Повідомлення про те, що Російська православна церква оголосила Українську православну церкву Московського патріархату незалежною, не відповідає дійсності. Сталося з точністю до навпаки.
Про це в коментарі Gazeta.ua сказав релігієзнавець Віктор Єленський.
"Позицію Української церкви Московського патріархату зробили більш прив'язаною до Москви. І більш контрольованою. Про це свідчать кілька позицій.
По-перше, статут УПЦ МП тепер схвалюється настоятелем РПЦ Архієрейського собору, раніше цього не було.
Ім'я московського патріарха має підноситися на богослужіннях і це зафіксовано в статуті.
Адміністративні зміни, наприклад, кордонів єпархій, тепер мають бути затверджені Архієрейським собором Руської церкви.
Тепер рішення Архієрейських і Помісних соборів обов'язкові для виконання на території України.
Патріарх Кирил завжди казав, що вони не відпустять Україну і Українську Православну Церкву. Більше того, він наголошував, що питання контролю РПЦ виводиться на рівень доктрини. Патріарх Кирил також казав, що межі Російської церкви є недоторканними, неподільними і священними.
В УПЦ МП буде церковний суд як вища інстанція. Але Верховним судом буде Архієрейський собор Російської церкви. Ці суди виносять рішення щодо поведінки священників, з'ясовують дисциплінарні питання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет написав листа Архієрейському собору РПЦ
По всім цим позиціям відбулося погіршення становища УПЦ МП.
Ілюзія про незалежність створена через один пункт, а саме те, що керівний центр Української Православної Церкви Московського патріархату тепер буде знаходитися у Києві, зазначив експерт.
"Зроблено це було для того, аби у разі, коли депутати ухвалять законопроект № 4511, в якому пропонується прописати окремі відносини України з релігійними організаціями, чиї центри знаходяться на території держави-агресора, УПЦ МП може піти до суду і сказати: "Вибачте, наш центр знаходиться у Києві. І ми не підпадаємо під дію цього закону". Хоча по факту він саме для них і писався" - додав Віктор Єленський.
УПЦ МП як і була так і залишиться під владою РПЦ, каже Людмила Филипович, завідувач відділу історії релігій та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ.
"Це може бути політичне рішення. Можливо росіяни відчули, що є в українському суспільстві певний супротив. І вирішили зробити таку наче подачку з барського плеча.
Щоб реально УПЦ стала незалежною, має змінитися кілька поколінь. Як в Росії, так і у нас. В наших суспільствах все ще багато людей, які не можуть мислити категоріями незалежності", - вважає вона.
У Москві на Архієрейському соборі було ухвалено рішення про надання Українській православній церкві Московського патріархату нібито більшої самостійності від РПЦ.
Коментарі
1