Для штурму Дебальцевого Донецької області з Росії прибули кадрові військові. Серед них були військовослужбовці 5 окремої танкової бригади (Улан-Уде), військова частина № 46108. Про це пише "Новая Газета" посилаючись на одного з військовослужбовців цієї частини, який був поранений в Логвиновому і тепер перебуває в опіковому центрі в Донецьку.
"Доржі Батомункуєв, 20 років, 5 окрема танкова бригада (Улан-Уде), військова частина № 46108. Строковиків, призваний 25 листопада 2013 року, в червні 2014 уклав контракт на три роки. Особистий номер 200220, військовий квиток 2609999", - пише видання.
За словами Батомункуєва на Донбас воювати за бойовиків "ДНР" та "ЛНР" відправляють військовослужбовців РФ, які служать на контрактній основі.
"Я призивався 13-го року 25 листопада. Потрапив добровільно. Сюди відправляли тільки контрактників, а я приїхав до Ростова, будучи солдатом строкової служби. Але я, будучи строковиком, хороші результати давав - що з вогневої підготовки, що з фізичної. Я призивався взагалі з Чити, в Читі курсівку пройшов, а в частині Улан-Уде вирішив залишитися за контрактом. У червні написав рапорт з проханням. Потрапив у другій батальйон. А другий батальйон - у разі війни завжди першим ешелоном виїжджає, в будь-якій військовій частині є таке підрозділ... Нам сказали, що на навчання їдемо, але ми знали, куди їдемо. Ми всі знали, куди їдемо. Я вже був налаштований морально і психічно, що доведеться в Україну", - говорить Батомункуєв.
"Ми танки ще в Улан-Уде зафарбували. Прямо на вагонному складі. Зафарбовували номери, у когось на танках був значок гвардії - теж. Нашивки, шеврони - тут знімали, коли на полігон приїхали. Все зняли... з метою маскування. Паспорт у військовій частині залишили, військовий квиток на полігоні", - сказав він.
Він розповів, що їхало багато ешелонів: "Всі у нас в казармі ночували. Перед нами хлопці-спецназівці з Хабаровська були, з різних міст, чисто зі сходу. Один за одним, розумієте? Кожен день. Наш йшов п'ятим, 25-го або 27 жовтня... Рампа розвантажувальна була в Матвієвому Кургані. Поки їхали від Улан-Уде до Матвієвого Кургану, стільки міст побачили. 10 діб їхали... Багато таких полігонів. Наметові містечка. Одні заїхали, інші поїхали. Попередні ешелони там зустрічали. Кантемирівська бригада з Підмосков'я була після нас. Там у них десантники і одна танкова рота несильної потужності. А ось наш танковий батальйон становить 31 танк. Можна щось серйозне зробити ".
За його словами, приблизно 8-го лютого капітан групи просто вийшов і сказав: все, хлопці, їдемо, готовність номер один. А про те, що приїхали в Донецьк, дізналися вже, коли прочитали напис.
"У Донецьку ми у сховище заїхали, припаркувалися. Нас повели поїсти гарячого в кампус, потім розташували в кімнати. Потім ми всі в одній кімнаті лягли, у одного з наших був телефон. Ну, телефони все одно хтось з собою взяв. Знайшли радіо "Супутник". І якраз там була дискусія щодо чи є військові тут на Україні. І всі гості такі: "Ні-ні-ні". Ми ротою лежимо такі: ну так. Ну а у відкриту хто скаже? Наш уряд все одно розуміє, що треба допомагати, а якщо офіційне введення військ зроблять, це вже Європа залупнется, НАТО. Хоча ви ж розумієте, що НАТО теж в цьому бере участь, звичайно, зброю постачає їм".
