
Професор Донецького національного технічного університету, економіст Олександр Кендюхов стверджує, що корінь усіх бід як східної, так і всієї України в національній економіці - якщо б вона демонструвала показники вищі за Росію, жодних політичних протиріч не виникало б.
- Протести на сході країни пояснюються низькою якістю життя, - каже Кендюхов. - І якщо українському суспільству варто думати про проведення референдуму, то з питань нової економічної моделі. Ми прийшли до нинішнього стану якраз завдяки ірраціональній економічній моделі, яка стихійно сформувалася ще на початку 90-х - це модель неандертальського капіталізму, тупикова модель. Вільний ринок у нас доки існує тільки на рівні дрібних крамарів. Наша модель грунтована на принципі: "Хто сильніший, того і здобич" і морально застарілих економічних постулатах - про те, що праця, земля та капітал – є головні ресурси. Зараз головний ресурс - цей час. Виходячи з цього, все, що ми робили за роки незалежності в плані економічних підходів, було безглуздим.
Щоб вирішити політичні проблеми, необхідно формувати нову науково обгрунтовану раціональну економічну модель, здатну забезпечити довгострокове благополуччя суспільства. Питання економічної моделі було б єдиним, який я б виніс на референдум. Для системних економічних перетворень треба мати загальнонаціональну згоду. Економічне диво в післявоєнній Японії розпочалося саме з досягнення громадського консенсусу з приводу економічних реформ.
Суспільство на Донбасі заспокоїть не референдум, а системні податкова і пенсійна реформи, зміна національних інвестиційних потоків. Наприклад - якщо замінити усі податки на доходи одним - простим і прозорим: на купівлю. Це, мінімум, на 80 відсотків скоротить час на податкове адміністрування. А ідеально було б створити умови, коли підприємець взагалі не бере участь в системі оподаткування. У країні щорічно мільярди гривен витрачаються на безповоротно витрачені людино-години - витрачені на безглузді бюрократичні процедури. А це втрачений час, і відповідно, гроші, які можна було б направити на створення реального продукту і підвищення добробуту.
Так само заспокоїти суспільство допоможе грамотна державна інформаційна політика. Необхідно чітке інформування протестуючих та їх прибічників про економічні наслідки політичної нестабільності і перспективи фінансової автономії. Якби громадянам продемонстрували зрозумілий план і кожен простий українець зміг побачити, що його якість життя через 2 - 3 роки буде вища, ніж у північного сусіда, у нього з'явилася б інша мотивація відносно особистої відповідальності за майбутнє країни.
Коментарі
8