Для дослідника право-екстремістських рухів, професора історії Оксфорду 65-річного Роджера Ґріффіна фашизм – це революційна форма націоналізму.
Про це він сказав в інтерв'ю журналу "Країна".
"Я багато досліджував фашизм як явище 1930-х. Він – лише один з окремо взятих ультраправих рухів. Це не узагальнене поняття для недемократичних, неліберальних правих. Можна бути расистом і не бути фашистом. І, звісно, можна бути фашистом і не бути расистом. Не бути антисемітом. Але, більшою чи меншою мірою, це завжди пов'язано з націоналізмом", - вважає дослідник.
"Для мене фашизм – це революційна форма націоналізму. Він по-різному проявлявся у міжвоєнний період, коли була загальна криза лібералізму і наступ комунізму. Але після 1945 року капіталізм, пов'язаний із ліберальною демократією, відродився й заполонив світ. Сьогодні навіть Китай має деякі капіталістичні риси, але без лібералізму. Ліберальний капіталізм – це форма, специфічна для західного світу. Після розпаду Радянського Союзу комуністичний вакуум заповнив саме він, а не фашизм. Зараз, якщо ви сидите в барі й кажете: "Я хочу, щоб країною керував расово чистий однопартійний уряд, з харизматичним лідером на чолі, з військовим порядком, – щоб ніякої демократії й виборів", – то великої підтримки не знайдете", - додав Ґріффін.
Повністю інтерв'ю читайте ТУТ.
Коментарі
7