середа, 19 лютого 2025 11:57

Оптимістичний песимізм. Що прояснили перші за три роки переговори США з РФ

Оптимістичний песимізм. Що прояснили перші за три роки переговори США з РФ
Дкржсекретар США Марко Рубіо (праворуч) та представники країни-агресорки під час зустрічі у Саудівській Аравії. Фото: gettyimages.com

Уникнути гострих питань в Ер-Ріяді не вдалося, але представники обох сторін заявляють про намір продовжувати зустрічі.

Вони можуть стати регулярними - таким є основний підсумок перемовин у Саудівській Аравії. США та представники країни-агресорки стверджували, що обговорили багато питань. У результаті - врегулювання конфлікту в Україні залишилося ключовим, але вже у контексті ширшого діалогу сторін. Ця важлива деталь пояснює, чому до Саудівської Аравії не було запрошено українського представника (хоча принц Саудівської Аравії пропонував), і частково спростовує тезу про "переговори без нас". Офіційний Київ буде підключено на етапі, коли з'явиться конкретика.

По російській війні вона тільки напрацьовується, про що свідчать офіційні повідомлення про зустріч в Ер-Ріяді. На доказ, спецпредставник президента США Кіт Келлог терміново вилетів до України, а президент Франції Емманюель Макрон скликає другий за тиждень екстрений саміт.

Група високого рівня

Для перемовин між Сполученими Штатами і Росією буде призначена інша людина, а також сформована група високого рівня. Москва призначить своїх людей тільки тоді, коли побачить, хто увійде з американської сторони. До того консультації відбуватимуться у різних "кімнатах": США-РФ, США-Європа-Україна.

До слова, Келлог дістав підвищення. За даними помічника чинного господаря Кремля Юрія Ушакова, він координуватиме позиції Європи та української сторони.

Взаємна (не)довіра

Такий формат є сигналом взаємної недовіри. У розвиток, держсекретар США зазначив, що показовими буде те, як сторони виконуватимуть уже досягнені домовленості про послів і посольства.

Цікава деталь: Рубіо наголосив, що лише Дональд Трамп здатен зупинити війну. На його амбіціях і спробує зіграти Росія. Якщо Вашингтон мав на меті закинути до Москви оманливу наживку, ідея спрацювала.

Тому Сергій Лавров не кривив душею, коли охарактеризував переговори як "корисні", бо "ми не лише слухали, але і чули один одного". Про реальні цілі свідчить відмова російської сторони обговорювати мораторій на удари по українській енергетичній інфраструктурі.

Спроба багатокутника

Нас, звісно, цікавить зміна позицій по Україні. Вона є. На думку Марко Рубіо, по українському треку всі сторони мають піти на поступки. В Ер-Ріяді "ми домовилися, якою є мета - покласти край цьому конфлікту справедливим, міцним, стійким і прийнятним для всіх залучених сторін миром", наголосив він. На думку держсекретаря США, Європа буде залучена до переговорів "у якийсь момент", оскільки запроваджувала санкції проти Росії. Аргумент слабкуватий, адже Україна не лише ввела санкції, а ще й воює з РФ, проте перспектива настільки розширити коло учасників стривожила російську сторону.

Діалог по Україні має відбуватися тільки між Вашингтоном і Москвою, зауважив Лавров. Чому? Кремлю не вдалося втягнути на ту ж роль Китай, котрий - максимум - готовий бути майданчиком для переговорів. Класичний прийом для посилення своєї позиції у будь-яких перемовинах. Американці ним скористалися і тут обіграли росіян.

Непогані - конструктивні-позитивні

Троє росіян-учасників перемовин з американською делегацією у СА по-різному оцінюють результати. Якщо Лавров і Ушаков, як і американські перемовники, стримано назвали їх непоганими, то близький до Путіна голова Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирило Дмитрієв охарактеризував як "дуже позитивні й конструктивні".

