Напередодні Нового року Gazeta.ua згадує найрезонансніші міжнародні скандали, які спіткали Україну в 2016-му.
"Панамські документи"
У квітні 2016 року Міжнародний консорціум журналістських розслідувань оприлюднив оброблений архів конфіденційних документів панамської юридичної компанії "Моссак Фонсека".
Серед іншого, викриття продемонструвало, що президент України Петро Порошенко мав незадекларовану офшорну компанію та перевів свій концерн "Рошен" до юрисдикції Британських Віргінських островів. Сам він пояснював це тим, що готувався передати свій головний актив в управління Rothschild Trust за моделлю "сліпого трасту".
Український лідер був одним із 12 чинних чи колишніх лідерів держав, які фігурували у "панамських документах". Світові ЗМІ здебільшого приєдналися до звинувачень президента в корупції та невиконанні передвиборчих обіцянок. "Під час війни в Україні Петро Порошенко займається офшорними махінаціями", - писала газета Süddeutsche Zeitung.
"Злив" сайту "Миротворець"
7 травня на сайті неурядової організації "Миротворець" був оприлюднений список з особистих даних більше чотирьох тисяч журналістів, які отримували "акредитацію" в терористичних організаціях ДНР та ЛНР. У списку - імена журналістів зі Швейцарії, Франції, Японії, США, Сирії, Польщі, Нідерландів, КНДР, Китаю, Італії, Іспанії, Грузії, Німеччини, Великобританії, Болгарії, Вірменії, Азербайджану, Австрії й України.
Журналістська спільнота, представники Євросоюзу, омбудсмен Валерія Лутковська висловили обурення такими діями. Від співробітників сайту зажадали негайно видалити цю інформацію.
"Миротворець" досліджує злочини, які загрожують українській державі та суспільству.
13 травня "Миротворець"оголосив про своє закриття. Але вже 18 травня продовжив роботу.
Згодом "Миротворець" опублікував вибачення за попередню публікацію списку акредитованих терористичною організацією ДНР журналістів і виклав оновлений перелік.
"Чорна бухгалтерія" Партії регіонів й політтехнолог Трампа
Ім'я екс-керівника передвиборчого штабу кандидата в президенти США Дональда Трампа виявили в документах "чорної бухгалтерії" Партії регіонів. Розслідування проводило Національне антикорупційне бюро України. Папери 31 травня оприлюднив народний депутат Сергій Лещенко. Загальна сума виплат на ім'я Манафорта — нібито понад $12 млн. Після цього випадку Манафорт пішов зі штабу Трампа. У 2004–2012 роках політтехнолог був радником Віктора Януковича.
Низка українських експертів стверджують, що таким чином Україна втрутилася у передвиборчу кампанію у Сполучених Штатах на боці Гілларі Клінтон. Це може негативно вплинути на стосунки України з новою адміністрацією США.
"Антиізраїльська" резолюція
23 грудня Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій зазначено, що створення Ізраїлем поселень на окупованій палестинській території не має юридичної чинності і порушує міжнародне право. Її підтримали 14 із 15 членів Радбезу, зокрема Україна. Сполучені Штати утрималися.
У зв'язку з цим прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху доручив МЗС тимчасово обмежити всі робочі зв'язки з Україною та іншими державами, які проголосували за резолюцію. Також він скасував офіційний візит українського прем'єра Володимира Гройсмана до Ізраїлю.
Польсько-українське "історичне" загострення
22 липня польський парламент офіційно визнав події 1943-1944 років, відомих як "Волинська трагедія", геноцидом польского народу з боку українських націоналістичних загонів ОУН-УПА.
У 1943–1944 роках на землях Волині, Галичини, Холмщини, Лемківщини, Надсяння та Підляшшя відбувалися взаємні етнічні чистки українського та польського населення. На той час українці становили 80% його, а поляки — 15%.
У міжнаціональному конфлікті брали участь загони Української повстанської армії та польської Армії крайової. З обох боків загинуло від 20 тис. до 100 тис. людей, за різними оцінками.
Немає жодних достовірних документальних свідчень того, що УПА проводила цілеспрямований геноцид поляків на українських землях. Однак саме таку позицію поділяє провладна парламентська більшість у Польщі. Київ наполягає на тому, що трагедія була міжнаціональною війною.
Коментарі
1