Звільнення заручників стало результатом політичних домовленостей, які вів президент Петро Порошенко з президентом Туреччини.
Про це Gazeta.ua заявив експерт Кримськотатарського ресурсного центру Борис Бабін.
"Скоріш за все маршрут повернення через Туреччину був частиною домовленостей. Варто зазначити, що немає повітряного сполучення між окупованим Росією Кримом та Україною. Тож необхідна була третя держава. І нею виступила Туреччина.
Факт звільнення Чийгоза та Умерова свідчить про успіх дипломатичних ініціатив нашої країни. І вони нарощуються. Адже в Росії ще перебувають 22 ув'язнених жителів Криму" - наголосив експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кремль відреагував на звільнення Чийгоза і Умерова
Член Кримської правозахисної групи Олександр Седов вважає, що Росія таким чином знайшла спосіб зберегти своє обличчя і звільнити політичних в'язнів.
"Росія не визнала незаконність цих кримінальних справ. Позбавлення волі Чийгоза і Умерова, утримання Умерова в психіатричній клініці в Сімферополі. Там він був 20 днів в 2016 році за рішенням суду на примусовій психічній експертизі.
Що б завершити цю справу по-людськи, Росія повинна визнати незаконність цього переслідування і притягнути до відповідальності осіб, які його скоїли.
З моєї точки зору, якби вони відразу повернулися в Україну, це було б деяким завуальованим визнанням з боку Росії своєї неправоти.
Більшості кримських татар, які все ще під слідством у РФ, інкримінують екстремізм і тероризм. Росія навряд чи піде на передачу людей, яких звинувачують в подібних, хоч і липових, злочинах. Хоча ми не можемо загадувати на перед", - наголосив Олександр Седов.
Принциповий момент — те, що Чийгоза й Умерова Росія віддала саме Туреччині, вважає політолог Петро Олещук.
"Це позиціюють як добру воля держави - агресора, яка була реалізована на прохання президента Ердогана. Виключно як виявлення російсько-турецьких відносин. Україна взагалі ніяк не фігурує в ситуації з їх точки зору.
Другий момент — Росія показує, що вона сама буде вирішувати, з ким підтримувати стосунки. З точки зору Кремля Україна не може бути суб'єктом міжнародних перемовин, а виступає виключно в якості об'єкту.
А щодо турків, то вони завжди демонстрували увагу до кримських татар. Ідея про допомогу кримським татарам популярна в турецькому суспільстві, тому вигідна президенту Ердогану", - підсумував Петро Олещук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чийгоз і Умеров розповіли, кому завдячують своїм звільненням
11 вересня так званий "Верховний суд Криму" засудив заступника лідера Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза до 8 років ув'язнення у виправній колонії.
27 вересня так званий "Сімферопольський районний суд" визнав Умерова винним у закликах до порушення територіальної цілісності Росії і засудив до двох років колонії-поселення. Також Умерову на два роки заборонили займатися громадською діяльністю.
Коментарі