Обраний президент США переоцінив сили своєї команди у боротьбі з тим, що називає "системою" і зазнав удару на черговому політичному злеті.
Ставленик Трампа, кандидат у генпрокурори США Метт Гетц узяв самовідвід на тлі сексуального скандалу. Замість нього Дональд Трамп висунув колишню генеральну прокурорку Флориди Пем Бонді. Вона з когорти його палких прихильників у групі MAGA.
Наступний кандидат "на виліт" - телеведучий Fox news Піт Хегсет, претендент на посаду міністра оборони США. Як і Гетца, Хегсета підозрюють у сексуальних домаганнях.
Здавалося б, прогин під зовнішнім тиском обіцяє більш-менш урівноважену другу каденцію Трампа, схожу на першу. Тоді, нагадаємо, він не зміг реалізувати свої заявки і плани через обмеження і відступництво найближчих соратників.
Проте нині Дональд Трамп намагається перетворити свої поразки, як мінімум, на плацдарми для майбутніх перемог. У повній відповідності з "Великою Американською Мрією", котра є важливою складовою Great America.
Рецепт від Венса
Після пережитого замаху він обрав кандидатом у віце-президенти Джей Ді Венса, чим наче показав: дивіться, від моєї загибелі нічого не зміниться. Венс кілька років тому жорстко критикував Трампа. Саме в силу цього, він нині реалізовуватиме його політику без жодних відхилень чи поправок. Це спрацювало - хоча замахи повторювалися, успіху вони не мали. Імовірно, обраний президент США вважає це успішною тактикою, бо застосував і нині.
Схоже, Дональд Трамп вірить у відданість Бонді, бо у нього є особисті рахунки з мін'юстом. "Надто довго мін'юст використовувався проти мене та інших республіканців як зброя, - написав він у соцмережі. - Більше цього не буде. Пем Бонді переорієнтує відомство до його початкової мети - боротьби зі злочинністю".
Відтак знижується накал пристрастей навколо Хегсета. Те, що могло би вважатися першою поразкою обраного президента США, нею не видається. Та лише на перший погляд.
Дональд і система
Погодившись на заміну Гетца, Трамп визнав свій суттєвий промах у зіткненні із тим, що він і його послідовники називають системою. Йдеться про складні й розгалужені органи центральної влади, а також про чиновництво і систему стримувань і противаг. Ілон Маск, Вівек Рамасвамі та інші члени команди обраного президента США неодноразово критикували систему за корумпованість. Нині вони вже анонсують щоденні звіти про результати боротьби з корупцією у держустановах.
Звісно, результати будуть, і вони кидатимуть тінь на всю систему, що, як очікують у Трампа, зменшить її вплив. Однак завадити досягненню цієї мети Трампа може він сам. За даними американських ЗМІ, які посилаються на свої джерела серед республіканців, кандидатуру Гетца "провалили" самі ж республіканці. Виявилося, що претендента у генпрокурори Трамп визначив під час перельотів між Вашингтоном і маєтком Мар-о-Лаго минулого тижня, навіть не перевіривши його.
Історія із Гетцем підкреслила емоційність Дональда Трампа і водночас дала підстави очікувати, що друга його президентська каденція може бути схожою на першу. Неформатного Трампа відформатують Конституція і система.
Знову газові війни
Про це свідчить наступна кандидатура - на посаду міністра енергетики - гендиректора Liberty Energy Кріса Райта. Райт є прибічником розвитку енергетики вуглеводнів без обмежень з огляду на збереження довкілля. За даними американських ЗМІ, ця номінація свідчить, що Дональд Трамп збирається повернутися до плану енергетичного домінування у Європі. В основному, за рахунок скрапленого газу.
Для цього крім економічних йому потрібно на повну потужність задіяти політичні важелі, адже біля кордонів ЄС триває війна. Якщо розглядати ситуацію з точки зору газових інтересів США і Росії, Путіну невигідно згортати військові дії доти, доки не буде твердо визначена російська частка на цьому ринку. Історія із неплатежами австрійської сторони за російський газ могла стати вагомою причиною ядерних погроз кремлівського диктатора. Не виключено, що Дональд Трамп знає або здогадується про це і готується задіяти газовий важіль як тиск на Путіна. Адже, доки над Європою нависає загроза ЯЗ, країнам доведеться збільшувати відрахування на оборону і - зменшувати їх за енергоносії.
Коментарі
1