Спостерігачі Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ, які працюють на виборах Президента України, оприлюднили третю доповідь про порушення в ході передвиборчої кампанії, передає Голос Америки.
Спостерігачі місії на чолі з відомим міжнародним дипломатом Хайді Таліявіні перебувають в Україні з листопада минулого року.
Зокрема, у звіті БДІПЛ йдеться про наступні порушення:
кошти на підготовку виборів на місцях на 2009 рік виділено із запізненням на два місяці;
на сьогодні за законодавством не визначена чітка процедура реєстрації виборців в день виборів; не визначена процедура реєстрації українських громадян, які будуть голосувати за межами України і не стоять на обліку в українських посольствах і консульствах;
деякі кандидати на посаду Президента, які займають офіційні посади і мають доступ до бюджетних коштів, імовірно суміщають свою офіційну роботу з проведенням власних передвиборчих кампаній за рахунок платників податків;
помічені випадки підкупу виборців - зокрема, приблизна роздача сертифікатів на володіння землею, а також надання безкоштовних послуг різного роду з метою залучення виборців на бік того чи іншого кандидата;
деякі кандидати намагаються чинити тиск на українські ЗМІ; про це співробітникам місії БДІПЛ повідомив цілий ряд головних редакторів приватних телеканалів; тиск чиниться в результаті угод, імовірно досягнутих між тим чи іншим кандидатом і керівництвом телеканалу;
в грудні закінчилися повноваження голови Вищого адміністративного суду України (саме цей суд розглядає різні скарги, що стосуються процесу виборів). У майбутньому це може поставити під сумнів легітимність рішень суду.
Незважаючи на все це, голова моніторингової групи Хайді Тальявіні запевняє, що в цілому атмосфера в Україні напередодні виборів залишається спокійною.
Тальявіні нагадала, що ще в минулому році Венеціанська комісія Ради Європи спільно з БДІПЛ представили свої рекомендації щодо внесення поправок до виборчого законодавства. "Деякі рекомендації стосувалися практичних аспектів законодавства: реєстрації виборців, мобільного голосування на дому для хворих людей, різного роду протоколів. Ці поправки були представлені на затвердження парламенту України, але парламент оголосив перерву в роботі до наступної сесії, яка розпочнеться 19 січня, тобто через два дні після виборів", - сказала вона. Тальявіні зазначила, що рішення буде приймати Центрвиборчком, що складається з 15 осіб.
Напередодні голова Місії ОБСЄ зі спостереження за виборами Президента України Хайді Таліавіні зазначила, що спостерігачі задоволені ходом виборчої кампанії.
Коментарі
14