Кремль демонструє абсолютний спокій на тлі гучних ліквідацій у військовій верхівці РФ. Що за цим приховує Путін, аналізувала Gazeta.ua.
Ранок 17 грудня для командувача військ радіаційної, хімічної та біологічної безпеки (РХББ) російської армії Ігоря Кирилова виявився останнім: біля під'їзду його дому спрацював вибуховий пристрій, вмонтований у самокат. Генерала Кирилова та, за неофіційними даними, його помічника ліквідовано.
Слідчий комітет РФ заявив про порушення кримінальної справи. Агенція Reuters із посиланням на джерела в українських спецслужбах повідомила про причетність до ліквідації Служби безпеки України. СБУ цю інформацію підтвердила.
Накреслили війну з НАТО
Генерал Ігор Кирилов, ймовірно, став найбільш високопоставленим військовим, котрого українські спецслужби ліквідували з початку широкомасштабного вторгнення.
Особливо резонансно його загибель виглядає на тлі "переможної" колегії міноборони РФ, котра відбулася напередодні. Неочікувано у ній взяв участь особисто Путін. Диктатор скористався нагодою, щоб зробити низку заяв. Росія, мовляв, володіє ініціативою по всій лінії зіткнення, потрібно розвивати ядерні сили і вивчати досвід так званої СВО у підготовку бійців. Ще Путін наголосив, що необхідно забезпечити своєчасне перехоплення ракет США.
Генерал-пропагандист
Генерал Кирилов виявився ключовою фігурою у звинуваченнях України у тому, що вона нібито застосовує хімічну зброю. Так, ще до початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року він заявляв про наявність на території України секретних західних лабораторій з розробки біологічної зброї, до якої зараховував і Covid-19.
Найрезонансніше його твердження - про те, що в Україні під кураторством США і Великої Британії розводять "бойових комарів", заражених небезпечними вірусами. У 2023 році він навіть відкоригував цю нісенітницю – зазначив, що "бойових комарів" доправлятимуть БпЛА. За словами Кирилова, Україна використовує проти російських бійців "заражених птахів", чим можна пояснити сплеск захворюваності на "пташиний грип" у Росії у 2023 році.
Під убивчим хлорпікрином
Якщо ці твердження транслювалися переважно на внутрішню російську аудиторію, тому були, вірогідно, складовими пропаганди, то звинувачення Кириловим української сторони у застосуванні хімічної зброї та у передачі Києву "брудної" ядерної бомби США та Великою Британією мали міжнародний резонанс.
Ігор Кирилов, як стверджує українська сторона, понад 4 800 разів особисто віддавав накази про застосування проти ЗСУ хімічних бойових речовин. Через це було госпіталізовано з отруєннями понад 2 тисячі українських бійців. Зокрема, хлорпікрину, котрий заборонений міжнародною конвенцією. РФ у відповідь заявляла, що не має військового хімічного арсеналу. Але на міжнародному рівні (у тому числі, на Радбезі ООН) на Кремль тиснули щодо моніторингу виробництва і використання хімічної зброї. За добу до ліквідації генерала - СБУ оголосила йому підозру у масовому застосуванні забороненої хімічної зброї на фронтах на території України проти ЗСУ.
Смажений горіх під язиком
Про можливу передачу ядерної бомби Україні Кирилов говорив з осені 2022 року, але у серпні 2024 року заявив, шо це вже відбулося. Восени того ж року генерал попередив про можливі провокації української сторони з використанням нібито отриманої зброї масового ураження.
Офіційний Київ звинувачення спростував. У "ядерній" історії Кирилова є важливий нюанс: саме цей генерал керував як захопленням ЗАЕС у 2022 році, так і забезпеченням безпеки атомної станції, котру на даний момент контролюють росіяни. Восени 2024 року Кирилов говорив про нібито плани України захопити Курську АЕС (через це туди виїжджала місія МАГАТЕ, результатами якої Кремль був дуже незадоволений). Також він звинуватив ЗСУ у використанні хімічної зброї у Суджі Курської області (РФ).
