Чотири роки тому, 26 травня 2014-го, Петро Порошенко пообіцяв, що антитерористична операція буде тривати години.
Про це майбутній глава держави заявив на другий день після виборів президента. Уже були попередні підрахунки, які показали, що він отримав більше половини голосів.
"Антитерористична операція не може і не буде тривати два-три місяці. Вона буде тривати години", - сказав Порошенко на брифінгу.
"Я не маю інформації, що вона (антитерористична операція. - Gazeta.ua) зараз буде зупинена. Я підтримую її продовження, але вимагаю зміни її формату. Вона має бути більш короткою в термінах, вона має бути більш ефективною", - зазначив політик.
На той час операція тривала півтора місяці - із 6 квітня.
7 червня відбулася інавгурація п'ятого президента. Поки Порошенко обживався на Банковій, бойовики за підтримки російських військових брали в оточення українських бійців і збивали літаки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: План Порошенка "жити по-новому у Польщі" вигідний для Кремля - Мішель Терещенко
5 вересня, після одного з найтрагічніших епізодів цієї війни - Іловайського котла, у Мінську були підписані мирні угоди з бойовиками. Через півроку ухвалили комплекс заходів щодо їхньої імплементації. Періодично сторони домовлялися про повне припинення вогню. Однак російські бойовики кожного разу порушували перемир'я.
У лютому 2018 року Порошенко пояснив: якби війська Російської Федерації не вторглися на Донбас, то АТО закінчилося б ще у 2014 році.
"Антитерористична операція відіграла вкрай важливу роль на першому етапі відсічі агресії. Більше того, в форматі АТО було звільнено понад дві третини окупованого Донбасу. Можемо констатувати, що лише пряме вторгнення підрозділів російської армії стало на заваді повному і успішному завершенню АТО. Якби у нас не було регулярних підрозділів російської армії, які перетнули кордони, напали на демотивовану українську армію, сумнівів у ефективності завершення операції в мене немає", - переконував він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США не готові змушувати Росію повертати Україні окуповані території - Гордон
30 квітня 2018 року на Донбасі таки завершилася антитерористична операція. Її змінили на операцію Об'єднаних сил - ООС. Це прописали у законі "Про реінтеграцію Донбасу".
У районі бойових дій створили Об'єднаний оперативний штаб Збройних сил України. Він перебрав від Служби безпеки України функції планування, організації та контролю операцією. Його керівником призначили генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Штаб керує всіма військовими формуваннями і правоохоронними органами на Донбасі. Останні відтепер мають право заходити у житло, на підприємства, брати для службових потреб транспортні засоби.
Для цивільних осіб на території Донецької та Луганської областей установили три зони перебування: "зелена" — перебування не обмежено; "жовта" — потрібні документи, що посвідчують особу, проводиться огляд особи, речей і транспорту; "червона" — перебування заборонене. Нововведення покращить роботу контрольно-пропускних пунктів.
За підрахунками Управління ООН з координації гуманітарних питань, за чотири роки війни на Донбасі загинули понад 2540 цивільних осіб та 9 тис. отримали поранення.
Коментарі
1