Тридцять років тому – 24 серпня 1991 року – на позачерговій сесії Верховної ради нардепи ухвалили Акт проголошення незалежності України та винесли це питання на всеукраїнський референдум. Це доленосне рішення стало початком нового етапу в сучасній українській історії. Пригадуємо інші переможні й провальні дати, які сприяли відновленню української державності та становленню незалежності.
1 березня 1991 року шахтарі Донбасу оголосили страйк, вимагаючи підвищення заробітної плати у зв'язку з очікуваним триразовим підвищенням цін на продукти. До них приєдналися шахтарі інших регіонів СРСР. До уряду Михайла Горбачова висунули економічні і політичні вимоги, а сам Горбачов мав подати у відставку.
15 січня 1992 року музикою Державного гімну України затверджена мелодія пісні "Ще не вмерла України" Михайла Вербицького. Текст славня затвердили за 11 років.
3 вересня 1993 року у кримському селищі Масандра президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протокол про урегулюванню конфлікту навколо Чорноморського флоту. Він був невеликий за змістом: весь Чорноморський флот з усією його інфраструктурою в Криму використовується Росією і отримує російську символіку. Своєю чергою, російська сторона розраховується за ту половину Чорноморського флоту, включаючи й інфраструктуру, що за попередніми домовленостями мала б відійти Україні.
14 січня 1994 року у Москві президенти України Леонід Кравчук, Росії Борис Єльцин і США Білл Клінтон підписали угоду про вивезення з України стратегічної ядерної зброї та принципової згоди РФ надати компенсацію. Ця заява фіксувала міжнародні зобов'язання України отримати без'ядерний статус, незважаючи на спротив українського парламенту.
18 липня 1995 року в Києві перед мурами храму Святої Софії поховали патріарха Української православної церкви Київського патріархату Володимира (Романюка). Влада заборонила ховати його у Софії, це призвело до масового конфлікту між учасниками жалобної процесії і "беркутівцями". Ці події відомі як чорний або кривавий вівторок.
28 червня 1996 року після тривалого обговорення, яке тривало майже добу, Верховна Рада ухвалила Конституцію України, яка отримала Основний закон останньою з пострадянських республік. О 9:18 за її текст проголосували 315 депутатів, проти — 36, утримались — 12, не голосували — 30. У документі було зафіксовано, що державна мова — українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну — "Ще не вмерла Україна".
19 листопада 1997 року о 19:46 за Всесвітнім часом з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, взяв старт космічний човен "Колумбія", на борту якого в числі шести членів екіпажу як спеціаліст-дослідник був полковник Леонід Каденюк. Він став першим і поки що єдиним космонавтом незалежної України. Політ тривав понад 15 діб й успішно завершився 6 грудня.
21 жовтня 1998 року парламент Криму прийняв нову Конституцію і здобув статус Автономної Республіки.
25 березня 1999 року на п'ятому кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша за нез'ясованих обставин в автокатастрофі загинув український політик В'ячеслав Чорновіл. Соратники вважають його загибель політичним убивством, розслідування якого не завершене й досі.
16 вересня 2000 року в Києві зник журналіст інтернет-видання "Українська правда" Георгій Ґонґадзе. Його вбивство і свідчення про можливу причетність до цього влади стали причиною масштабної політичної кризи і акцій протесту проти президента Леоніда Кучми.
23 червня 2001 року папа римський Іван Павло ІІ прибув в Україну з п'ятиденним візитом. Відвідав Аскольдову могилу, молився у церкві Святого Миколая. Наступного дня у комплексі "Чайка" понад 150 тис. людей молилися разом із папою. 25 червня папа прибув у Львів - у катедру Успіння Найсвятішої Діви Марії римо-католицької церкви, Вірменський катедральний собор, проїхався, благословляючи людей, площею Ринок. Після цього переїхав у Святоюрський собор української греко-католицької церкви. 26 червня на львівському іподромі відбулась латинська літургія, на якій зібралися близько 300 тис. паломників. У цей день відбулась зустріч папи з молоддю на Сихові, на яку, попри проливний дощ, зібралися близько 400 тис. осіб. 27 червня візантійська літургія за участи папи зібрала майже 1,5 млн прочан. Того ж вечора Іван Павло ІІ відбув у Ватикан.
27 липня 2002 року під час авіашоу на Скнилівському аеродромі піді Львовом у натовп глядачів упав винищувач "Су-27УБ". Загинули 78 людей і постраждали близько 543. За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят.
29 вересня 2003 року влада Росії почала будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла, щоб приєднати його до материкової частини Росії. Це привело до кризи україно-російських відносин, яка завершилась у листопаді, коли прем'єр-міністри Росії і України домовились про припинення будівництва дамби.
