Київські митники знайшли у посилці, що прямувала з Умані до Великої Британії рідкісні бронзові артефакти часів Київської Русі.
У відправлені виявлено сім деталей холодної зброї та її оздоблення ІІ-ХІІ століть, які мають значну історичну та культурну цінність. Про це повідомляє пресслужба Київської митниці.





Фахівці Національного військово-історичного музею України визначили, що ці предмети є деталями холодної зброї та елементами її оздоблення. Експерти, зокрема, виділили два рідкісних предмети, що можуть бути віднесені навіть до Музейного фонду через значну культурну та історичну цінність.
Це регіональний різновид бронзового наконечника від піхв меча (бутероль) та бронзова трьохлисна накладка, що оздоблювала перев'язь або піхви меча ‒ "триксель". Обидва ‒ періоду Київської Русі, Х-ХІ ст.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти грабують музеї, як в часи Другої світової – NYT
Бутероль декорований ажурним зображенням птаха, в якому деталізовано голову, дзьоб, очі та пір'я, а композиція трикселя представлена переплетенням тулубів трьох драконів (або змій).
Цікаві й інші артефакти:
відносно рідкісна бронзова фібула-брошка з виїмчастою емаллю (провінціальний Рим ІІ-ІІІ ст.),
рідкісний різновид бронзового навершя руків'я меча романського походження з орнаментом ( ХІ-ХІІ ст.),
перехрестя руків'я меча та основа двоскладового навершя від руків'я меча (ХІ-ХІІ ст.)
головка двоскладового навершя руків'я меча (ХІ-ХІІ ст.).
Усі артефакти автентичні, виготовлені із бронзи з використанням технологій доіндустріального періоду.
"Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам надано не було. Стосовно громадянки, яка відправляла рідкісні цінності за кордон, Київською митницею складено протокол про порушення митних правил. Артефакти вилучено", ‒ йдеться у повідомленні.
Старовинну дерев'яну пастку для запірного вилову риби знайшли на березі річки Десна у Вишгородському районі Київської області. Знахідку зафіксували та законсервували.
Науковці Інституту археології НАН України обстежили дерев'яний човен, який знайшли рибалки неподалік Чернігова у замитому руслі Десни. Встановили, що це дубовий човен-довбанка.
Коментарі