
Лист від українців на ім'я Адольфа Гітлера написали 14 січня 1942 року. Підписаний він головним отаманом УНР у Варшаві Андрієм Лівицьким та іншими видатними діячами. Вони висловлювали зауваження щодо політики Третього рейху стосовно України.
Андрій Лівицький протягом 1926–1954 років очолював Державний Центр УНР в екзилі та керував українською державною політикою. 17 вересня 1939 радянські війська перейшли польсько-радянський кордон і окупували Галичину. Буквально за лічені дні були ліквідовані новою владою духовні семінарії, монастирі, католицькі видавництва, школи. Більшовики вели активну атеїстичну пропаганду.
Після приходу німців 1941-го, становище не покращується. Лівицький пропонує президенту Української національної ради у Києві професору Величківському, голові Генеральної ради українських комбатантів генералу Омеляновичу-Павленку, президенту Української національної ради у Львові митрополиту Андрію Шептицькому написати листа особисто Гітлеру.
У ньому просять припинити винищення єврейського населення, утиски і загарбницькі дії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Це втручання в акт божественного творіння": у світі заборонили клонування людей
Митрополит Шептицький розчарувався в намірах німців і беззастережно виступив проти нацизму в багатьох пастирських посланнях. Двічі він звертався з протестом щодо нищення єврейського населення у Галичині до райхсфюрера СС Гімлера, написав листа до Папи Пія XII. Наприкінці літа 1942-го Шептицький організував кампанію порятунку євреїв. Це, здебільшого, були люди, які втекли з гетто або з Янівського табору.
Чи прочитав особисто Адольф Гітлер листа від українських державних діячів - невідомо.
Представники 19 держав в Парижі 12 січня 1998 року підписали протокол про заборону клонування людини – як доповнення Європейської конвенції про захист прав людини. Досліди на тваринах дозволили.
Коментарі