26 років тому 10 лютого поблизу села Великий Ліс Бородянського району на Київщині розбився перший прототип Ан-70. Це був випробувальний політ.
У результаті авіакатастрофи загинули 7 членів екіпажу:
1. Командир повітряного судна, льотчик-випробувач I класу Сергій Максимов.
2. Другий пілот, льотчик-випробувач I класу, помічник командира Володимир Лисенко.
3. Штурман-випробувач I класу Володимир Непочатих.
4. Бортінженер-випробувач II класу Павло Скотников.
5. Бортрадист-випробувач II класу Андрій Кострикін.
6. Провідний інженер-випробувач по експериментальних роботах I класу Михайло Березюк.
7. Провідний інженер з експериментальних робіт I класу Олександр Горельцев.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український літак збили двома ракетами. Ніхто не вижив
Ан-70 розробили на заводі Антонова 1991 року, 1994-го будівництво першого прототипу завершили. 16 грудня того ж року літак здійснив перший політ. У день авіакатастрофи - 4-й. Його супроводжував Ан-72В.
О 16:09 літаки перебували на висоті 3200 м. Коли Ан-70 став втрачати керованість, вдарив ззаду Ан-72, від чого відламалася верхня частина кіля і лівий стабілізатор. Почалося неконтрольоване падіння. Літак упав у ліс. Ан-72, попри пошкодження, вдалося посадити.
Причини катастрофи розслідувала Державна комісія під головуванням міністра оборони України. Зіткнення літаків сталося в результаті втрати візуального контакту при виконанні маневрів без ведення взаємного радіообміну. Також вплинули несвоєчасні дії екіпажів щодо запобігання зіткнення, за результатами розслідування.
Ще до зіткнення літак Ан-70 став некерований і його "понесло", казали пілоти АН-72, які стали свідками аварії. Проте слідча комісія частково знищила і спотворила записи випробувальної апаратури і касет аварійних самописців Ан-70 і Ан-72, на основі яких у подальшому зробили неправильні висновки про причини катастрофи.
Поблизу Чугуєва на Харківщині під час навчального польоту розбився АН-26Ш. На борту були 20 курсантів Харківського національного університету Повітряних сил ім. Івана Кожедуба і семеро офіцерів. Вижив один курсант — В'ячеслав Золочевський.
Коментарі