Вівторок, 22 червня 2021 12:19

80 років тому розпочалась німецько-радянська війна - фото
8

22 червня 1941 року о 3 год 15 хв. після артилерійської і авіаційної підготовки німецькі війська перейшли кордон СРСР
Фото: old.uinp.gov.ua
8 вересня 1941 року було повністю оточено Ленінград
До 1 грудня 1941 року німецькі війська просунулись вглиб території СРСР на 800-1,2 км
Німеччина порушила пакт про ненапад і атакувала Радянський Союз
Друга світова війна тривала 2194 дні

22 червня 1941 року Німеччина порушила пакт про ненапад і атакувала Радянський Союз. На фронті шириною 3 тис. км чотири групи німецької армії почали наступ.

1933-го канцлером Німеччини став Адольф Гітлер. Його Націонал-соціалістська партія здобула повноту влади в країні, ідея розширення життєвого простору для німців стала домінантною в зовнішній політиці нацистів. 1936 року в порушення Версальського договору і Локарнських угод німецькі війська зайняли Рейнську область. 1938-го приєднали Австрію, яка стала однією із земель Німецької імперії. 1939 року окупували й розчленували Чехословаччину.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні вшановують пам'ять жертв Другої світової війни

Усі намагання Британії та Франції припинити діяльність Гітлера виявились марними. Жодна з цих агресій не зустріла серйозної протидії з боку світових держав. 5 січня 1939 року Німеччина заявила претензії на "вільне місто" Данциг. 23 березня змусила Литву передати їй Клайпедський край, а 1 вересня того ж року напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Для нейтралізації можливого втручання СРСР, 23 серпня 1939-го Німеччина підписала з ним Пакт про ненапад і секретний протокол з переділу польської території. 17 вересня 1939 року радянські війська почали окупацію Польщі й за 12 днів практично без боїв вийшли на Західний Буг і Сян. Наступного дня між СРСР і Німеччиною був підписаний Договір про дружбу і кордони, який викреслив Польщу з карти Європи.

1940 року Німеччина захопила Данію, Норвегію, Бельгію, Люксембург і Нідерланди. 22 червня капітулювала Франція, і рівно за місяць почалась розробка плану "Барбаросса" - стрімкої наступальної операції за участі Румунії та Фінляндії проти СРСР для захоплення її європейської частини до лінії Архангельськ - Астрахань. За задумом, це мало примусити Велику Британію, єдину країну, яка не лише не капітулювала, але й вела активні бойові дії, визнати гегемонію Німеччини в Європі.

22 червня 1941-го о 3:15 після артилерійської й авіаційної підготовки німецькі війська перейшли кордон СРСР. За 45 хв. міністр іноземних справ Німеччини Йоахім Ріббентроп вручив радянському послу в Берліні ноту про оголошення війни, а ще за 1,5 год. німецький посол у Москві зробив аналогічну заяву міністру закордонних справ В'ячеславу Молотову. Того ж дня війну СРСР оголосили Італія і Румунія, наступного - Словаччина, 25 червня - Фінляндія, а 27 червня - Угорщина.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Архівні матеріали про допомогу союзників під час Другої світової здатні підірвати авторитет Росії – історик

До 1 грудня 1941 року німецькі війська просунулись углиб території СРСР на 800-1200 км і захопили Прибалтику, Молдову, Білорусь, Україну і значну частину Росії. Низька боєздатність і неготовність Червоної армії до війни, ігнорування Сталіним попереджень розвідувальних служб про план німецького вторгнення привели до втрати Радянським Союзом важливих сировинних, виробничих і продовольчих районів, смерті мільйонів цивільних. Наступ ворога вдалось зупинити лише на лінії Ленінград - Москва - Ростов-на-Дону.

8 вересня 1941 року було повністю оточено Ленінград, блокаду якого ліквідували 27 січня 1944-го. 15 жовтня почалась битва за Москву, з якої евакуювали державні, політичні, військові та дипломатичні органи. Вона закінчилась 7 січня 1942 року, коли німецькі війська відкинули на 100-250 км. 12 вересня 1942-го німецькі війська підійшли впритул до Сталінграда, битва завершилася 2 лютого 1943 року перемогою Червоної армії. Це кардинально змінило перебіг німецько-радянської війни й Другої світової загалом. Переломним моментом стала Орловсько-Курська битва влітку 1943-го.

Друга світова війна тривала 2194 дні. Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн світу. Війна почалася 1 вересня 1939-го і тривала до 2 вересня 1945-го, тобто шість років і один день. У Другій світовій війні брали участь понад 60 країн, у яких проживало 80% всього населення планети. Офіційно Другу світову не завершено й досі. Росія та Японія так і не підписали мирний договір.

Зараз ви читаєте новину «80 років тому розпочалась німецько-радянська війна - фото». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 56796
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути