Уранці 18 січня в Броварах Київської області поруч із дитячим садком та житловим будинком впав вертоліт ДСНС ЕС-225 Super Puma (бортовий номер 54).
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі телемарафону розповів, що вертоліт, на борту якого було керівництво МВС, українські рятувальники отримали від Франції в межах міжурядової угоди. Що ще відомо про гвинтокрил ЕС-225 Super Puma, який спричинив авіакатастрофу у Броварах, дізнавалися Факти ICTV.
Eurocopter EC225 Super Puma (віднедавна Airbus Helicopters H225) є далекомагістральним пасажирським вертольотом, розробленим компанією Airbus Helicopters як наступне покоління цивільного сімейства гелікоптера Super Puma. Виробником та постачальником гвинтокрилів ЕС-225 Super Puma є Франція.
ЕС-225 Super Puma здатен перевозити до 24 пасажирів, без урахування двох пілотів та одного бортпровідника. Кількість провідників може бути й більшою, це залежить від варіанта комплектування.
Цивільний ЕС-225 має військовий аналог, який спочатку позначався як Eurocopter EC725. В 2015 році його перейменовано на H225M, відповідно до програми ребрендингу Airbus Helicopters.
Н-225 Super Puma в Україні
За словами речника Повітряних сил ЗСУ, гвинтокрили Super Puma були передані Україні у 2018 році. Тоді в межах угоди загальною вартістю на €551 млн наша країна мала отримати 21 вертоліт цього типу, а також десять H145 та 24 типу H125.
"Ці літальні апарати мають усі представництва силових структур України. Це і прикордонники, і ДСНС, і МВС, і Національна гвардія. Без авіації сьогодні обійтися важко", – зазначив Юрій Ігнат.
Він додав, що гелікоптери іноземного виробництва були призначені для ДСНС, Міністерства внутрішніх справ. У цих відомствах їх опановували та займалися спеціальними завданнями.
Зокрема, усі служби МВС отримали понад 16 гелікоптерів ЕС-225 Super Puma.
Зазначається, що вертоліт вважається надійним та зручним в управлінні.
Попри свою надійність, у середньому раз на рік зʼявляються повідомлення про авіакатастрофу гелікоптерів типу Puma чи Super Puma.
Наприклад, кілька років тому після чергової такої аварії експлуатація Super Puma була на повністю припинена у Великій Британії та Норвегії. Таке рішення країни прийняли після падіння гелікоптера біля західного узбережжя Норвегії у 2016 році, в результаті якого загинуло 20 осіб.
Тоді Європейське агентство з авіаційної безпеки (EASA) запровадило заборону на політ вертольота Airbus Super Puma після аварії в норвезькому прибережному районі. Пізніше заборона була знята.
Крім того, моделі Super Puma EC225 LP та AS332 l2 теж отримували тимчасову заборону на польоти через те, що коробка передач розроблялася для вертольотів вагою до 7 т, а у цих моделях використовувалась на 11 т.
Що стало причиною падіння ЕС-225 Super Puma 18 січня 2023 року, наразі невідомо. Наразі Служба безпеки України розглядає три версії падіння:
– порушення правил польоту;
– технічну несправність гелікоптера;
– навмисні дії щодо знищення літального апарату.
Технічні характеристики
Екіпаж – два пілоти.
Пасажиромісткість – до 24 пасажирів.
Довжина: 19,5 м.
Висота: 4,97 м.
Вага порожнього гвинтокрила: 5 256 кг.
Силова установка: 2 × турбовальний Turbomeca Makila 2A1 ( 1776 кВт)
Крейсерська швидкість: 260,5 км/год.
Бойовий радіус: 857 км.
Перегінна дальність: 985 км.
Швидкопідйомність: 8,7 м/с.
Вартість гелікоптера станом на 2021 рік – €12 950 813.
Уранці 18 січня гвинтокрил Super Puma у Броварах впав поруч із житловим будинком на територію одного з дитячих садочків. Спалахнула пожежа, яку незабаром загасили.
Влада та поліція підтвердили смерть міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського, його першого заступника Євгена Єніна і держсекретаря МВС Юрія Лубковича. Загалом на борту було дев'ятеро людей: шість – з оперативної групи МВС, а також троє членів екіпажу ДСНС. Усі загинули.
Метою польоту був візит в одну з гарячих точок, де проходять бойові дії.
Всього внаслідок аварії 17 людей загинули, з них 4 дитини та 9 осіб, які перебували на борту. Травмовано 25 осіб (з них 11 дітей), яких госпіталізовано до лікарень (інформація уточнюється).
Тривають пошуково-рятувальні роботи підрозділами ДСНС у будівлі ДНЗ, доля одної дитини залишається невідомою.
Коментарі