За його словами, прогрес у відносинах США й РФ можливий "протягом двох місяців". Можна припустити - йдеться про гроші, а от дипломатично співпраця дещо "провисає".

Крім спільних з американцями проєктів в Арктиці, російські пабліки повідомили про прогрес по співпраці у космічній галузі, в енергетиці, а також у поверненні західних брендів до РФ. Але оптимізм Дмитрієва дуже нагадує аналогічний настрій Романа Абрамовича на перемовинах у квітні 2022 року у Стамбулі. Тоді економічні питання теж були вплетені у порядок денний.

Несправедливі й ультимативні

Реакція України була очікувано гострою. Президент Володимир Зеленський переніс візит до СА із 19 лютого на 10 березня й повторив: переговори несправедливі без участі України. Він зауважив, що Київ не погоджувався на ультиматуми у гірші часи, чому має робити це зараз? За словами Зеленського, потрібні міцні гарантії. А також до переговорів про гарантії безпеки закликав долучити Туреччину, де був з візитом 18 лютого, ЄС і Велику Британію.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, зі свого боку, запропонував країну як "ідеальну" для зустрічі двох президентів.

Краще робити, ніж говорити

Тим часом, США зробили блискавичний хід конем: Марко Рубіо після перемовин у СА зідзвонився з лідерами Франції, Німеччини та Італії. У розвиток, правляча в Європарламенті коаліція ("Європейська народна партія", "Оновлення" і Зелені) закликала Європу консолідуватися і подвоїти зусилля на підтримку України. Важливим кроком має стати, на думку коаліції, арешт 210 мільярдів доларів США російських "заморожених" активів.

Сполучені Штати можуть собі дозволити обігнати Росію за темпом дій у Європі. За допомогою своїх суперечливих заяв вони детально вивчили позиції європейців, пояснив експерт-міжнародник Олександр Краєв. На його думку, після зустрічі у СА делегація повертається до Сполучених Штатів із розумінням і російської позиції. При цьому інтереси України американцями будуть враховані, оскільки вони зацікавлені в успіху угоди.

"Якщо договір "зірветься", Трампу нагадають Афганістан, Трамп стане лузером", - зазначив експерт.

Використати шанс

А поки інтенсивні консультації у розпалі, Україна може скористатися цим і краще відстояти свої інтереси, вважає політолог Ігор Рейтерович. Наприклад, погодитися на вибори тільки під 100% гарантії, що Росія не нападе у разі незадоволення результатами голосування. "А вона буде незадоволена, оскільки у нас неможлива перемога проросійського кандидата", - пояснив він.

Вірогідно, це розуміють не лише у Європі, а й у країні-агресорці. Росіяни пропонують США угоду про спільну розробку надр, за темою аналогічну до проєкту угоди для України, яку привозив до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент. Це дуже щедра пропозиція, але вона більше комерційна. Відтак можна зробити висновок, Кремль усвідомлює свою зовнішньополітичну слабкість. Особливо на тлі дуже стриманої, хоча і миттєвої, реакції Китаю на підсумок перемовин в Ер-Ріяді. Міністр закордонних справ Ван І, котрий якраз голосував на засіданні Радбезу ООН, зазначив: китайська сторона вітає всі зусилля заради миру. І нагадав чотири принципи Сі Цзіньпіна, одним з яких є відмова від егоїстичних інтересів заради спільного блага.

Чим розчарований Трамп

Роздратування Ван І зрозуміле, оскільки російські комерційні пропозиції - кидок Китаю, наголосив політолог Вадим Денисенко. Експерт вважає, що українській стороні варто висувати реальні вимоги.

Пізно вночі Дональд Трамп прокоментував зустріч: досягнення угоди по Україні стає вірогіднішим, американці не будуть у складі миротворців, але США не проти європейської місії. І - заявив, що розчарований позицією Києва.

Зараз ви читаєте новину «Оптимістичний песимізм. Що прояснили перші за три роки переговори США з РФ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути