Чехія намагається згуртувати Європу та Україну для посилення захисту перед зростаючими загрозами Росії. Візит Яна Ліпавського свідчить про різні думки в ЄС щодо безпеки. Чи вдалося чеському гостю у Києві знайти консолідуючий чинник, розбиралася Gazeta.ua.
Чехія для України одна з найближчих союзниць. Саме ця держава виступила з ініціативою закупівлі одного мільйона боєприпасів для нашої країни. Нещодавно Жозеп Боррель запевнив, що решта з цього мільйона буде доправлена на фронт до кінця року. Тому несподіваний візит міністра закордонних справ Чехії, та ще й у день, коли був під загрозою обстрілу урядовий квартал столиці, не став чимось неординарним.
Озвучені цілі: обговорити методи подолання наслідків обстрілів, заодно проінспектувати реалізацію чеських проєктів на Дніпропетровщині, а також визначити, що потрібно Україні найближчими місяцями. "Я буду обговорювати це тут", - написав Ліпавський у соцмережі.
Снарядну ініціативу буде втілено в повному обсязі
Перший підсумок: до кінця року українська сторона отримає 500 тисяч боєприпасів у рамках чеської ініціативи. Водночас Чехія дозволила використовувати свою зброю без обмежень. Наступного року підтримка буде продовжена і розширена.
"Нас задовольняють темпи поставок", - підтвердив прем'єр Денис Шмигаль.
Ян Ліпавський оцінив заяви і дії Путіна 19-21 листопада як ескалацію, спрямовану на залякування (у тому числі, європейців), та висловив підтримку Україні. Водночас він визнав, що, коли говорити про зняття обмежень на використання зброї, у Франції чи Німеччини із цим можуть виникнути проблеми.
Ця проміжна фраза насправді може свідчити про справжню або додаткову мету візиту.
Протидія Путіну
На спільній пресконференції міністр закордонних справ України Андрій Сибіга наголосив, що світ має "рішуче відреагувати на погрози, ядерний шантаж та залучення Росією іноземних військових до своєї злочинної агресії". Протидія ескалації, за його словами, є темою екстреного засідання Комісії "Україна - НАТО", запланованого на 26 листопада, від якої українська сторона очікує "конкретних змістовних результатів". Водночас, за даними американських ЗМІ, генсек НАТО Марк Рютте хоче зустрітися з обраним президентом Дональдом Трампом.
Цікаво, що Ліпавський в Україні наголосив на підтримці членства України у ЄС і НАТО. З огляду на можливе запрошення нашої країни до Альянсу, що вочевидь є одним із кроків у відповідь на ескалацію Путіна і пунктом нашого Плану перемоги, візит міністра закордонних справ Чехії саме до Дніпропетровщини свідчить про ретельне дослідження обставин і наслідків обстрілу. Оскільки Чехія є членом Альянсу, не виключено, що Ян Ліпавський прибув до України для "орієнтування на місцевості". Від його звіту багато в чому залежить, чи отримає Київ життєво важливе запрошення.
Кластери і оборона
На користь цієї версії те, що перед Україною Ян Ліпавський побував у Великій Британії, де зустрівся з українським послом, екс-головкомом Валерієм Залужним. Із начальником Штабу оборони Британії 21 листопада мав перемовини український президент Володимир Зеленський.
У Києві крім Ліпавського перебував також спецуповноважений чеського МЗС з питань Східного партнерства Давід Стулік. Його зустріч з представниками Урядового офісу, за відгуками сторін, була змістовною, українська сторона наголосила на амбітній меті відкрити відразу кілька кластерів переговорного процесу вступу у ЄС. Зі свого боку Чехія готова надати інституційну підтримку цьому.
Про протидію
Водночас того ж 22 листопада у Києві начальник штабу ЗС Великої Британії Ентоні Радакін зустрівся з головкомом Олександром Сирським а також з командувачами Військово-повітряних і Військово-морських сил ЗСУ. Радакін підтвердив продовження підтримки Сил оборони у рамках тренувальних місій.
Однак обговорювалося ширше коло питань. У вечірньому зверненні Володимир Зеленський згадав про переговори міністра оборони Рустема Умєрова з партнерами про системи ППО, здатні збивати ракети типу "Орєшнік". Прем'єр Польщі Дональд Туск того ж дня заявив, що війна в Україні наближається до вирішальної фази із загрозою перейти у глобальну.
Його тезу розвинув сам Путін, котрий за підсумками наради з керівництвом Міноборони, ВПК і розробниками ракетних озброєнь, заявив, що у РФ є запаси ракет "Орєшнік", він віддав наказ запустити їх у серійне виробництво. І додав: випробування нових ракет "продовжиться, у тому числі, у бойових умовах". А командувач Ракетних військ спецпризначення РФ Сергій Каракаєв навіть пригрозив, що "Орєшнік" нібито може бити по цілях на всій території Європи.
Коментарі