
Майже десять років у селі Турка Коломийського району Івано-Франківської області на полі росте вербовий гай.
За своєю енергетичною цінністю ці кущові насадження близькі до вугілля, активно зростають на неугіддях та болотистій місцевості до трьох-чотирьох метрів і живуть на одному місці до 25 років. Із 100 тонн такої сировини одержують 45 тонн екологічного палива.
"Енергетична верба" — це продукт селекції шведських вчених. Вона невибаглива до ґрунтів, — каже директор ПП "Степан Мельничук" Мирослав Червінський. — Верба має високий рівень вбирання вуглекислого газу і високу тепловіддачу. Що в свою чергу дає не лише економічну, а й екологічну вигоду.
Завдяки високій теплотворній здатності таке дерево може конкурувати з іншими видами палива: газом, соломою, торфом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верба та береза знімають напругу і роздратування
Перевага цього виду верби - швидкорослість. Річний приріст деревини - 12 тонн на гектарі. Збирають її щотри роки, за цей час верба виростає до шести метрів. Після зрізання - відростає знов.
Поки що підприємство господарює в напрямах розширення площ під саджанці енергетичної верби та реалізації саджанців. До кінця року планує переробляти енергетичну вербу на сировину для котелень.
У найближчий час площа під енергетичною вербою у "Степана Мельничука" розшириться до 1 га.
Нині на Прикарпатті понад кілька десятків тисяч гектарів сільськогосподарських земель не використовуються. На них можна було б посадити вербу, тепло від якої зігріло б узимку Прикарпаття. Однак, верба не включена до переліку культур, які можуть вирощуватись на землях сільгосппризначення.
Коментарі
1