Ексклюзиви
Субота, 19 червня 2021 08:20

Стратили подружжя шпигунів

Стратили подружжя шпигунів
Навіть після рішення суду Джуліус і Етель заперечували причетність до шпигунства. Фото: New York World-Telegram and the Sun

Американське подружжя Джуліус та Етель Розенберги 19 червня 1953-го страчені через сприяння радянській розвідці.

Джуліус і Етель Грінгласс народилися в Нью-Йорку. Вони познайомилися в "Лізі молодих комуністів". Обоє були євреями. Джуліус працював з радарним устаткуванням у лавах армії США. Його завербували 1942-го співробітник НКВД Семен Семенов. Протягом кількох років Джуліус передавав радянській розвідці дані аеротехнічних компонентів озброєнь США та інші технічні дані. За дорученням свого чоловіка Етель Розенберг отримувала секретну інформацію про ядерну зброю від свого брата Девіда Грінгласа а кількох інших спеціалістів. Подружжя заарештували 1950-го і за рік справу передали до суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Президент контролював всю пресу країни

Суд над Розенберг і їх спільником Мортоном Собелл розпочався 6 березня 1951-го. Присяжні визнали їх винними. Вже 5 квітня на підставі антишпигунського закону Конгресу США обидвох засуджено до смертної кари. Навіть після рішення суду Джуліус і Етель, хоча зізнавалися в членстві в Комуністичній партії США, заперечували причетність до шпигунства.

На площі Мучеників в сирійській столиці Дамаска 18 травня 1965-го публічно стратили ізраїльського розвідника Елі Коена. Чотири роки він шпигував у Сирії на користь Ізраїлю. Місце страти на площа Мучеників охороняли співробітники спецслужб, поліцейські і солдати.

Елі Коен сам зійшов на ешафот. Відмовився від маски на обличчя. Два ката обернули його в традиційне біле полотнище, накинули мотузку на шию. Рабин прочитав молитву. Щоб прах не викрали, сирійці викопали бункер завглибшки в 30 метрів. Останки залили бетоном, а на цьому місці розпочали комерційне будівництво.

Зараз ви читаєте новину «Стратили подружжя шпигунів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі