Причини обвалу травертинової скелі на храм Преподобного Онуфрія Великого у селі Рукомиш Бучацького району Тернопільщини досі не встановлені. Експертна комісія може говорити лише про припущення, чому так сталося.
Про це у коментарі Gazeta.ua повідомив голова комісії, начальник відділу охорони пам'яток управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА Ярослав Пелехатий.
"Я не можу назвати конкретної причини обвалу. Проектний інститут має провести відповідні роботи, а жоден такий інститут у Тернополі за цю справу не взявся – надто складно. Потрібні геологи. Можливо, із Києва. На рівні припущення – коли будували об'їзну навколо Бучача, дорожники не встигали по термінах і проводили зриви каменю з допомогою вибухівки. Але щоб сказати це точно, потрібно провести аналіз всієї документації з будівництва дороги", - пояснив Ярослав Омелянович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Каміння падало на село з висоти 30 метрів
За словами Пелехатого, якби загроза обвалу існувала раніше, церкву просто не будували би.
"Ще понад 8 віків тому монахи селилися у скельному монастирі. Перша церква була побудована у XV столітті, наступна – у XVIII. Якби були загрози обвалу – ніхто би не будував храмів на цьому місці. Відомо, що між скельним храмом і нинішньою церквою були підземні ходи. Але тріщини у цій будівлі з'явилися тільки тепер", - наголосив він.
Комісія рекомендувала сільській раді не допускали людей на місця обвалу, а також визначити безпечне місце для богослужінь. А райдержадміністрацію зобов'язали допомогти технікою у відновленні церкви.
"Потрібно провести протиаварійні роботи. Біля цієї церкви постійно є люди, туристи приїжджають подивитися на пам'ятку природи місцевого значення. Тому з метою безпеки треба збудувати бетонну армовану стіну між скелею та церквою. Кошти на це будемо шукати у природоохоронних фондах або ж в управлінні МНС", - зазначив Ярослав Омелянович.
Ярослав Пелехатий не пригадує жодного випадку обвалу скелі на церкву в області раніше.
"Я понад 30 років працюю – така нештатна ситуація на Тернопільщині вперше. Бували тріщини у храмах, куполи кидало від стихії, але обвал – ніколи. Взагалі дивно, як ця церква витримала удар – брили при падінні могли зруйнувати її дощенту".
Коментарі
1