Перші теплі дні для киян давно стали приводом зібратися компанією на шашлики. А для столичних лісників це пора лісових пожеж.
На початку травня лісники Білодібровського лісництва (територія між масивами Лісовий і Троєщина) чергують разом із пожежниками. На роботі вони з дев"ятої ранку до дев"ятої вечора. Пізніше кияни "з природи" розходяться по домівках, тому ймовірність пожежі знижується.
— У нашому розпорядженні — дві старі пожежні машини і трактор, аби оборати пожежу, — пояснює перед вівторковим рейдом 30-річний лісничий Василь Макодзьоба. — Є ще пожежна вежа заввишки 42 метри. З неї видно усе наше лісництво, а це 3,7 тисячі гектарів. Черговий кожні 15 хвилин вилазить нагору, дивиться, чи нема диму.
За словами лісничого, з першого квітня в ліс заїжджати на машинах не можна: шум двигунів шкодить вагітним диким козам, які наприкінці травня приводять потомство. Але зупиняти машини лісники не мають права, тому запрошують даішників. Цього разу представник ДАІ не прийшов.
— Поїдемо до Алмазного озера, там з Троєщини приходить найбільше відпочивальників, — каже водій Олексій Залєвський, 23 роки, який чотири роки працює на пожежному КамАЗі.
Окрім нас, у білу "Ниву" сідає також пожежник, який признається, що не в курсі, що повинен робити.
— Я — стажер, працюю лише півтора тижня. Сказали: поїдеш патрулювати, — відповів Андрій Гриньов, 23 роки, на запитання, в чому полягає його робота в рейді.
Звивиста дорога ухилялася від сосон і березок, на яких намальовані блакитні смуги.
— Це орієнтири для бігунів та велосипедистів — щоб рухалися своїм маршрутом, — каже Олексій Залєвський, майстерно викручуючи кермо. — Цей ліс багатий на воєнні снаряди. Як тільки оборюємо вогнище, відразу знаходимо їх.
Раніше лісничий ходив із рушницею, його всі слухались
З правого боку проїхали поле, вщерть утикане молодими засохлими сосонками. Таке буває, коли вогонь стелеться сухою травою, випалюючи молоде коріння. Поруч погоріло поле молодих беріз. Тоді полум"я поширилося після приїзду компанії з шашликами, згадує Василь Макодзьоба. З іншого боку — вигоріла двокілометрова слуга лісу. За словами лісничого, ліс найчастіше горить через недбало кинутий недопалок або незагашене полум"я. Люди заливають його водою, хоча вогнище треба обкопати, зняти ґрунт з усіх боків. Часом пожежі займаються через відверте невігластво: хтось виносить сміття в ліс і підпалює його.
За півгодини бачимо дим. Це родина Солигіних виїхала на природу поїсти шашликів. Пожежник і водій лісництва підходять до компанії, питають, як кияни гаситимуть вогонь.
— Ми взяли з собою 40 літрів води, — каже Олексій Солигін, 34 роки, який привіз родину на своєму "Рено". — Живемо на Троєщині, відпочиваємо в цих лісах не вперше. Але такого ще не було, щоб лісничий нагадував, як гасити полум"я.
Поруч смажить шашлики ще одна компанія. У них нема з собою ані води, ані лопати.
— Що ми можемо? От раніше лісничий ходив із рушницею, його всі слухались, — каже Олексій Залєвський, сідаючи в машину. — Зараз тобі покажуть посвідчення міліціонера і скажуть: "гуляй!". Або кинуть у трактор сокирою чи пригрозять, що голову проламають. Через якийсь там ліс не хочеться життя втрачати.
На зворотному шляху проїжджаємо три велетенські купи сміття. Пластикові пляшки, картонні коробки, пластик.
— У нас є для прибирання екскаватор, але сміття вже нікуди закопувати, — обурюється лісничий Василь Макодзьоба. — В ліс приїздять вантажівки і просто тут висипають все з кузова. Мені здається, що його везуть із селища Зазим"є на Десні. Там одні багатії живуть.
Наступна серія рейдів пройде на вихідні до Дня Перемоги. Тоді в лісах очікується не менше ажіотажу та вогню.
Найбільше горів Труханів острів
За повідомленням ГУ МНС Києва, в минулі вихідні, з 29 квітня по 2 травня, пожежно-рятувальні підрозділи Києва дев"ять разів виїжджали на гасіння лісових пожеж. П"ять із них сталися 1 травня.
А найбільшу пожежу в лісі зафіксували 2 травня на Трухановому острові, де вигоріло два гектари трави. Загалом за чотири дні у вогні знищено понад три гектари лісових насаджень міста. У всіх випадках причини пожежі — залишені без нагляду вогнища відпочивальників або незагашені недопалки.
Коментарі