Президент РФ Володимир Путін сам не вірить у те, що українці і росіяни - один народ. Він просто професійний брехун. Таку думку в інтерв'ю Gazeta.ua висловив російський журналіст Олександр Сотник.
Ви багато спілкуєтеся з пересічними громадянами Росії. Чим пояснити захмарний за європейськими мірками рейтинг Путіна?
- В авторитарних країнах соціологія вмирає першою. Потім - ЗМІ, опозиція. Соціологи працюють за вказівкою, щоб підтримати владу. Це не означає, що Путін не має підтримки. Але вона інша. Путіна підтримують ті, хто в частці. Це дуже різні люди - починаючи від чиновників, олігархів і закінчуючи "силовиками" і працівниками ФСБ. Таких - близько 35%. Тих, кому все рівно - відсотків 45. Ці люди мовчать. І є близько 20 процентів тих, які, за певних умов, готові протестувати - заради змін у країні. Ці цифри - рухливі. Змінюються залежно від ситуації та інформаційного тла.
Високий рейтинг - це щось на кшталт "самоздійснюваного прогнозу"? Мовляв, Путін неминучий.
- Владі, звісно, потрібні високі рейтинги. Завдання соціологів - не вивчити громадську думку, а створити її. Якби ви мали високий рейтинг, то проводили чесні вибори. Навіщо вам встромляти палиці в колеса опозиції? Навіщо заважати роботі засобів масової інформації? Якщо Путіна підтримують 89 відсотків громадян Росії, то боятися йому нічого. Але в Кремлі чудово розуміють, що 89 відсотків - немає. Путін не здатний на діалог. Він ніколи не був публічним політиком. Він - людина інтриг і спецслужб. Це допомогло йому потрапити до президентського кабінету. І він вирішив там залишитися.
А як же його виходи в телеефір?
- Це - постановка. Своєрідні спеціальні зустрічі спеціально відібраного народу і президента. Путін відповідає на запитання, що ставить сам.
Тривала пропаганда у великих дозах - небезпечна річ для людини. Як жити за таких умов?
- Кремлю потрібно завжди підвищувати дозу. Тому на якомусь етапі все може зупинитися. Ось показали розп'ятого хлопчика. За місяць потрібно щось крутіше. Має бути крутіше і крутіше, а креативу бракує. Зараз ми близькі до того, що пропаганда взагалі перестане працювати. Тим більше, стабільність по телевізору не співпадає з відсутністю стабільності в супермаркетах.
Вибори в РФ - профанація. Коли опозиція каже, що слід брати участь у виборах, це скидається на спробу увійти до під'їзду неіснуючого будинку. Які вибори в Росії?
Але завдання опозиції - брати участь у виборах. Якщо ні, то як бути?
- Російській опозиції потрібно йти в народ, зустрічатися з людьми, пояснювати. А на нинішні "вибори" ходити шкідливо, тому що це - легітимація путінського режиму. Путін цього й хоче - пролонгації свого правління. Доки не звалиться держава або він не помре.
Як в одній пропаганді поєднується непоєднуване: українська мова - вигадана, але українізація Криму була; Україна, як країна, що не відбулася - українська вояччина на Донбасі?
- Наші пропагандисти - люди некреативні, бо талановита людина пропагандистом не працюватиме. Вони абсолютно нічого не цураються. У московському метро читав газету для садівників, де побачив заголовок: "Ударим по укропу". Слова втрачають своє первинне значення та смисл. Логіки тут годі шукати.
Чи вірить Путін, коли каже, що українці та росіяни - один народ?
- Ні. Переконаний, він не вірить у це. Та повинен залишатися при владі, щоб вижити. Слова Путіна не мають значення. Він - професійний брехун. 1999 року він переміг як наступник Єльцина. Ніколи не дебатував з іншими кандидатами в президенти, виступав як соліст. Відтоді все, що він робить або говорить, підпорядковане одній меті: залишитися при владі.
Наскільки важливий фактор страху в еліті й суспільстві для збереження президентства Путіна?
