Біолог Вальтер Лонго (Valter Longo) з університету Південної Каліфорнії (University of Southern California) і його команда зуміли збільшити життя дріжджових клітин вдесятеро, що є рекордом у дослідах зі збільшення життя.
Для досягнення результату, що перевершує колишній рекорд збільшення життя удвічі, учені використовували поєднання двох прийомів: вони виключили певні гени з клітин і посадили їх на низькокалорійну дієту.
Про зв"язок останнього з продовженням життя дослідники знають давно. А минулого року навіть були знайдені гени продовження життя на дієті у нематод і людини.
І хоча біологи стверджують, що дієта у людини набагато менше впливає на термін життя, ніж у черв"яків і мишей, з якими раніше ставили такі експерименти, схоже, скорочення споживання калорій є однією з важливих складових сприятливої дії на організм.
Проте новизна дослідів Лонго полягає в одночасному з дієтою генетичному втручанні в організм. Раніше той же вчений і його колеги відкрили гени RAS2 і SCH9, пов"язані з розвитком раку, схожі у дріжджів і людей. Вони такі близькі, що, за словами біолога, можна помістити людські гени RAS2 і SCH9 в дріжджі, і вони працюватимуть.
Лонго і його колеги вилучили дані гени у дріжджів, добившись величезного зростання терміну життя - до 10 тижнів, замість "стандартної" одного тижня.
Автори експерименту пояснюють це так: зазвичай організм направляє енергію на зростання і розвиток, що, проте, призводить до появи генетичних помилок. Виключення згаданих генів, разом з обмеженням калорій, примушує організм перемикати свої зусилля із зростання (розмноження кліток) на "консервацію" - захист ДНК в клітках.
Зараз Вальтер і його команда вивчають декількох еквадорців, що володіють схожою природною мутацією в тих же генах. Ці люди, які володіють двома копіями гена, що мутує, мають цілий ряд дефектів розвитку організму, проте ні у одного з них немає раку. Зараз автори дослідів розшукують родичів цих людей, які володіли б тільки однією копією неправильного гена. Дослідники сподіваються, що люди ці будуть і здорові, і продемонструють неабияке довголіття.
Лонго вважає, що збільшення терміну життя у людини можна добитися, видаляючи дані гени. Проте, щоб не спостерігалися негативні наслідки такого кроку, видалення потрібно проводити тільки в дорослому віці, після завершення повноцінного розвитку організму.
Створити такий генетичний вимикач для людини буде непросто і займе багато років, але, вважає біолог, це можливо, повідомляє membrana.ru.
Коментарі
1