Проблема з поверненням виведених з Приватбанку грошей не вирішується – досі навіть не висунуто підозр акціонерам банку.
Про це сказала ексочільниця Національного банку України Валерія Гонтарева в інтерв'ю для "Радіо Свобода".
Вона також зазначила, що документи Pandora Papers свідчать, що 40 мільйонів доларів з Приватбанку таки пройшли через офшори Зеленського.
"Що стосується відмивання 40 мільйонів доларів через рахунки компанії – це дуже цікавий момент, і мені важко сказати, пройшли ці гроші як відмивання грошей, чи ці гроші компанія отримала за якийсь продакшн, і компанія не знала, що це були брудні гроші. Але документи, які показували, свідчать про те, що це факт і транзакції були, і виведені гроші Приватбанку таки пройшли через компанію "Кварталу 95", – зазначає Гонтарева.
Ексочільниця НБУ також припустила, що "кварталівці" могли не знати про те, що 40 млн доларів були виведені з Приватбанку.
Утім, констатує Гонтарева, колишні акціонери Приватбанку досі не отримали підозри. Вона нагадала, що держава внесла у цей банк 5,5 мільярда доларів.
"Це видатки держави. Якщо ви подивитеся на ті позови, які подав Приватбанк по всьому світу, включаючи Лондон, Ізраїль, Америку, штат Делавер, Швейцарію, Латвію, то в цілому позовів на 10 мільярдів", – зауважила вона.
"Коли ми націоналізували банк 2016 року, агенція Kroll знайшла ці всі активи, підготувала дуже великий звіт, провела аудит. Велика кількість цих документів використовувалася для подачі в суд", – розповіла ексголова НБУ.
"Це все могло відбуватися дуже швидко, але як ви бачите "віз і нині там". Не те що нічого не повернули, а я навіть не бачу підозр, які б винесли акціонерам", – наголосила вона.
Гонтарева переконана – доки не буде вирішене питання відповідальності колишніх акціонерів та повернення виведених коштів, приватизація Приватбанку не буде ефективною.
"Щодо приватизації Приватбанку. Ми можемо все, що завгодно зараз розповідати – його поділять на "хороший" і "поганий" банк. Те, що "хорошу" частину продамо за великі гроші, а "погану" поховаємо на кладовищі мертвих активів. Це все можна робити. Це все технологія", – зазначила вона.
"Але хочу вам сказати, що коли я йшла із Національного банку, був травень 2017 року, в Національному банку, в Мінфіні й в самому Приватбанку було, здається, 600 позовів від Коломойського та його компанії. Тепер цих позовів 1000″, – наголосила Валерія Гонтарева.
Вона зауважила, що рішення про приватизацію так само може бути оскаржене в суді. І розгляд цього питання затягнеться на роки.
"Якщо можна оскаржити призначення голови правління Приватбанку через суд, то чому не можна оскаржити будь-яке розділення активів на "хороший" і "поганий" банк – і це все затягнути на неймовірну кількість років?" – додала вона.
"Тому це все просто заговорювання проблеми, це її не вирішує. Розв'язувати проблему треба реальними способами: поверненням цих активів, переслідуванням цих власників", – переконана Гонтарева.
Нагадаємо, автори міжнародного розслідування Pandora Papers заявляють про розсекречення офшорів у понад 100 мільярдерів, 35 світових лідерів, включаючи і діючих президентів, а також у 300 міністрів, суддів, мерів та інших держслужбовців.
Зокрема, президент України Володимир Зеленський і його соратники могли бути причетними до переведення 40 млн доларів від структур, пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським.
Раніше у Києві намагалися зірвати показ розслідування про таємниці офшорного бізнесу президента Володимира Зеленського і про "брудні" гроші олігарха Ігоря Коломойського "Офшор 95" через дзвінок з погрозами, який надійшов в КМДА. Чоловік, який телефонував, заявив, що він з СБУ.
Варто зазначити, що у розслідуванні міжнародного консорціуму журналістів Pandora Papers фігурують також люди з близького оточення чинного президента Росії Володимира Путіна.
Коментарі