За останні 10 років у Росії вдвічі скоротилася кількість дітей, усиновлених російськими громадянами, а кількість випадків усиновлення іноземцями зросла в 5 разів. Однак цього року в Росії буде заборонено незалежне усиновлення дітей іноземцями. Про це повідомив у вівторок, 23 травня, директор департаменту молодіжної політики, виховання та соцзахисту дітей Міноcвіти та науки Сергій Апатенко.
В найближчий день до Держдуми буде внесений проект закону, який забороняє усиновлення сиріт через незалежні іноземні агентства, що не мають в Росії акредитації. Розробники припускають, що документ, схвалений урядом РФ, буде розглянутий в Держдумі через два місяці, а потім - ближче до кінця 2006 року - вступить в силу.
- Незалежне усиновлення стане неможливим на території нашої країни до кінця року,- сказав Апатенко.
Як пояснили в Мінобрнауки, після ухвалення закону всі державні, неурядові і некомерційні агентства повинні будуть спочатку зареєструвати свій статус в Мінюсті, а потім отримати дозвіл на діяльність по усиновленню в Мінобрнауки. Також перереєстрацію повинні будуть пройти й ті агентства, що вже мають ліцензію. Зараз в Росії діють 73 офіційних організації по усиновленню дітей - це філіали фірм із США, Канади, Іспанії, Італії, Франції, Бельгії, Ізраїлю та Італії.
У Мінобрнауки пояснили, що посилення порядку міжнародного усиновлення було вимушеною мірою - за кордоном померли 13 російських дітей-сиріт. За даними Генпрокуратури (яка виступає одним з ініціаторів законопроекту), в США жертвами прийомних батьків стали 12 російських дітей, тобто - майже всі загиблі за кордоном діти з Росії були усиновлені американцями.
- Багато трагедій відбувалися з вини прийомних батьків, які оформили документи на дитину в обхід акредитованих організацій, - відзначив Апатенко.
Крім того офіційно працюючі фірми не завжди дотримують правил.
- Протягом трьох років після усиновлення російської дитини ці організації зобов"язані надавати звіти про умови його проживання у новій сім"ї. З 1992 року міністерство не отримало 1700 звітів від прийомних батьків дітей-сиріт, - зазначив Апатенко.
Крім того, іноземні агентства дискредитували себе "статистикою повернення" дітей.
Водночас російські чиновники зазначають, що новий законопроект зовсім не означає, що іноземцям взагалі заборонять усиновляти російських дітей.
У міністерстві навіть сподіваються, що кількість іноземців, які хочуть всиновити російську дитину, збільшиться.
- Після набуття чинності законопроекту Росія стане відкрита для необмеженої кількості іноземних агентств по усиновленню. Вже зараз ми оголошуємо про початок акредитації для всіх бажаючих, - сказав Апатенко.
За його словами Міністерство зацікавлене в прийомних батьках із-за кордону, оскільки вони менш вимогливі, чим росіяни. Іноземці, як правило, усиновляють сиріт у віці 5-10 років і навіть не відмовляються від 15-річних підлітків. Росіяни, по статистці, віддають перевагу трирічним малюкам і навіть п"ятирічних беруть в сім"ї неохоче. При цьому вони обов"язково заочно знайомляться з анкетами дітей і влаштовують "кастінги" за зовнішніми даними. - Іноземці, навпаки, іноді навіть просять підібрати їм дитину з позитивним ВІЧ-статусом або з ампутацією обох ніг, - розповів Апатенко, пише Gazeta.ru.
Коментарі