Головним здобутком Майдану, що стоїть у Києві з 1 грудня, є відновлення конституційного права на мирні зібрання.
Про це в коментарі Gazeta.ua сказав правозахисник Володимир Чемерис.
Він наголосив, що головною вимогою на Майдані зараз є "зміна системи, а не євроінтеграція, чи ще щось".
"Найголовніше в Майдані те, що люди вийшли через порушення права на мирне зібрання. 30 листопада "Беркут" розігнав мітинг без рішення суду, порушуючи Конституцію. Тому головне досягнення Майдану в тому, що методом прямої дії відновили дію Конституції в Києві і по суті в Україні", - сказав він.
На думку Чемериса тепер "будь-які неконституційні заборони мирних зібрань не діють".
"Також, є сподівання, що люди, які віддавали і виконували накази порушувати громадянські права будуть притягненні до відповідальності. А люди, які організовували своє конституційне право будуть звільненні від відповідальності, до якої їх притягують", - наголосив правозахисник.
Чемерис зауважив, що самоорганізація нинішнього Майдану відрізняється від "помаранчевого".
"Можна оператися на соціологічні дослідження фонду "Демократині ініціативи" ім. Кучеріва - понад 90% людей, які прийшли на Майдан не були організовані політичними партіями і вони самоорганізувалися поза ними. І ці люди в своїх вимогах йдуть далі ніж політики з партійної опозиції. В 2004 році все контролювалося і керувалося політиками, такої самоорганізації не було", - сказав він.
Експерт вважає, що Майдан народить нові політичні сили.
"Нові політичні сили повинні з'явитися, тому що ті партії, які зараз представлені в парламенті не відображають інтереси багатьох соціальних груп в Україні. Партія регіонів як і політична опозиція представляють просто різні клани великого капіталу. Ні робітники, ні селяни, ні маса інших соціальних груп не мають свого представництва в парламенті. Перспектива Майдану пов'язана з тим, що його соціальна база повинна бути розширена. На жаль, велика небезпека є, що цьому завадить крайньо праві угрупування", - сказав Чемерис.
Коментарі
13