На питання, скільки військових зайшло, він відповів: "Виходить, 31 танк в батальйоні. Ми заходили поротно. Десять танків в кожній роті. До кожних 10 танкам додавалося по три БМП, мотолига медична і п'ять "Уралів" з боєприпасами. Ось це чисельний склад тактичної групи ротної. Танковий батальйон становить близько 120 осіб - три танкові роти, взвод забезпечення, взвод зв'язку. Плюс піхота, звичайно. Приблизно 300 осіб нас зайшло. Всі з Улан-Уде... Ми грали в карусель. Це такий тактичний метод бойової стрільби з танка. Три або чотири танки виїжджають на рубіж відкриття вогню, стріляють, а як у них закінчуються боєприпаси, їм на заміну відправляють також три або чотири танки, а ті завантажуються. Так і мінялися ".
Відповідаючи на запитання, що фактично вони допомагали при організації котла, солдат сказав: "Так, в котел всіх поставили, оточили повністю і спостерігали, спостерігали. Вони намагалися зробити вилазки - групи піхоти, і на "Уралах", і на БМПхах, і на танках, і на чому можна. У нас наказ був стріляти на ураження відразу. Ми в них стріляли. Ось вони прориваються з котла, дорогу хочуть зробити, втекти хочуть, а треба їх до нігтя притиснути... Вони вночі вилазки роблять, як темніє , відразу двіжуха починається. Дивишся - і там, і там, людина в танку їде, там люди пішли, ну і вогонь на поразку. Снарядів ніхто не шкодував. Боєкомплекту вистачало. Основний боєкомплект - в танку. 22 снаряда в обертовому конвеєрі, і всередині танка ще розкидається 22. Разом боєкомплект танка становить 44 зарядних снаряда. І в "Уралах" другий боєкомплект ми привезли. У мене танк був дуже хороший. Не просто 72, а танк 72б. А бешка виключається тим, що є приціл 1К13, він для нічної стрілянини, нічного спостереження, для пострілів з керованими ракетами. Керованих ракет у мене було 9. Кумулятивні, осколкові ще. Головне - мені показали, як користуватися цим. Тепер важко промахнутися. Всякі бліндажі, притулки - всі дивувалися спокійно. Припустимо, ось розвідка доповідає, що за будівлею скупчення піхоти противника, один БМП і два "Урали"... У нас всього було два таких танка - мій і мого командира взводу. Так ми по перерві і виїжджали. І завжди вражали. Такий молодець танк був, хороший танк. Зараз згорів".
"Я, звичайно, не пишаюся цим, що зробив. Що знищував, вбивав. Тут, звичайно, пишатися не можна. Але, з іншого боку, заспокоююся тим, що це все заради миру, мирних громадян, на яких дивишся - діти, старі, баби, мужики. Я цим не пишаюся, звичайно. Тим, що стріляв, потрапляв...", - говорить він.
"Мирне населення самі до нас підходили багато. Ми намагалися з ними шибко не розмовляти. Командування сказало: в контакти не вступати. Коли ми були в Макіївці, вони взагалі нам сказали, що 70 відсотків мирного населення тут - за укропів, "так що ви будьте на чеку, хлопці", - розповів Батомункуєв.
"Ну ось єдине цікаво: отримає ДНР незалежність - дай Бог отримає. Що вони робити будуть? Як у сталінській п'ятирічці розвиватися будуть чи що? Економіки немає. А якщо економіки немає - значить, нічого не вийде", - вважає він.
Щодо того, чи будуть виплати його сім'ї, він сказав: "У нас же в Росії так - як до грошей доходить, ніхто нічого не знає. (Посміхається). Може, виплатять, а може, взагалі скажуть, що ти давно звільнений. Чи не вийшло б так, що я поїхав сюди, а числився там. У мене ж 27 листопада срочка закінчилася. Хоп, і срочка закінчилася там, а я тут взагалі гастролер. Так от. Побоююсь".
У той же час проти Путіна він нічого не має: "Дуже, звичайно, цікава людина. І хитрий, і "введемо-не введемо". "Немає тут військ", - говорить всьому світу. А сам нас по-швидкому: "Давай-Давай".
Коментарі
36