Конституційний суд України 13 січня у закритому режимі розпочав розгляд подання про антиконституційність "мовного" закону Ківалова-Колесніченка. Автори подання - 57 народних депутатів, серед яких 37 свободівців.
ВО "Свобода" разом з іншими організаціями пікетувала суд під час засідання, повідомила прес-служба політсили. Учасники мітингу наголосили, що виходитимуть на протест, поки документ не скасують, кажуть там.
"Є два аспекти, через які закон має бути скасовано – патріотичний і юридичний. Перший полягає у тому, що ми захищаємо українську мову – це природне бажання кожного громадянина, який є патріотом. Ба більше, ми не виступаємо проти якоїсь іншої мови, не дискримінуємо жодної в нашій країні і не говоримо, що представники будь-якої національної меншини мають бути позбавлені права використовувати свою мову у себе в хаті, недільних школах чи релігійних закладах. Ми наполягаємо лише на тому, що в Україні має бути єдина державна українська мова, і вона має бути захищена", - заявив лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок, звертаючись до учасників акції.
"Нині громаді розповідають, ніби мова не є важлива, але це брехня. Майже три роки тому, коли Путін пішов війною на Україну, одним із трьох ультиматумів, які він ставив перед постмайданівською українською владою, була реалізація проєкту "русскій мір", який передбачав як другу державну мову в Україні російську", - додав політик.
Він наголосив, що закон мають скасувати, оскільки для іншого рішення суд не має підстав: "Інший аспект цієї справи – юридичний. Адже коли цей закон ухвалювали у парламенті, це було зроблено юридично нікчемно, з порушенням усіх норм регламенту, Конституції. Сам факт, що закон ухвалили із грубими порушеннями – кнопкодавством, тиском на депутатів, фальсифікаціями, без обговорення за дві хвилини – означає, що цей документ, є незаконним. Якщо в законодавстві прописана процедура, як саме мають затверджувати закони – її треба дотримуватися. В нашому випадку процедуру було грубо порушено".
Також цей закон порушує право більшости українців на єдину державну мову, каже Тягнибок.
Скасування закону народний депутат Андрій Іллєнко називає " питанням честі для "Свободи" й української громади, а також питанням національної безпеки".
Ухвалення його за режиму Януковича було ідеологічною спецоперацією, що стала однією з ключових у підготовці російського вторгнення в Україну, говорить нардеп: "Метою була системна, послідовна русифікація України, особливо регіонів, які згодом стали ареною сепаратизму та тероризму. Бо російська окупація прийшла перш за все туди, де було найменше української мови, де її системно знищували, де не було українських шкіл, у вишах не викладали українською, активно діяло агресивне антиукраїнське середовище, де весь державний апарат та ЗМІ було тотально зрусифіковано. Саме там розпочалися бойові дії, туди вторглася Москва".
"Вимагаємо, щоби Конституційний суд став на бік закону й української нації, яка є сувереном в Українській державі. Суд зобов'язаний скасувати цей ганебний закон, бо його написали і затвердили вороги України. Без сумніву, в будь-якому разі ми доможемося скасування цього документа", – зазначив Андрій Іллєнко.
У ході відкритого засідання не навели жодного аргументу, який би обґрунтовував конституційність даного закону, каже очільник юридичної служби ВО "Свобода", представник ініціаторів подання до суду Олег Бондарчук.
"Нині суд засідає в закритому режимі і перейшов до ухвалення рішення. Але під час відкритої частини представник Верховної Ради, який мав би бути нашим опонентом у цій справі, сам заявив, що вважає закон антиконституційним і його має бути скасовано. Суддя-доповідач зробив запити до близько 30 юридичних закладів – усі надали висновки про неконституційність. Зараз немає жодної позиції, яка би аргументувала необхідність збереження цього закону", – підкреслив Олег Бондарчук.
"Мовний закон" Верховна Рада України ухвалила в липні 2012 року. Серед авторів - тодішні народні депутати від Партії регіонів Вадим Колесніченко і Сергій Ківалов. Передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.
23 лютого 2014 року Верховна Рада проголосувала за скасування закону "Ківалова-Колесніченка". Наступного дня верховний комісар ОБСЄ у справах нацменшин Астрід Турс висловила стурбованість тим, що це може привести до заворушень.
За процедурою скасування закону спершу має завірити підписом голова ВРУ, а потім - президент. Станом на зараз законопроект не підписаний, але й не ветований президентом, його поточний статус — "готується на підпис".
17 листопада Конституційний суд розпочав розгляд подання щодо визнання неконституційним закону "Ківалова-Колесніченка".
Коментарі