Міжнародний фестиваль грецької культури "Мега Йорт" ("Велике свято" ) відбувся в селищі Старобешеве ( Донецька область) 14 вересня. Він зібрав понад 10,5 тисяч етнічних греків з 10 регіонів України, а так само з Росії, Греції, Кіпру, США, Австралії, Німеччини. Цього року фестиваль приурочили до 235- річчя початку переселення греків з Криму до Приазов'я і 90 -річчю Старобешівського району, який є місцем компактного проживання греків і цього разу приймав фестиваль.
Учасників вітав Надзвичайний і повноважний посол Грецької Республіки в Україні Василіс Пападопулос.
- Грецька культура просвітила всю Західну Європу, - сказав пан посол.
Генеральний консул Греції в Маріуполі Дімітріс Папандреу назвав фестиваль найкрасивішим святом з тих, що він бачив.
Розпочався "Мега Йорт" з театралізованої ходи , в якій представила себе 31 делегація. Протягом дня проходили виставки народних промислів, змагання в грецькій боротьбі куреш , презентації страв грецької кухні, різноманітні майстер-класи, виступи творчих колективів.
- Я чистокровна гречанка і цим пишаюся , але з новогрецької знаю тільки окремі слова , - розповіла Gazeta.ua Надія Попова з селища Мангуш . - Мама на старогрецькою мовою добре розмовляє, і, я сподіваюся, навчить мого 5-річного сина. У Греції я ніколи не була, хоча для нашої молоді це не проблема.
- Ми татари , приїхали підтримати наших друзів , - розповів Ескендер Геліляев з Євпаторії, - У наших народів схожа доля . Я от поки сюди їхав на автобусі, все думав , як вони з дітьми та старими на бричках 235 років тому добиралися в ці краї? Моїх батьків за наказом Сталіна виселили з того ж Бахчисарайського району, як моїх донецьких знайомих греків. Я народився в Узбекистані, в Крим повернувся 20 років тому. Крім того, що вони християни , а ми мусульмани , у нас все схоже - пісні , кухня. Але в наших фестивалях нас чиновники не так підтримують , як греків у Донбасі. У греків навіть свої народні депутати є.
- Наша візитна картка - мир і згода між національностями,на Донбасі ніколи не було навіть натяку на міжнаціональний конфлікт. На "Мега Йорт" ми виділили сто тисяч гривень. А підтримуємо не тільки цей фестиваль, у нас традиційно проводяться татарський Сабантуй і Польська осінь, відзначають свої національні свята євреї - Хануку, Рош ха-Шану, Пурім. І ми завжди беремо участь , - розповіла Світлана Кузнєцова з управління у справах національностей і релігій Донецької облдержадміністрації.
За словами Світлани Кузнєцової , шкіл з новогрецькою в якості мови навчання в Україні немає. Але близько 2 тисяч дітей у 17 школах Донецької області вивчають новогрецьку мову в якості предмета. Ще 5 тисяч вчать новогрецьку мову факультативно - в недільних школах.
Фестиваль "Мега Йорт" є міжнародним з 1995 року, він проводиться - з 1988 - го, раз на 2 роки.
Етнічні греки є в Донбасі третім за чисельністю народом після українців і росіян. Білорусів на Донеччині 16 тисяч , татар 11 тисяч , поляків 4 тисячі . А греків - більше 77 тисяч осіб. І це 90 % всіх етнічних греків , які проживають в Україні .
Перехід християн-греків в Приазов'ї був здійснений за велінням Катерини II. Вихідці з Криму селилися так, як звикли жити в Криму - окремими населеними пунктами і називали їх так само. Так в нинішній Донецькій області з'явилися свій Старий Крим , нова Ялта, Урзуф, Ласпі , Мангуш (раніше таку назву мало село в Бахчисарайському районі), Сартана, та інші.
15 років тому офіційна кількість донецьких греків було близько ста тисяч. Кілька десятків тисяч емігрували. Історична батьківщина всіляко підтримує греків України . Вони можуть отримати зелену карту і без візи в'їжджати до Греції. Президент Греції відвідував Маріуполь . В уряді Греції є програми по роботі з східними греками. "Донецькі" греки отримують з Греції медичну та гуманітарну допомогу.
неділя, 15 вересня 2013
12:14
10,5 тисяч греків погуляли на красивому святі під Донецьком38
×
Коментарі
19