У році, що минає, астрономи вперше змогли побачити планети інших зірок. Раніше це не вдавалося через вкрай слабке світло планет, яке "заглушало" випромінювання зірки. За допомогою телескопів Keck і Gemini учені змогли отримати зображення відразу трьох планет зірки HR 8799 в сузір"ї Пегаса, розташованою за 130 світлових років від Землі.

У листопаді інша група астрономів оголосила, що за допомогою орбітального телескопа Hubble їм вдалося отримати зображення планети усередині пилового поясу зірки Фомальгаут за 25 світлових років від Землі, в сузір"ї Південної Риби.

3. Розширений список ракових мутацій

У 2008 році ученим вдалося значно розширити перелік генетичних мутацій, що викликають появу ракових пухлин. За допомогою розшифрування генома клітин різних типів раку були виявлені гени, пошкодження яких викликає зростання пухлини.

4. Нове сімейство надпровідників

Фізики відкрили нове сімейство високотемпературних надпровідників - матеріалів, які при певній температурі втрачають електричний опір і здатні в цьому стані проводити електрострум без втрат.

Раніше відомі високотемпературні надпровідники створювалися на базі міді і сполук кисню. На початку року учені оголосила про створення нового типу надпровідників на базі сполук заліза з температурою втрати опору 55 градусів вищою за абсолютний нуль (рекорд для традиційних надпровідників складає 138 градусів).

5. Учені підглянули за білками

Про існування білкових молекул відомо вже більше ста років, проте лише цього року біохімікам вдалося побачити їх у дії. В ході експерименту учені поспостерігали за процесом пов"язання білків з іншими молекулами, що пов"язане із станом кліток і процесом обміну речовин. Були виявлені механізми, котрі лежать в основі цього процесу.

6. Вода для спалювання

Група американських учених створила новий каталізатор на базі фосфору і кобальту, у присутності якого значно полегшується електроліз води. Колишні типи каталізаторів робилися на базі дорогих матеріалів, наприклад з платини. Дешева альтернатива дозволяє використовувати воду як електричний акумулятор - отриманий при електролізі води водень може бути спалений в паливних елементах і перетворений на електрику.

7. Відеозйомка ембріона

У 2008 році вдалося в найдрібніших подробицях поспостерігати за початковими стадіями розвитку ембріона. Німецькі учені за допомогою лазерного сканування змогли простежити за рухом близько 16 тисяч клітин зародка рибки даніо реріо, а потім відтворити цю картину за допомогою комп"ютера.

8. "Поганий" і "хороший" жир

Про існування двох типів жирової тканини - коричневої і білої - відомо вже більше 400 років. З ожирінням пов"язані білі жирові клітини. Довгий час вважалося, що обидва типи жиру утворюються з одних і тих же клітин. Учені спробували впливати на гени коричневих клітин і перетворити їх на білі. Результат виявився несподіваним - коричневі жирові клітини перетворювалися на м"язові і навпаки. Фахівці розраховують, що це допоможе створити принципово нові методи боротьби з ожирінням.

9. Фізики теоретично зважили протон

Фізики заново зважили протон, проте цього разу не буквально визначивши масу частинки, що було зроблене достатньо давно, а теоретично підрахувавши її масу на основі існуючих уявлень - так званої Стандартної моделі. Отримані результати співпали з практикою, ще раз підтвердивши правильність теорії.

10. Швидка дешифровка генів

Процес розшифрування генів живих організмів став значно дешевший і швидший з моменту завершення проекту розшифровки генома людини. Цього року ученим, зокрема, вдалося розшифрувати 80% генома мамонта, отримані попередні результати розшифрування гена неандертальця, повідомляє РИА Новости

Зараз ви читаєте новину «Найбільші наукові відкриття 2008 року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі