Україна не мала альтернативи отримання останнього траншу кредиту Міжнародного валютного фонду, заявив на прес-конференції віце-прем'єр міністр Сергій Тігіпко.
Як зазначив у коментарі "Економічній правді" експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, у нинішній економічній ситуації кредит справді допоміг Україні уникнути багатьох проблем.
"Якби цього траншу не було, то, звісно, якоїсь катастрофи планетарного масштабу не сталось би, і Україна би свого існування не припинила. Але ми би понесли суттєві втрати", - зазначив експерт.
Він нагадав, що Україна має з квітня 2010 року до квітня 2011 року погасити зовнішніх боргів на суму 38 млрд доларів, і для цього потрібна велика кількість валюти.
І хоча, на його думку, більша частина цих кредитів буде пролонгована, все одно залишиться суттєвий фінансовий дефіцит.
"Згадайте, що нещодавно уряд залучив на півроку кредит ВТБ під значно вищі відсотки, ніж у кредиті МВФ. Отже, уряд, все-таки, має суттєві проблеми з коштами, принаймні короткострокові. До того ж, ми досі не змогли розмістити євробонди. Тому кредит МВФ значно полегшує ситуацію", - стверджує Жолудь.
У разі, якби Україні не вдалося узяти кредит, експерт очікував би підвищення курсу долара до 10-11 гривень, а також значного зростання невиплат за кредитами.
Ситуацію з Пенсійним фондом Жолудь вважає критичною.
Реформу Пенсійного фонду, яку відстоює Тігіпко, на його думку, слід було би проводити незалежно від вимог МВФ.
"В Україні - найгірша у світі ситуація з віковою пірамідою населення. За кілька років частка пенсіонерів різко зросте. І для того, щоб навіть забезпечити теперішній рівень пенсій, треба буде збільшувати видатки з фонду зарплати", - переконаний Жолудь.
"Тому наразі ми стоїмо перед вибором: або робити пенсійну реформу, або надалі збільшувати соціальні видатки, а їх уже збільшувати нема куди", - підсумував він.
Коментарі
21