12 серпня 2000 року у Баренцевому морі на атомному підводному ракетному крейсері К-141 "Курськ" Північного флоту РФ стався вибух.
118 підводників загинули, опинившись у пастці під товщею води.

Сьогодні у Росії відбудуться пам'ятні заходи, присвячені 15-річчю трагедії. Моряки включать корабельні сирени - на честь підводників. В цей день на всіх судах приспустять Андріївські прапори, а екіпажі, знявши головні убори, пом'януть загиблих. Об 11.28 відбудеться хвилина мовчання.
Чорноморський флот організує в цей день мітинг-реквієм. На "Курську" загинуло 17 севастопольців.

Рівно 15 років тому на полігоні Північного флоту атомохід зазнав аварії та заліг на дно на глибині 108 метрів. Як свідчать результати розслідування, підводники загинули на борту за кілька годин після вибуху, тобто ще до того, як рятувальники дісталися човна.
Тим не менш, декілька днів, поки тривали рятувальні роботи, російські військові говорили, що "з екіпажем встановлений радіозв'язок", а кисню морякам вистачить до 17 чи 18 серпня.

Лише 19 серпня на місце трагедії допустили норвезьках рятувальників, які мали відповідне обладнання, щоб відкрити судно. 21 серпня вони відкрили люк та виявили, що 9 відсік, з яким "був встановлений зв'язок", залитий водою і вцілилих там немає.

23 серпня у Росії було оголошено днем скорботи.
24 серпня генпрокурор РФ Володимир Устінов оголосив про порушення кримінальної справи за фактом катастрофи "Курська".
25 жовтня розпочалась операція з підйому човна. У 8 відсік "Курська" спустився російський водолаз.
У ніч на 26 жовтня водолази, які розкрили корпус підводного човна, оглянули тіла моряків "Курська". Стало ясно, що після вибуху в 6-му, 7-му, 8-му і 9-му відсіках люди були живі. У кишені загиблого командира 9-го відсіку Дмитра Колесникова знайшли передсмертну записку. Частина тексту була оприлюднена: "13.15. Весь особовий склад з шостого, сьомого і восьмого відсіків перейшов у дев'ятий. Нас тут 23 людини. Ми ухвалили це рішення в результаті аварії. Ніхто з нас не може піднятися нагору". Влада заявила, що друга частина записки має занадто особистий характер, і тому її не оприлюднять.
У 2002 році в кінці травня - початку червня відбулась операція з підйому першого відсіку АПЧ "Курськ"
19 червня очільник урядової комісії з розслідування причин загибелі "Курська" заявив журналістам, що залишилася одна версія трагедії - "вибух торпеди". "Комісія відкинула версію зіткнення і версію міни", - сказав Клебанов.
20 червня рятувальники полишили місце робіт.
Коментарі
1