У неділю в центрі Рівного понад 1300 старшокласників разом уголос декламують "Заповіт" Тараса Шевченка. На акцію на майдан Незалежності прийшли усі учні 11-тих класів зі шкіл міста. Близько 10-ої години ранку вони вишикуються навколо сцени біля пам'ятника Кобзареві.
"Ми вирішили присвятити "Заповіт" Небесній сотні, цю поезію усі знають напам'ять, а вона й досі актуальна, - каже 16-річна учениця Ольга з міської ЗОШ №4. - Про ідею наймасовішого в країні читання "Заповіту" почули від нашої директорки Наталії Іванець – вона сказала, що всі школи зберуться на майдані на загальноміську акцію. Ми з подругами й самі вирішили піти, навіть без нагадувань вчителів. Все-таки, дата у 200 років не кожен день буває".
Усім, хто прийшов сьогодні на майдан, волонтери роздають сині та жовті повітряні кульки та наліпки з надписом "Весна починається з Шевченка". Перехожі чіпляють їх на пальта та сумки.
"Ви собі навіть уявити цього не можете, але ще 30 років тому ви у Рівному української мови би на кожній вулиці не почули - часи були не ті. Я дуже радий стояти тут сьогодні разом з вами, - звертається до школярів міський голова Володимир Хомко. – Символічно, що день видався такий сонячний".
"А я звик щороку приходити сюди до пам'ятника, покласти квіти і просто помовчати. Пошепки читаю "Думи мої", - зізнається лауреат Шевченківської премії Володимир Петрів, директор обласного музично-драматичного театру. – Знаєте, за що мені зараз боляче? Я дивився телерепортаж про музей Шевченка - а експозиція у ньому починається з російської цариці Катерини Другої! Як таке може бути, що ката нашого народу поставили на перше місце? Та директор давно мав би зняти цей портрет і викинути його подалі. Хлопці у 1940-х читали Кобзаря і стали бандерівцями. А ті, хто читав його 2014-ого року – стали Небесною сотнею".
Після масової декламації "Заповіту" люди випускають повітряні кульки в небо. Хтось у натовпі жартує, що передають привіт російським винищувачам.
За їхніми спинами на сцені видніє портрет молодого Тараса Шевченка – велике мозаїчне панно розміром 4,5 х 3,5 метри. Якщо підійти ближче, то на ньому можна розгледіти обличчя сотень людей різного віку. Для створення панно зібрали понад 1,5 тисячі маленьких фотокарток жителів Рівного.
Коментарі