Після затяжних дощів столиці немає спасу від комарів. Ці комахи залюбки множаться у вогких і теплих місцях. Наприклад, у будинку на Жукова, 30 (Лісовий) комарі плодяться в підтопленому підвалі.
Комарі вилітають із підвалу, розлітаються по квартирах. Місцева жителька Алла Лемеш, 65 років, зверталася у ЖЕК, щоб провели дезінфекцію. Жінка каже, сусіди теж писали скаргу. А минулого четверга провели збори біля будинку, в якому комарів мешкає куди більше, ніж людей. Та ЖЕК на це ніяк не реагує. Кияни борються з комахами самотужки, доступними методами. Купують спеціальні спреї, фумігатори, закривають вікна марлею.
У магазинах, супермаркетах та на ринках продається близько 20 дозволених та сертифікованих засобів від комарів, здебільшого російського виробництва. Коштують вони від 16 до 28 гривень.
Перш ніж протикомарині отрути потрапляють у продаж, їх досліджують у київському Інституті екогігієни й токсикології ім. Медведя. Лабораторія прикладної токсикології визначає ступінь їхньої ефективності та безпеки для людей. Керівник лабораторії Сергій Світлий, 69 років, розповів "ГПУ", що не всі засоби дієві й безпечні. Як і не завжди правдиві написи на упаковках.
— Наприклад, виробники рекомендують вмикати фумігатор (пристрій для випаровування антикомариної отрути. — "ГПУ") на всю ніч. Я раджу включайте не більш ніж на дві години, — каже Сергій Сидорович. — Бо якщо отрута вбиває живу істоту, значить, вона в будь-якому випадку шкідлива. Натомість у Росії фумігатори рекомендують вмикати цілодобово. У ньому закінчиться рідина, й ви підете купувати нову. Виробникам аби продати!
Сам рідко використовує засоби від комарів
Засоби від комарів бувають двох видів: ті, які комах відлякують, і ті, що вбивають. Випускають їх у вигляді аерозолів, пластин, спіралей, електрофумігаторів, кремів, свічок. Засоби, що вбивають комарів, більш небезпечні для людей. Що ефективніший засіб, то небезпечніший. А надто якщо не дотримуватися інструкцій. Бували випадки, коли самогубці випивали рідину від комарів і так вкорочували собі життя.
Якщо засіб радять використовувати лише на вулиці, не беріть його в хату. Наприклад антикомарина спіраль, що димить. Її виготовляють із кокосової тирси. Під час тління спіралі виділяються шкідливі для людини продукти горіння. Якщо запалити спіраль у приміщенні, то можна отруїтися, як чадним газом.
— У жодному разі не можна використовувати будь-які протикомарині засоби, коли в домі є маленька дитина, — переконаний Сергій Світлий. — Хоч у продажу ніби й є спеціальні дитячі засоби, з екстрактами ромашки і лаванди, але це мало що дає.
Кожен засіб у лабораторії тестують щонайменше три роки. Частину препаратів забороняють до вжитку й продажу. Так, нещодавно забракували порошковий засіб на основі отрути дефіноцин. За інструкцією, його треба розсипати по підлозі. Потім господарям довелося б дихати отруйною пилюкою. Але нелегально порошок на основі дефіноцину потрапляє в Україну й продається на стихійних ринках.
— Несертифіковані засоби можуть навіть призвести до смерті. Два роки тому на ринку "Юність" киянка купила шампунь від бліх для кота. Тварина після купання померла, а господарка потрапила в реанімацію.
Керівник лабораторії признався, що сам рідко використовує засоби від комарів. На його думку, найкращий спосіб вивести кровососів — розкидати по будинку квітки сухої лаванди й почепити на вікна москітну сітку або марлю. Комарів також відлякує різкий запах спирту, бальзаму "Звьоздочка", одеколону "Гвоздика".
Міфи про комарів
У лабораторії прикладної токсикології стверджують, що комарі кусають усіх людей, незалежно від їхньої групи крові. Комах приваблює запах людського поту. А ще комарі полюбляють пахощі ароматизованих жіночих кремів для тіла та дезодорантів.
Це правда, що не кусають людей комарі-самці. Кров п"ють тільки самиці, які збираються відкласти яйця.
Коментарі