Щороку десятки тисяч тонн пластикових пляшок та інших відходів потрапляють з річки Тиса, притоки Дунаю, на територію сусідніх держав. При чому, для прикладу, в Угорщині ці пляшки виловлюють і використовують як вторинну сировину для виробництва нових товарів. У той час, як українські громади втрачають нагоду заробити на продажі такої сировини вітчизняним переробникам, які відчувають дефіцит вторинної сировини.
Привернути увагу до проблеми забруднення Дунаю та його приток намагалися організатори святкування міжнародного Дня Дунаю, який відбувся у селі Квасово Берегівського району на Закарпатті. Цей день відмічають наприкінці червня – 30 червня в 1994 році, міжнародна комісія ICPDR підписала конвенцію "Про охорону навколишнього середовища в басейні річки Дунай", яку ратифікувала й Україна. У 2004 році комісія постановила затвердити цю дату як міжнародний День Дунаю, його відзначають в багатьох європейських країнах.
У Квасово День Дунаю відзначили фестивалем, під час якого виступали дитячі колективи, які показувати своє бачення, як захищати річки. Діти, вдягнені у лицарські лати, влаштовували битву з пластиковим чудовиськом, якого з успіхом помістили до контейнеру для відходів і отримали на згадку спеціальні монети, які на місці ж виготовили ковалі. У еко-лицарів було також посвячено переможців конкурсів та квестів, а також почесних гостей свята та усіх бажаючих. Дитячі колективи представили створені ними пластикові кораблі із екологічним закликом, які згодом вирушили у регату по річці Боржава (притока Тиси). У рамках заходу волонтери очистили від сміття руїни Квасівського замку та встановили табличку з інформацією про його історичну цінність.
"Цього року по всій планеті оголошено рік боротьби із пластиком. Ми хочемо зробити свій внесок у вирішення проблеми засмічення річок. Нові пластикові пірати замість золота збирають пляшки і б'ються з пластиковим чудовиськом, – каже організатор заходу, національний експерт у Міжнародній комісії із захисту річки Дунай від України Олена Марушевська.
Під час фестивалю компанія "Кока-Кола Беверіджіз Україна" на підтримку боротьби з забрудненням річок передала контейнери для відходів на 1000 л селу Оросієво Берегівського району. Це має також допомогти запровадити у селі роздільний збір пластикових пляшок. "Оросієво стало вже сьомим населеним пунктом, який безкоштовно отримав від компанії контейнери. Лише на Закарпатті ми закупили півсотні контейнерів для сортування відходів. За підтримки компанії удосконалюється система управління відходами, аби громада могла реалізувати на практиці культуру дбайливого ставлення до довкілля", – говорить Директор із зв'язків з громадськістю "Кока-Кола Беверіджиз Україна" Андрій Бублик.
Ті громади, які сприятимуть сортуванню відходів й мінімізуватимуть утворення стихійних звалищ на берегах річок тощо, зможуть отримати додаткове фінансування. Наприклад, на одній тонні пресованого пластику можна заробити 300 євро.
Коментарі