Ексклюзиви
Вівторок, 08 липня 2014 10:02

Замуровані львівські вікна прикрасили картинами відомих художників
9

Фото: Леся МЕЖВА

Десять закритих вікон на старовинних будинках Львова розмалювали 12 провідних художників України. І це лише початок. Цей проект з покращення вигляду міста відбувся за підтримки Львівської пивоварні та міської ради, надалі його обіцяють продовжувати.

Почали із площі Коліївщини. Це найменша площа в Україні. На сліпих вікнах трьох будинків тут намалювали львівських ремісників 17-18 століття - пекарів, ковалів, кравців бондарів, купців, художників, пивоварів, мечників, римарів (сідлярів), музикантів.

"Перші цехи на українських землях виникли саме у Львові в 14 столітті, а вже потім з'явилися у Луцьку, Ковелі, Кам'янці, Холмі, Володимирі, Києві, - розповідає львівський історик та екскурсовод Ігор Лильо. - У Львові були цехи 50 професій. Кожен мав свою вежу. Саме завдяки цим вежам місто мало добру оборону. Найважча була професія годинникаря. Годинник був предметом розкоші. Щоб набратися практики, майстер сім років їздив Європою. Там було більше людей, які мали годинники різних марок. Зникли цехи у 19 столітті."

Історію ремісничого Львова на вікнах зобразили Володимир Костирко, Євген Равський, Ольга Кравченко - зі Львова, Олег та Марина Татарінові - з Києва, Богдан та Юлія Порліщуки - з Миколаєва, Аліна Гордієнко - з Одеси, Олександр Антонюк - з Хмельницька, Олександр Король - з Харкова, Надія Кріворотова - з Олександрії Кіровоградської області, Юрій Павлик - з Мукачево. Відтепер ці вікна вважатимуться ще одною пам'яткою мистецтва стародавньої частини Львова.

"Мешканці не долучалися до реставрації. Усе оплатили меценати. Однак зрозуміло, що ціна квадратного метра помешкання у такому будинку стала тепер удвічі більшою. До прикладу, у Львові вже кілька років німецьке товариство оплачує 60 відсотків реставрації дерев'яних сходів, вікон, міських брам, ще 20 дає міська рада. А мешканці лише - 20 відсотків. Однак це вклад у їхнє помешкання, яке одразу зростає в ціні. Тому варто застерегти усіх власників квартир у старовинних кварталах міста. Перш ніж найняти дешевого майстра, щоб здер вам штукатурку до цегли, добре подумайте. В одному з будинків на площі Ринок добросовісний власник найняв знавців, щоб пошарово знімали фарбу зі стін. І лише під 17 шаром знайшли унікальні фрески. Люди у сусідніх квартирах місця собі не знаходять досі. Розуміючи, що вони втратили і викинули на смітник, зробивши "євроремонт", - додає історик.

Площа Коліївщини - це був колись єврейський квартал. І на близько 400 метрах бічних вулиць налічувалося 458 місць, де виробляли, або продавали пиво. Адже тоді, коли вода була забруднена, пива випивали по 3-5 літрів на особу. Було воно трохи слабше. На місця, де пули пивні точки, вказували маскарони на стінах.

Сліпі ж вікна з'явилися у будинках з різних причин - переплановували приміщення зсередини, укріпляли, утеплювали. Однак ззовні, щоб не порушувати гармонії в архітектурі, від них залишали рами. Таких вікон у центрі досить багато. У Варшаві та Любліні їх замальовують фотографіями тих людей, які там колись мешкали.

"До речі, звичайні люди самі випереджають думки митців та меценатів. Хтось додумався, що сліпі вікна треба прикрашати. І невідомі почали вставляти на них бронзові ластівки", - показав Лильо.

Зараз ви читаєте новину «Замуровані львівські вікна прикрасили картинами відомих художників». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 305
Голосування За якою перенесеною культурною подією ви найбільше сумуєте?
  • Книжковий Арсенал
  • Кінофестиваль "Молодість"
  • Atlas Weekend
  • UPark Festival
  • Leopolis Jazz Fest
  • Kyiv Comic Con
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода