Ексклюзиви
неділя, 21 липня 2024 21:50

Обережно: "активні заходи" Кремля!

Убивство політикині Ірини Фаріон вписується у концепцію "активних заходів", яку давно використовують радянські (російські) спецслужби для розхитування ситуації у країнах-опонентах. Чи варто дивуватися, що з початком широкомасштабного вторгнення подібних заходів стало більше.

Можна пригадати застреленого у Києві казахського опозиціонера Айдоса Садикова (надто показово сліди його вбивць ведуть до Астани) та розкритий спецслужбами США й Німеччини замах на Арміна Паппергера, голову правління корпорації Rheinmetal

Ірина Фаріон стала не єдиною жертвою кілера з політичною підкладкою. Можна пригадати застреленого у Києві казахського опозиціонера Айдоса Садикова (надто показово сліди його вбивць ведуть до Астани) та розкритий спецслужбами США й Німеччини замах на Арміна Паппергера, голову правління корпорації Rheinmetal. Попереджений замах дозволяє згадати активність російських спецслужб у прагненні вбити батька та сина Гєбревих - болгарських бізнесменів, які займалися постачанням боєприпасів Україні, та знищення складу боєприпасів у чеському місті Врбетіце у жовтні та грудні 2014 року. Вбивства та замахи на них зі зрозумілих причин привертають найбільшу увагу, проте активні заходи передбачають не лише подібні дії.

Необхідно наголосити, що заходи з дестабілізації ситуації здійснюються на території країн, які Кремль вважає ворожими - України, країн НАТО та ЄС, проте серед останніх в центрі впливу ті, що допомагають Україні найбільш активно. Пригадаємо, що гібридна агресія Кремля проти Заходу розпочалася ще у 2014 році, після перших санкцій проти РФ, спричинених загарбанням Криму, розпалюванням полум'я війни у Донецькій та Луганській областях, наслідком чого стало, зокрема, знищення пасажирського "Боїнга" у небі над Донбасом десять років тому.

Зверну вашу увагу на найбільш поширені "активні заходи", які часто здійснюються під виглядом побутових злочинів, надзвичайних пригод або проявів громадянської активності. Втім, про кібератаки цього не скажеш. Прагнення вивести з ладу комп'ютерні системи банків, аеропортів, великих компаній виглядають цілеспрямованими спробами поширити хаос та панічні настрої. Очевидно, що кількість подібних дій зростає пропорційно поширенню інформаційних технологій.

Ще один різновид "активних заходів", з категорії випробуваних часом - акції із закликом до миру, які регулярно проходять у країнах ЄС, особливо там, де є сильний вплив лівих сил. У подібний спосіб інспіровані радянськими спецслужбами активісти протестували проти розміщення американських ракет малої та середньої дальності ще у 70-80-х роках ХХ століття, і це відбувалося достатньо переконливо. Кремль використовує ці протести і зараз. От тільки коли група українських інстаблогерів після варварської атаки рашистів на Охматдит почали закликати до найшвидшого припинення війни, це виглядало огидно та фальшиво.

Через Telegram російські спецслужби активно вербують неповнолітніх (їм стали в нагоді напрацьовані грою "Синій кит" технології впливу). Мета подібних заходів є очевидною: підрив мобілізації та руйнування внутрішньої єдності українського суспільства...

Якщо пригадати використання інформаційних технологій, то варто звернути увагу на підпали автомобілів захисників України та релейних шаф Укрзалізниці з метою дестабілізації перевезень. Через Telegram російські спецслужби активно вербують неповнолітніх (їм стали в нагоді напрацьовані грою "Синій кит" технології впливу). Мета подібних заходів є очевидною: підрив мобілізації та руйнування внутрішньої єдності українського суспільства у протистоянні російській агресії. Ставка на неповнолітніх викликана тим, що вони легше піддаються маніпулятивному впливу.

Для дорослих громадян України (і не лише для них, але і для симпатиків нашого народу за кордоном) - інший варіант. Це фальшивки про купівлю Володимиром Зеленським нової нерухомості за кордоном, а Оленою Зеленською - нового дорогого автомобіля Bugatti. До речі, проросійські Telegram-канали вправно розігріли інтерес до теми "нового авто першої леді України" публікацією фотографії з бетменмобілем на українських номерах реєстрації у Монако. І мало кого обходить, що його власником є єгипетський автогонщик Мохамед Хамді, який отримав українські номери ще у 2019 році.

...йдеться не лише про диверсійну активність на території країни НАТО, але і про дискредитацію іноземців, які воювали зі зброєю в руках проти Росії на боці України

Ще один перевірений часом спосіб дестабілізації ситуації - підпали. Щоправда, на відміну від 20-30 років ХХ століття, коли палали поля та склади зерна у Польщі та Румунії, масштабні пожежі у Польщі (склад фармакологічної компанії у Катовіце, завод з виробництва лаків та фарб у Вроцлаві, торговельний центр у Варшаві) та Литві (склад компанії IKEA). Об'єкти, які стали жертвами підпалів, об'єднує одна специфічна особливість - вони горять яскраво, виділяючи чорний дим, перетворюючись на символ тривоги та небезпеки. Проте і тут є цікавий нюанс: польські правоохоронці затримали двох громадян Білорусі, які воювали у складі батальйону "Терор", створеного білоруськими добровольцями. Тобто, йдеться не лише про диверсійну активність на території країни НАТО, але і про дискредитацію іноземців, які воювали зі зброєю в руках проти Росії на боці України.

 

Хронологічно пандемія політичної піроманії у Балтійському регіоні співпала з виборами до Європейського парламенту, на яких Кремль розраховував побачити серед переможців більше своїх симпатиків. Принагідно нагадаю, що практика співпраці з європейськими політиками різної політичної орієнтації Москва використовує протягом тривалого часу, своїх агентів впливу мав у Західній Європі ще радянський КДБ. У Німеччині під час виборчої кампанії сталася низка нападів: афганський мігрант із ножем напав на мітинг прихильників AfD ("Альтернатива для Німеччини"), смертельно поранив поліцейського і був застрелений. Буквально наступного дня на кандидата від AfD також здійснили напад з ножем. Звісно, високий результат "Альтернативи для Німеччини" не варто пояснювати виключно подібними діями, проте вони впливали на загальні настрої.

Відреагував Кремль і на неможливість проведення президентських виборів в Україні. Важко назвати збігом обставин появу написів "Нам потрібні вибори" практично синхронно на стіні Українського дому у Варшаві та на транспаранті під час футбольного матчу за участі збірної України на Євро-2024. Цю тему Кремль просуває, щоб використати ставлення європейців до виборів як до священної корови та спробувати дискредитувати Україну.

...труни з написами "французькі солдати в Україні", які встановили біля Ейфелевої вежі у переддень голосування на виборах до Європарламенту. Це зробили громадяни Молдови, Німеччини та України, яких найняли для проведення цього перформансу через треті руки

Аналогічно варто звернути увагу на труни з написами "французькі солдати в Україні", які встановили біля Ейфелевої вежі у переддень голосування на виборах до Європарламенту. Це зробили громадяни Молдови, Німеччини та України, яких найняли для проведення цього перформансу через треті руки. Для розуміння його значення треба згадати про занепокоєння Кремля, яке виникло після заяви Еммануеля Макрона про готовність відправити французьких інструкторів в Україну. Москві виявилося недостатньо фейкових повідомлень про знищення "французьких найманців", тому російські спецслужби донесли меседж до туристичних місць Парижа.

Описати всі без виключення "активні заходи" неможливо. Можна сказати лише, що російські спецслужби мають значний досвід їх використання у власних інтересах та намагаються діяти цинічно та креативно. Україні варто більш активно просувати власний досвід протидії подібним ворожим діям, які не лише впливають на нашу обороноздатність, але і зменшують рівень підтримки України в світі.

Зараз ви читаєте новину «Обережно: "активні заходи" Кремля!». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути