
Гестапо виявило схованку і заарештувало 4 серпня 1944-го в Амстердамі Анну Франк, автора всесвітньо відомого літературного свідчення поневірянь євреїв.
1933-го німецький єврей Отто Франк вирішив емігрувати до Амстердаму. Отто заснував фірму з виробництва домішок для джемів "Опекта". Його донька Анна вела щоденник про їхнє життя. У травні 1940 року Гітлер захопив країну. Євреям заборонили вести бізнес. Франк спішно переобладнав в офісі своєї фірми таємні кімнати. Дозвіл дали голландці, яким він передав бізнес. Притулок займає з третього по п'ятий поверхи в задній частині фабрики. Пізніше до сховку приєдналися інші євреї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Винищення євреїв почалося із пропозиції Гітлера бойкотувати їхні підприємства
У серпні 1944-го в притулок увірвалася голландська поліція. За даними голландського інформатора гестапо виявило схованку. Євреїв депортували в польський концентраційний табір Освенцим. Першою померла від голоду дружина Отто Франка. Анну і її старшу сестру перевели в концтабір Берген-Бельзен. Обидві сестри гинуть в березні 1945 року від спалаху епідемії тифу. Єдиний, хто вижив - Отто Франк. У січні 1945 року радянські солдати звільнили його з Освенциму. Він відразу ж поїхав у сховок. Там подружжя Гісів передали йому знайдений у сховку щоденник Анни.
Отто Франк видав його голландською мовою через два роки, а в 1952 році твір переклали 67-а мовами тиражем понад 16 млн примірників. У 1960 році в будинку, де переховувались Франки, відкрили музей Анни Франк. У ньому демонструється оригінал щоденника.
26 березня 1933 року Адольф Гітлер закликав бойкотувати підприємства євреїв. Це стало початком Голокосту - масового винищення народу фашистами.
Коментарі