понеділок, 25 березня 2019 20:40

Експерти назвали топ-5 загроз українським виборам - дослідження

  У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
Головною зовнішньою загрозою для виборів-2019 є втручання Росії, головною внутрішньою – вплив політично заангажованих правоохоронних органів. При цьому обидва суб'єкти можуть використовувати парамілітарні організації та радикальні рухи для зриву виборчого процесу в Україні.

Про це йшлося під час міжнародного круглого столу "Що загрожує демократичним виборам в Україні?", який відбувся 25 березня в конференц-залі київського прем'єр-готелю "Русь" з ініціативи ГО "Український Центр суспільного розвитку".

У круглому столі взяли участь представники низки посольств держав Європи, Азії та Північної Америки, працівники міжнародних моніторингових та спостережних місій, аналітики з інших країн, українські політологи, політтехнологи, журналісти, юристи та громадські діячі.

Під час круглого столу було презентовано аналітичне дослідження експертів Центру з викладом головних загроз, що здатні серйозно вплинути на вибори-2019 в Україні. П'ять найголовніших із них, за словами керівника політико-правових програм "Українського Центру суспільного розвитку" Ігоря Рейтеровича – це ризик втручання Росії та втручання політизованих правоохоронних органів України, маніпуляції недосконалим виборчим законодавством, а також домінування "брудних" технологій і силові акції парамілітарних угруповань.

"Росія активізувала медійну та фінансову підтримку рухів, партій і кандидатів, які сприяють поширенню недовіри до українських виборів. З іншого боку, спостерігаємо політично заангажовану діяльність МВС, що підігрує одній політичній силі. При цьому відбувається активне використання парамілітарних організацій, що погрожують застосовувати насильство на дільницях. І ці заяви не отримують належної реакції міністерства", - вказує Ігор Рейтерович.

Під час круглого столу французький журналіст і політолог Олів'є Ведрін підкреслив: на Заході є побоювання, що в українських виборах спрацює чинник корупції. При цьому в західних ЗМІ подається мало інформації про Україну. На цьому фоні в Європі сильним є вплив російських джерел інформації, які й формують картину українських подій, дуже часто в суто пропагандистському ключі.

Політтехнолог Сергій Гайдай констатував, що вплив Росії на український політикум в останні роки зменшився. Водночас, на його думку, внутрішні загрози для виборів становить залежність складу ЦВК від влади та конкретних політсил, а також низька політична культура самого суспільства, зокрема, готовність багатьох виборців толерувати підкуп.

Політолог Валерій Димов вважає, що одна з нинішніх кандидатів у президенти – Юлія Тимошенко – має вплив і на структури МВС, і на радикальні рухи, асоційовані з міністерством.

"Таким чином робиться спроба "застовпити" обидві сторони вулиці – і радикалів, і правоохоронців – для розкачки методів "вуличної політики". У підсумку такі процеси працюють на дестабілізацію України в інтересах Росії", - припустив Димов.

Директор Інституту світової політики Євген Магда не виключає в день виборів провокацій із нападами на виборчі дільниці, показовим підкупом виборців або нищенням виборчої документації. Для підриву легітимності виборів такі точкові дії достатньо буде широко висвітлити в медіа, - вважає аналітик.

Експерти одностайні в тому, що зараз необхідна увага міжнародних структур до виборчого процесу в Україні і громадський контроль за діями всіх суб'єктів виборів та правоохоронних органів.

Водночас, на думку журналіста-розслідувача Олега Дейнеки, мережа "ОПОРА", яка вважається найавторитетнішим громадським об'єднанням, що здійснює спостереження за виборами, працює недостатньо прозоро.

"Відомості про фінансування, реальну структуру осередків "ОПОРИ" в регіонах, кількість її спостерігачів є закритою інформацією. Запроваджена організацією посада виборчого омбудсмена у кожній області також уповноважена міністром Аваковим і одним з нардепів від "Батьківщини". При цьому є випадки підкупу та незаконної агітації, які в "ОПОРІ" відмовляються фіксувати", - каже Олег Дейнека.

Експерти "Українського Центру суспільного розвитку" у своєму дослідженні закликали правоохоронні органи дотримуватися незаангажованого підходу до всіх учасників виборчого процесу і не допустити викривлення результатів волевиявлення. Учасників виборів – вести кампанію в рамках правових і етичних норм. Законодавців – утриматись від політично вмотивованих законопроектів, які вносяться "під вибори", та ліквідувати "білі плями" в уже ухвалених законах.

Аналітичний звіт про загрози українським виборам буде направлено 50 посольствам і міжнародним організаціям, що працюють в Україні.

  У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
  У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українських виборів.
Зараз ви читаєте новину «Експерти назвали топ-5 загроз українським виборам - дослідження». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути