Законопроєкт про ринок землі, що пропонують зараз, передбачає внесення правок у земельний кодекс. А варто було прийняти новий.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" говорить економіст Олексій Кущ.
"На світовому ринку землі відбуваються великі зміни. Є таке явище, як land grabbing - захоплення земель слабких держав великим фінансовими корпораціями. У Мадагаскарі через це населення майже голодує. Новий земельний кодекс мав би мінімізувати ризики.
Треба внести зміни до Конституції та визначити фермерське господарство як базовий елемент землекористування. Після цього відкривати ринок. На перші п'ять років - тільки для фізичних осіб з обмеженнями до 500 гектарів в одні руки. За цей час держава побачить, як працює модель. По ходу можна вносити корективи", - пояснює експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Втрачатимемо щорічно кілька мільярдів доларів" - експерт оцінив земельну реформу
За його словами, ми втратили шанс поєднати дві реформи - земельну та пенсійну.
"Всі говорять, що потрібна накопичувальна система. Але на чому ці недержавні пенсійні фонди могли б заробляти гроші для вкладників? Будь-який актив в Україні знецінюється і його можна вкрасти. Але не землю. Варто було дати можливість недержавним пенсійним фондам купувати наділи. Так вони накопичували би свій актив, а на ренті заробляли для пенсіонерів. Але натомість, землю хочуть просто віддати іноземних банкам, які перетворяться на земельні ломбарди у країні з бідним населенням", - додає економіст.
Повне інтерв'ю з Олексієм Кущем читайте у журналі "Країна" від 5 березня.
Коментарі