16 травня 2004 року співачка Руслана Лижичко з піснею Wild Dances перемогла на Євробаченні в Стамбулі. Вона першою серед українських виконавців стала переможцем міжнародного пісенного конкурсу.
23 січня 2005 року на майдані Незалежності в Києві за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько 500 тис. людей пройшла інавгурація третього президента України Віктора Ющенка. Їй передувала "Помаранчева революція", розпочалася 21 листопада 2004-го. Це акції протесту українських громадян, викликані масовими фальсифікаціями президентських виборів 2004 року на користь провладного кандидата Віктора Януковича. Революція отримала назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії "Наша Україна". Під помаранчевими стягами гуртувалися громадяни, яким була небайдужа доля України.
28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон, яким визнала Голодомор 1932—1933 рр геноцидом українського народу.
18 листопада 2007 року сталася аварія на шахті ім. Олександра Засядька. Загинув сто один гірник. Історична оцінка цієї події залежить лише від дій української влади у майбутньому. Якщо цей сумний рекорд не поб'ють, аварія 2007-го лишиться в підручниках як наймасштабніша шахтарська трагедія за часи незалежної України.
16 травня 2008 року після 14 років переговорів Україна стала 152-м повноправним членом світової Організації торгівлі. Це спростило доступ українських товарів до світових ринків і дало можливість розпочати з Європейським Союзом переговори про укладення Угоди про асоціацію.
19 січня 2009 року Нафтогаз України та Газпром підписали 10-річні угоди про купівлю-продаж та транзит російського газу, що ознаменувало закінчення гарячої фази міждержавного газового конфлікту. Це посилило енергетичну залежність України від Росії, якої вдалося юридично позбутися у грудні 2017 року.
14 лютого 2010 року Центральна виборча комісія України зареєструвала президентом України Віктора Януковича, який у другому турі виборів з перевагою у 3,4% переміг Юлію Тимошенко.
11 жовтня 2011 року Печерський суд Києва визнав колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко винною у перевищення влади і службових повноважень під час підписання в 2009 році газової угоди з Росією і засудив її до семи років ув'язнення, заборонив три роки обіймати державні посади та зобов'язав відшкодувати НАК "Нафтогаз України" збитки на 1,5 млрд грн.
1 липня 2012 року в Києві відбувся фінальний футбольний матч Євро-2012. Україна разом із Польщею вперше приймала у себе Чемпіонат Європи з футболу.
21 листопада 2013 року уряд України призупинив підготовку до підписання договору про асоціацію з Європейським Союзом, яке мало відбутися 28 листопада у Вільнюсі. На знак протесту о 22:00 близько 1,5 тис. людей прийшли на мітинг на майдані Незалежності в Києві. Це стало початком масштабних протестів, які згодом отримали назву Майдан і Революція гідності.
14 квітня 2014 року указом виконувача обов'язків президента України Олександра Турчинова ввели в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про проведення антитерористичної операції на Донбасі. Це стало відповіддю на масове проникнення у східні області озброєних російських терористичних угруповань і захопленнями ними органів місцевої влади. Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її було змінено на військову операцію.
29 листопада 2015 року, після 11 років без жодної поразки у бою за титул чемпіона світу з боксу за версіями IBF, IBO, WBO, WBA та журналу The Ring Magazine, який проходив у Дюсельдорфі, Володимир Кличко програв за очками британцю Тайсону Фюрі і втратив усі пояси.
14 квітня 2016 року Верховна Рада прийняла відставку Арсенія Яценюка і обрала 16-м прем'єр-міністром України Володимира Гройсмана. На посаді голови ВР був затверджений віцеспікер Андрій Парубій.
11 травня 2017 року Україна отримала безвіз. Рада міністрів Європейського союзу ухвалила рішення про скасування короткострокових віз для громадян України при відвідуванні 32 країн ЄС і Шенгенської зони. Воно набуло чинності 11 червня.
15 грудня 2018 року в Києві відбувся Об'єднавчий собор, на якому затвердили статус Православної церкви України і обрали її голову - митрополита 39-річного Епіфанія.
21 квітня 2019 року медіа повідомили дані екзит-полу, за якими актор, комік Володимир Зеленський перемагає в другому турі виборів з результатом 72,7% голосів виборців проти 25,3% голосів, відданих за чинного президента України Петра Порошенка. Дані екзит-полу через два дні підтвердила Центральна виборча комісія: за Зеленського проголосували 73,22% виборців.
12 березня 2020 року Україна закрилася на локдаун через поширення коронавірусу. Були зачинені всі магазини, крім продуктових, розважальні центри, наземний та підземний транспорт, не було міжміського та міжобласного сполучення. Працівників усіх сфер переводили на дистанційну роботу. У локдауні українці жили до 15 червня. Загалом – 108 днів.
23 червня 2021 року збірна України вперше в історії вийшла з групового етапу в плей-оф Чемпіонату Європи з футболу.
Коментарі