Служба безпеки України має намір оприлюднити нові документи про так звані оперативно-бойові групи і легендовані проводи ОУН, які були створені НКВС-КДБ СРСР для дискредитації українського національно-визвольного руху та здійснення насильства над мирним населенням.
Про це повідомив головний спеціаліст галузевого державного архіву СБУ Володимир Іванченко, який вчора взяв участь у відкритті в Рівному тематичної виставки документів УПА Історія нескорених.
Спецгрупи під виглядом бійців УПА дискредитували українських повстанців
За словами Іванченка, в даний час ще невідома точна кількість спецгруп і окремих агентів, які під виглядом бійців Української Повстанської Армії (УПА) дискредитували українських повстанців і здійснювали злочини та насильство проти мирного населення. Цій темі буде присвячено одне з наступних громадських слухань, які регулярно проводить СБУ.
"Можна говорити про сотні оперативно-бойових груп, матеріали про яких вже зібрані", - зазначив працівник архіву.
Відповідаючи на запитання щодо заяв представників російського Міністерства закордонних справ про наміри оприлюднити нові архівні документи, які нібито свідчать про "злочини" ОУН і УПА проти українського народу та їх співпрацю з німецькими окупантами, Іванченко повідомив, що з російською стороною постійно обговорюються питання стосовно розсекречення архівів про український національно-визвольний рух, однак не завжди вдається досягти взаєморозуміння і позитивних результатів.
На думку головного спеціаліста галузевого держархіву СБУ, матеріали, які мають намір оприлюднити російські колеги, ймовірно, будуть містити неповну та необ"єктивну інформацію з цього питання.
У відкритті виставки УПА Історія нескорених у Рівному взяли участь представники місцевої влади, громадських, молодіжних, релігійних організацій міста та області.
Зокрема, про необхідність розкриття документів і розвінчування міфів про УПА, виховання молодого покоління на прикладах героїзму повстанців говорили митрополит Рівненський і Острозький УПЦ Київського патріархату Євсевій, заступник голови облдержадміністрації Степан Павлюк, заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська, начальник управління СБУ в області Юрій Крапівін, депутат облради, екс-голова ОДА Василь Червоній, ветеран УПА Володимир Гордійчук.
Як відомо, у Луганську створено ініціативну групу з проведення місцевого референдуму з питання доцільності встановлення пам"ятників жертвам ОУН-УПА та російській імператриці Катерині ІІ.
Як повідомлялося, Івано-Франківська обласна рада на своїй 29-й сесії прийняла рішення про нагородження Почесною відзнакою 100-річчя з дня народження Головного провідника ОУН Степана Бандери 237 прикарпатців - учасників національно-визвольної боротьби, учасників створення української держави.
Матеріали російських колег будуть необ"єктивними
Раніше в Івано-Франківську урочисто презентували книгу "Літопис УПА".
У свою чергу голова Братства ОУН-УПА Карпатського краю Фотій Володимирський повідомив, що в даний час на Прикарпатті залишилося всього 900 учасників УПА, а 16,5 тисяч загинули за Україну.
"Ми не хочемо від держави ніяких пільг, - сказав Володимирський. - Ми живемо за мізерну пенсію. Але ми вимагаємо справедливості - визнання нас борцями за незалежність у Другій світовій війні. Мені 85 років, і я хочу померти в Україні, за яку гинули наші побратими".
Між тим, Росія запевняє, що продовжить оприлюднення архівних матеріалів про діяльність ОУН-УПА та питання голоду в СРСР.
За матеріалами Корреспондент.net, Gazeta.ua
Коментарі