Пʼятниця, 23 квітня 2021 09:01

"Відведення російських військ: вистава завершена, актори йдуть додому" – експерт

"Відведення російських військ: вистава завершена, актори йдуть додому" – експерт
Російські військові літаки на авіабазі Саки в окупованому Криму. Фото: Maxar Technologies

Україні вдалося підняти хвилю стурбованості у світі від накопичення військ на наших кордонах. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua сказав воєнний експерт Олег Жданов.

Росія відводить війська від кордонів України в пункти постійної дислокації з 23 квітня. Міністр оборони країни-агресора Сергій Шойгу ухвалив рішення завершити навчання в Південному й Західному військових округах. Загроза військового вторгнення наразі минула? Що на це вказує?

Не можна відкидати загрози. У нас із Росією війна. Загроза не минула, а послабилася. Вона й не зростала. Охарактеризував би цю ситуацію так. Виставу завершено, актори йдуть додому. Це була суто показова військово-політична демонстрація сил і намірів. Ніхто не формував реального угруповання. Особливої передислокації військ не було. Крім двох частин центрального округу на Кубань і в Крим. Решта виходила в райони зосередження за планом перевірки боєготовності частин. Понад п'ять діб перевірка бойової готовності тривати не може. Тому що частина використовує недоторканні військові запаси під час цієї перевірки. А в полку всього на п'ять діб продовольства. І пального, - одна частина в баках, інша в бензовозах. Через п'ять діб потрібно поповнювати запаси. Це для економіки Росії сьогодні складно. Або закінчувати підготовку й повертати частину в пункт постійної дислокації. Що й відбулося. Але з політичною та інформаційною урочистістю, гучними заявами. "Ми все перевірили. У нас усе гаразд. Хто до нас прийде, того поб'ємо".

Чого цим нагнітанням домоглася Російська Федерація?

Росія продемонструвала, що не здасться ніколи й відстоюватиме власні інтереси. Промова Путіна відповідає на це питання. Він сказав: не чіпайте нас, а червоні лінії ми самі собі намалюємо. Вони вважають себе країною номер один у світі, для якої немає меж. Треба, щоб ніхто Росію не чіпав. Саме тому це й було проведено.

Щодо України, то Путін чітко розуміє: ми чинитимемо спротив

Україна десь поступилися в цей період?

Ми виграли від того. На хвилі мілітаризації з боку Російської Федерації ми підняли хвилю стурбованості від накопичення російських військ на наших кордонах. І світ відреагував на нашу користь. Усі зрозуміли й висловили Росії занепокоєння. М'якіше, суворіше, але засудили дії Росії щодо пересування військ уздовж наших кордонів. Тут ми на коні. Для країни, яка потерпає від російської агресії, поставили себе вище на одну сходинку в політичній світовій ієрархії. Показали протистояння російські агресії в реальному часі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США візьмуться за розробку ядерного озброєння - бояться загрози з боку Росії та Китаю

Що буде далі в цьому контексті? За якими точками, рішеннями, подіями треба стежити?

Стежити треба за нами й за Білоруссю. Путін дав відповідь і на це питання у своїй промові. Вона була не агресивною. Це свідчить про сигнал для заходу, особливо США, що вони готові розмовляти. У Путіна є дві такі мети. Або м'який аншлюс Білорусії, або військове вторгнення в Україну. Перша - реальніша і простіша. Друга - майже нездійсненна. Немає сил і засобів, для того, щоб її здійснити. Тому треба стежити за подіями. Куди рухатиметься Російська Федерація. Поки Лукашенко у владі більш-менш контролює країну. На сьогодні в Путіна важелів набагато більше для того, щоб примусити його підписати якийсь новий союзний договір. Щодо України, то він чітко розуміє: ми чинитимемо спротив. З Україною розв'язувати питання можна застосуванням військової сили. А це світ не сприймає. Вони показали це навіть на простому пересуванні військ. Будь-яка російська агресія може бути сприйнята більш суворо із введенням секторальних санкцій проти Росії.

Штати намагатимуться вести перемовини з позиції сили й окреслення червоних ліній для Путіна. Не він їх креслитиме, як сказав у своїй промові

Чи відбудеться зустріч Байдена й Путіна найближчим часом?

Може, десь у червні. Путін ще використає 9 травня як пропагандистську дату. Буде показова демонстрація військової могутності Російської Федерації. А ближче до червня, коли більш-менш будуть зрозумілі основні стратегічні напрями й Росії, і США на сьогодні. Зовнішньо Путін відмовився. МЗС Росії ультиматум майже виставило Штатам щодо проведення зустрічі. З іншого боку, надходить інформація, що обидві сторони ретельно готуються до цієї зустрічі. Росія хоче вийти з максимально потужним потенціалом на цю зустріч. І вимагати від США визнання Росії країною номер два в цьому світі. Але не третьою, четвертою, п'ятою. Натомість США розуміють, що номер два сьогодні - це Китай, а може, навіть, і номер один. Вони зараз теж демонструють мету. Законопроєкт у Конгресі про постійну військову допомогу Україні. Штати намагатимуться вести перемовини з позиції сили й окреслення червоних ліній для Путіна. Не він їх креслитиме, як сказав у своїй промові. Їх креслитиме Джо Байден на цій зустрічі. Але вона відбудеться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Резніков розповів про "фантомні болі" Росії

Що робити Україні зараз? Як вибудовувати свою зовнішню та внутрішню політику у воєнному контексті?

Потрібно створити внутрішню воєнну політику. Її взагалі немає. Сьогодні не розуміємо, що будуємо, куди рухаємося. Курс на НАТО - загальний. Рухаємося в той бік. Не має моделі збройних сил.Україні необхідно її мати на основі концепції національної безпеки й оборони. Узагалі немає воєнної доктрини. Це документ, який визначає, як побудувати обороноздатність країни. Треба створити внутрішню воєнну політику. У зовнішній, якщо ми хочемо стати суверенною державою, треба висувати власні вимоги. Зокрема й нашим партнерам. А вже потім, у погодженні з ними, висувати ці умови й нашим ворогам. В іншому разі, просто чекатимемо розпоряджень від наших керівників із-за океану або з англосаксонського клубу. Просто потрібно ухвалити політичне рішення. Хто ми - метрополія чи суверенна держава. Це залежить суто від президента.

Росія відводить війська від кордонів України. Міністр оборони країни-агресора Сергій Шойгу заявив, що ухвалив рішення завершити навчання в Південному й Західному військових округах.

Заяву зробив в окупованому Криму. Шойгу сказав, що "цілі раптової перевірки досягнуті повністю".

Зараз ви читаєте новину «"Відведення російських військ: вистава завершена, актори йдуть додому" – експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 7033
Голосування Чому не можна розпускати Верховну Раду?
  • Це суперечить Конституції
  • Хай знімуть недоторканість, ухвалять закони про імпічмент, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і новий Виборчий кодекс і можуть йти
  • За нинішніх умов на дострокових виборах у ВР не пройдуть нові партії
  • Мені байдуже до їхньої роботи. Їхні обіцянки на хліб не намастиш
  • Я не проти розпуску. Владу в країні треба перезавантажити повністю
  • Я проти будь-яких ініціатив президента
Переглянути