четвер, 20 лютого 2025 20:36

Навіщо Трамп дошкуляє Зеленському і як на це реагує світ

Навіщо Трамп дошкуляє Зеленському і як на це реагує світ
Фото: gettyimages.com

Дональд Трамп висунув президенту України низку неочікуваних звинувачень. Деякі з них співзвучні з тим, що главі української держави закидають у Кремлі.

За версією Трампа, в Україні нібито розкрадається половина американської допомоги, а сам Володимир Зеленський майже втратив підтримку українців і не є легітимним.

Легітимність Зеленського постійно ставлять під сумнів росіяни. Те, що президент США сказав це після зустрічі американської делегації з російською в Саудівській Аравії, навряд чи є випадковістю.

У Києві відповіли свіжим соцопитуванням КМІС, котре засвідчило підтримку Зеленського на рівні понад 60%, що, до слова, більше за рейтинг Трампа на його батьківщині.

Криза легітимності

Легітимність українського президента прокоментували в ЄС. Представник Єврокомісії Стефан де Кеєрсмахер зазначив, що Володимир Зеленський "був обраний на вільних, чесних і демократичних виборах". У Білому домі звернули увагу на те, що чергові вибори в Україні досі не відбулися, і назвали українського президента диктатором.

У відповідь вже на це за Зеленського заступилися лідери і представники Німеччини, Чехії, Фінляндії, Норвегії та Британії і теж наголосили на його легітимності. Речник ООН Стефан Дюжаррік, по суті, повторив заяву Кеєрсмахера на доказ того, що чинний український президент – не диктатор.

Та підтримці бракує одностайності. Наприклад, позиція Єврокомісії не може вважатися консолідованою думкою всіх країн-членів Євросоюзу. Угорщина, котра ще не висловилася, може мати свій погляд на легітимність Зеленського, як і Словаччина та Сербія.

Вірогідно, що вкидуючи у медійний простір такі подразники, Дональд Трамп хотів, щоб було наочно продемонстровано, якою насправді є підтримка Зеленського у світі.

Фактично господар Білого дому дав недвозначний сигнал: Зеленський, з його погляду, доти президент, доки адміністрація у Вашингтоні його підтримує.

І все-таки подібні маневри не є рівнем президента США. Тоді що або хто стоїть за ними?

Битва за надра

Судячи зі слів міністра фінансів США Скотта Бессента, - політичний інтерес. Своєю відмовою підписати угоду про спільну розробку рідкісноземельних металів Володимир Зеленський зруйнував "елегантний план" Трампа по досягненню миру в Україні, а угода була його важливою складовою. Ба більше: український президент, мовляв, "ескалював ситуацію своїми неприйнятними заявами" на Мюнхенській безпековій конференції, зазначив Бессент.

Відтак Дональда Трампа розлютив не так зрив угоди, як невиконання Зеленським обіцянки підписати її. Якби виконав, то США "наблизили би Україну до американців", пояснив Бессент, оскільки було би зрозуміло, куди йдуть їхні гроші.

Обіцянка - цяцянка

Можемо припустити, що Трамп міг щось пообіцяти Путіну, а через Зеленського обіцяне зірвалося. Офіційна Москва сповнена недовіри до американців і, можливо, зажадала чіткіших гарантій, однією з яких і була угода про рідкісноземельні метали. Оскільки проєкт угоди не оприлюднений, залишається припускати, що він, як і Зернова угода, містив політичну і безпекову складові та був фактично чернеткою (чи важливою її частиною ) мирної угоди або перемир'я. Опосередковано про це свідчить вимога Зеленського щодо безпекових гарантій, котру він висунув як пояснення свого демаршу.

До того ж він опинився через цю угоду під серйозним тиском всередині країни. Представники парламентської опозиції критикували президента за поступливість у питанні надр, котрі є власністю народу України, та за згоду на участь у перемовинах з Росією, хоча й опосередковану.

Не домовилися?