- Що більше Путін боїться, то агресивніше поводиться. Кремлю страшно, бо, втративши владу, вони втратять гроші, свободу, а хтось - і життя. Тому вони готові шантажувати світ Третьою світовою. А росіян вони шантажують давно. Путін і його оточення - це терористи, які захопили країну з 140 мільйонами громадян і величезними природними ресурсами.
Убивства журналістів і політиків відбуваються в багатьох країнах, а в Росії - дуже часто. Ситуація погіршуватиметься?
- Доки Путін і його оточення при владі, вони вбиватимуть. Усе залежить від рівня людини, яку потрібно вбити. Якщо це рівень Бориса Нємцова, то наказ потрібно отримувати у Володимира Путіна. Вбити людину, яка належить до так званої сім'ї Єльцина, могли лише за його дозволом. Ніякий Кадиров, Іванов чи Патрушев дати такої команди не міг. Путін уперше порушив пакт про ненапад, що уклали на початку його президентства. Не дарма потім переляканий Чубайс закликав усіх зупинитися. Він чудово знав, до кого звертається, коли каже: все. Зараз еліта в шоці, бо не знає, чого очікувати від Володимира Володимировича.
Це сигнал для "сім'ї"?
- Це сигнал для всіх: щоб ви там не робили, а я залишуся президентом. Треба буде вбити когось - уб'ю.
Путін має стратегію виходу з влади?
- Після того, як зізнався, що Крим віджали за його наказом, після збитого боїнга й убивства Бориса Нємцова - виходу з влади у нього не може бути.
Більшість російських експертів кажуть, що Путін - надовго.
- Є одна річ, що стоїть над Путіним, - система влади. Якщо їй потрібно буде прибрати його для самозбереження - прибере. Складається враження, що цей день наближається. Є кілька передумов. Перша: Путін - ізгой у світі. Друга: санкції. Третя: справа Литвиненка в Лондоні. Четверта передумова: розслідування справи щодо збиття боїнга. П'ята: ціни на нафту. Все це разом накручується, як снігова куля. Путін - атлант, утримати ситуацію все важче. Це загроза як для системи, так і для Росії.
Війна в Україні вигідна для Путіна, з точки зору пролонгації його влади?
- Ні, але він не знає, як позбутися її. Володимир Володимирович - ще той стратег. Зараз він не знає, що робити, тому нічого не робить. Гадаю, він уже мало що контролює.
Що наштовхує вас на думку про пошук у Кремлі кандидатури наступника?
- З кожним днем справи в Росії стають гіршими. Проблеми, що нависають над країною, потрібно вирішувати. А системі - вберегти себе. Розумію, що це - як ракова пухлина в організмі, яка рано чи пізно його знищить і сама загине. Але на даному етапі їй потрібно зберегти себе. Упевнений, нині в Кремлі все прораховують.
Путін повинен мати бодай якусь стратегію виходу з війни з Україною?
- Якщо піде з Донбасу, багато з обдурених пропагандою вважатимуть його зрадником. Частину з них потрібно буде фізично відловлювати чи знищувати. Другий фактор: російський телеглядач заточений так, що зрозуміє лише наказ "Уперед, на Київ і до Берліна чи Парижа". Третє: частина оточення вважатиме його слабаком.
Які варіанти майбутнього Росії є найбільш реальними?
- Є поганий варіант: Росія вийде з епохи путінізму вкрай ослабленою, доведеться довго відновлювати зруйновані державні інститути. І дуже поганий варіант: Російська Федерація не залишиться в сучасних кордонах.
Довідка. Олександр Сотник народився 21 березня 1968 року в Магнітогорську, Росія. Член Спілки літераторів РФ. Публікувався в журналах, альманахах, мережевих журналах. Працював сценаристом у рекламних агенціях Москви. Написав книжку "Рекламist". Був редактором і ведучим програм інтернет-радіо "Первый голосовой портал", журналістом опозиційного відеопроекту "Политвестник".
Нині є ведучим Sotnik-TV - незалежного суспільно-політичного каналу.
Коментарі