Золота зірка і – мовчанка
Кремль першу половину дня 17 грудня утримувався від коментування загибелі Ігоря Кирилова. Звична тактика для Путіна, коли стається щось несподіване для нього. Для прикладу, на формування офіційної реакції на теракт у "Крокусі" йому знадобилося кілька днів. Тому можна зробити висновок, що для чинного господаря Кремля ця подія є болісною.
Водночас Путін і Кирилов могли знати один про одного таке, що, за певних обставин, ризикувало стати інформаційною зброєю, страшнішою за будь-яку вибухівку. Адже 17 грудня генерал зранку планував провести брифінг. І сказати він міг багато про що.
Ігор Кирилов з 1991 по 1994 роки командував загоном у Західній групі військ у Німеччині, безпосередньо брав участь у виводі звідти радянських військ, Путін з 1985 по 1990 роки працював у Німецькій демократичній республіці як зовнішній розвідник. Тому Путін і Кирилов, мінімум, могли бути знайомі ще з того періоду. Показово, що після повернення до СРСР Кирилов служив в елітному Московському військовому окрузі, а з 2009 року, після навчання у Військовій академії радіохімічного захисту, мав стрімку кар'єру. Наприклад, очолив академію у 2014 року, а з 2017 року - війська РХББ. Під час пандемії ковіду Ігор Кирилов курував розробку реагентів для виявлення РНК Covid-19, а у 2020 році його підлеглі працювали в Італії на протидії коронавірусу. У липні 2021 року Путін особистим указом надав йому звання Героя праці РФ та золоту зірку.
Кому квіти, кому – трупи
Тому є підстави вважати, що для чинного господаря Кремля загибель Кирилова стала ударом. Опосередковано про це свідчать публікації в російських пропагандистських пабліках, близьких до військових кіл, де автори закликають "не розслаблятися".
У Держдумі РФ засідання розпочалося з хвилини мовчання. Замголови Радбезу РФ Дмитро Медведєв натякнув на спроби Києва таким чином зірвати наступ росіян. У МЗС РФ переконані у наявності "англосаксонського сліду". Реакція оточення свідчить про справжні, на даний момент, емоції Путіна. Стримані вислови жалю також можуть сигналізувати про те, що чинний господар Кремля - злякався.
Адже за кілька діб до вбивства Кирилова застрелили Михайла Шатського, заступника гендиректора конструкторського бюро "Марс". Бюро модернізує ракети і дрони та розробляє системи навігації для авіаційних і космічних літальних апаратів. За неофіційними даними, ліквідацію Шатського здійснило Головне управління розвідки міноборони України.
Не атакуйте, то й не отримаєте
Це далеко не перша спецоперація українських спецслужб проти ключових фігур так званої "СВО". Усі вони свідчать, що Україна переймає досвід Ізраїлю, зазначив у коментарі Radio NV військовий експерт Михайло Жирохов.
У російських пабліках з посиланням на "джерела у ФСБ" кажуть, що "сплячі" структури ГУР МО та СБУ у Росії "прокинулися" за наказом британської розвідки, адже 17 грудня стався третій теракт за останні 10 днів.
Росіянам слід знати, що за будь-яку атаку на нас розплата неминуча, розповів директор агенції з реформування сектору безпеки Віктор Ягун. Мляву реакцію Кремля він порівняв з такою ж у відповідь на ліквідацію ізраїльськими спецслужбами іранського генерала Сулеймані, в якого "руки по лікоть у крові". Російські військові тепер багато разів подумають, щоб діяти проти України, припускає експерт, бо "це психологічно дуже на них тисне".
Російські військові дістали болючого ляпаса, російський генералітет починає жити у режимі щоденного страху, пояснив політолог Володимир Цибулько. Для Путіна, за його словами, складається ситуація, коли кожен крок є поразкою, а російський генералітет відчув, що той, хто говорив про перемоги, нині реально веде військових до поразки. Зі свого боку Путін, у тому числі, мовчанкою і паузами, може вдавати шизофренію, і цей стиль перейняло його оточення. Далі, раптом що, і Путіну, і його наближеним буде зручніше стверджувати, "це не ми", припускає Цибулько.
Коментарі