Ексклюзиви
Середа, 14 квітня 2021 18:47

Сині очі весни - фото лісових першоцвітів вражають уяву
14

З початком весни, коли сходить сніг і повітря прогрівається до плюсових температур, в Україні розквітають першоцвіти. Поки на деревах бубнявіють бруньки, лісові галявини перетворюються на яскраві блакитно-пурпурні килими з пролісків та рясту.

Одне з таких мальовничих місць - ландшафтний парк "Диканський" неподалік міста Диканька Полтавської області. Ландшафтний парк тут створили у 1994 році, щоб зберегти старі ліси.

Цікаві факти про проліски Gazeta.ua розповіла доцент кафедри екології та природокористування Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", кандидат біологічних наук Наталія Смоляр.

Проліску сибірську ще називають проліскою пониклою - її квітки спрямовані донизу
Фото: Ольга Стенько
Проліски полюбляють тінисті ділянки листяних лісів, квітнуть рано навесні
Проліски поетично називають "сині очі весни"
Ряст ущільнений має квітки пурпурних та рожевий відтінків, квітне на початку весни
Блакить пролісків та пурпур рясту розбавляють жовті зірочки гусячої цибульки

В дикій природі в Україні ростуть два види пролісок. Дволиста проліска розповсюджена в мішаних лісах Лісостепу та на Поліссі. Вирізняється тим, що її квітки спрямовані вгору, а стебла мають темночервоне забарвлення. В окремих лісостепових районах Лівобережжя поширена проліска сибірська, або поникла. Має таку назву, бо квітка, коли розкривається, спрямовується донизу - неначе поникає. Її стебла біля цибулини забарвлені в жовто-зелений колір.

Рослини обирають собі різні компанії. Проліска дволиста та підсніжник обирають граб, який приходить із заходу. А проліска сибірська полюбляє дуб і липу, що поширюються зі сходу. На Полтавщині розповсюджена саме проліска сибірська.

"Ми оберігаємо її, бо окрім лісостепу проліски сибірської більше ніде немає. Студентам розповідаю, що якщо від'їхати за 300 кілометрів до Ічнянського національного природного парку, їх треба ще пошукати, таких квітів. Їх називають "сині очі весни". Бо там її заміщує інший подібний вид - проліска дволиста", - розповіла науковиця.

Автор: Ольга Стенько
  Проліски поетично називають "сині очі весни"
Проліски поетично називають "сині очі весни"

Цибулинка проліски на одному місці росте 30 років. Якщо її не порушувати та не змінювати навколишні умови, квітнутиме щороку. Однак, масові відвідини лісів людьми сприяють зменшенню кількості квітучих першоцвітів. Щоб знищиту здорову рослину, не обов'язково викопувати цибулину - достатньо зірвати надземну частину, особливо - листя. Або навіть потоптатися по них. Пошкоджена цибулина недоотримує поживні речовини. За 1-2 роки поступово втрачає здатність квітнути, а потім остаточно помирає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві розпустилися проліски: показали фото

"Якщо її зірвали чи стоптали, то позбавили можливості фотосинтезувати та накопичувати корисні речовини в цибулинку. Я вже не кажу про те, що не буде квіток і бджоли-запилювачі залишаться голодні. І мурашок квітка не нагодує. У проліски насіння має такі соковиті елайосоми, якими ласують мурашки, а потім розносять по всьому лісу", - сказала Наталія Смоляр.

Автор: Ольга Стенько
  Наталія Смоляр (ліворуч) зі студентами Полтавської політехніки на екскурсії у весняному лісі
Наталія Смоляр (ліворуч) зі студентами Полтавської політехніки на екскурсії у весняному лісі

Елайосоми - це вирости на насінні, що містять велику кількість поживних речовин. Приваблюють мурах, що приносять насіння в гнізда, відгризають у них елайосоми і потім викидають насіння з мурашника. Мурахи допомагають проліскам поширюватися - загублене комахами насіння укріпляється та проростає. А ще насіння, що знаходиться у мурашнику, захищене від пожеж.

Проліски - тіньолюбива рослина, дуже залежна від освітлення. Серед людей побутує думка, що проліски люблять галявини та сонце. Тому, мовляв, треба вирубувати дерева, щоб вони не заважали першовітам. Але це помилка.

Автор: Ольга Стенько
  "Там, де витоптано, де умови освітлення кращі, проліски, як правило, не виходять", - Наталія  Смоляр
"Там, де витоптано, де умови освітлення кращі, проліски, як правило, не виходять", - Наталія Смоляр

"Там, де витоптано, де умови освітлення кращі, проліски, як правило, не виходять. Бо коли влітку буде суха спекотна погода, треба, щоб цибулинка не висихала. Достатньо прорідити і освітлити ліс - і проліски в ньому зникнуть", - підкреслила екологиня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Колочаві квітне Долина шафранів: показали фото

Серед весняних квіткових "дебютантів" і ряст - саме його пурпурові суцвіття відтіняють блакить пролісків. Де-не-де контрастними плямами жовтіють зірочки гусячої цибульки. Обабіч доріг та на більш освітлених галявинах квітне фіалка запашна. Квітнення рослин супроводжується тонкими ароматами.

Автор: Ольга Стенько
  Блакить пролісків та пурпур рясту розбавляють жовті зірочки гусячої цибульки
Блакить пролісків та пурпур рясту розбавляють жовті зірочки гусячої цибульки

"У весняній синузії (сукупність рослин одного або подібних видів. - Gazeta.ua) все швидко змінюється - за два тижні розквітне анемона жовтяцева, вже зараз помітні її квіткові бутони", - заявила Наталія Смоляр.

Екологиня наголосила на бережному ставленняі до дикої природи на прикладі квітучих рослин.

Автор: Ольга Стенько
  Наталія Смоляр презентувала власну книгу "Радіти весні, не зриваючи квіти", щоб привернути увагу до збереження рідкісних весняних рослин Полтавщини
Наталія Смоляр презентувала власну книгу "Радіти весні, не зриваючи квіти", щоб привернути увагу до збереження рідкісних весняних рослин Полтавщини

Власну книгу "Радіти весні, не зриваючи квіти" науковиця презентувала в Диканському ландшафтному парку. Видання розповідає про рідкісні та зникаючі види весняних квітучих рослин.

Обидва види пролісок, хоч і не занесені до Червоної книги України, включені до переліку рослин, які охороняються на рівні областей. Штрафи за знищення таких рослин теж передбачені. Якщо для червонокнижної рослини за одну особину встановлюють штраф у 450 гривень, то за зірвані квіти з такого списку - 17 гривень.

Зараз ви читаєте новину «Сині очі весни - фото лісових першоцвітів вражають уяву». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1160
Голосування Хто став найкращим футболістом збірної України на Євро?
  • 1) Георгій Бущан
  • 2) Андрій Ярмоленко
  • 3) Роман Яремчук
  • 4) Олександр Зінченко
  • 5) Артем Довбик
Переглянути