18 лютого пізно ввечері після зустрічі американської та російської делегацій в Ер-Ріяді до Києва через Польщу вирушив представник президента США Кіт Келлог. Він мав пробути у нашій столиці три дні та, можливо, залагодити гострі питання. Програма візиту передбачала зустріч із президентом Володимиром Зеленським і спільну пресконференцію, а також поїздку на фронт.

Однак після зустрічі з Зеленським на прохання Келлога пресконференцію було скасовано. Деталі перемовин наразі невідомі. Але відомо, що з американським гостем поспілкувався український міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Як повідомив головний український дипломат, він підтвердив прагнення нашої країни досягти миру завдяки силі "та розповів про наше бачення необхідних кроків. Також повторив, що "безпека України і трансатлантична безпека є неподільними". Тобто, офіційний Київ наполягає на вступі до НАТО та не погоджується на угоду про розробку корисних копалин на підписання якої, за неперевіреною інформацією, американці дали Зеленському одну годину.

Судячи з останніх заяв зі США, почуте у Києві не надихає. Віцепрезидент Девід Венс заявив, що Україна і ЄС спільно не здатні перемогти Росію, тому і потрібен "швидкий мир".

Обхідний маневр

Цікаво, що Келлог у Києві мав зустріч також і з головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком. Путін назвав український парламент єдиним легітимним органом влади у країні. Тому окрема зустріч американського спецпредставника зі спікером, мінімум, є дошкульною шпилькою у бік Банкової.

Офіційно Стефанчук наголосив, що Росія - агресор, а Україна - жертва, і висловив сподівання на подальший захист американським президентом демократичних цінностей. Також він висловив готовність співпраці заради миру.

За цими обтічними фразами може бути набагато більше підтекстів, адже українська опозиція звикла з майданчика Верховної Ради критикувати чинну владу. Принаймні, Білому дому корисно прозондувати політичний ґрунт в Україні перед зустріччю Трампа з Путіним.

Останні заяви

Тим часом, Девід Венс знову закинув Європі скасування виборів у Румунії та наголосив: міцні союзи виникають на базі спільних цінностей. Навздогін, генсек НАТО Марк Рютте в екстреній заяві щодо України зазначив, вступ до Альянсу не стане частиною мирної угоди.

Тобто, контури договору проступають крізь віхолу різноспрямованих заяв. Отже, Трамп поспішає. Скасування спільної пресконференції Келлога з Зеленським свідчить, що у Білому домі налаштовані максимально обмежити його функціонал у перемовинах. Сигнал для Банкової, радше, негативний. Але - Зеленський знімає з себе відповідальність за угоду та її можливі наслідки. Тому впертість щодо угоди про корисні копалини може бути інструментом, а не метою.

Тим паче, Офіс президента, напевне, в курсі, що у Трампа з республіканцями псуються відносини. Частина з них критикують свого лідера і президента за пропутінські заяви останніх днів. Вірогідно, погіршення дисципліни спричинене ще й просіданням рейтингів господаря Білого дому. Для Дональда Трампа важливо утримати свій базовий електорат, котрому він не втомлюється генерувати нові меседжі. Тому Трамп веде політичну гру, орієнтуючись на своїх виборців, котрі сприймають будь-яку міжнародну допомогу як витрачання грошей американських платників податків на "чужі війни", пояснив політолог Ігор Петренко. На його думку, за такої ситуації Київ має в діалозі зі США наголошувати на взаємних вигодах і пропонувати, чим наша країна "може бути корисною США в геополітичному контексті". Також, зазначив експерт, варто посилити роботу з Конгресом і адміністрацією. "Трамп, можливо, змінить риторику, якщо ключові республіканці в Конгресі будуть підтримувати Україну", адже для чинного американського президента критика Зеленського, радше інструмент, припускає Петренко.

Зараз ви читаєте новину «Навіщо Трамп дошкуляє Зеленському і як на це реагує світ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути